رونمایی از کاتالیست RFCC ساخت ایران در پالایشگاه امام خمینی شازند/تولید بنزین یورو ۵ در دستور کار است

وی گفت: پیش از این کاتالیست rfcc از خارج از کشور و عمدتا از کشورهای چین، روسیه و آلمان تامین می‌شد، از این رو علاوه بر خروج ارز از کشور وقت و انرژی بسیاری از مدیران این شرکت صرف تامین این نیاز می‌شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت امام خمینی شازند گفت: تولید بنزین یورو ۵ در دستور کار است اما اکنون همان بنزین یورو ۴ را تولید می‌کنیم.

آیین+رونمایی+کاتالیست+ساخت+ایران(+واحد+RFCC+)

 پیش از این کاتالیست rfcc از خارج از کشور و عمدتا از کشورهای چین، روسیه و آلمان تامین می‌شد، از این رو علاوه بر خروج ارز از کشور وقت و انرژی بسیاری از مدیران این شرکت صرف تامین این نیاز می‌شد

آیین+رونمایی+کاتالیست+ساخت+ایران(+واحد+RFCC+) (3)

مدیرعامل شرکت پالایشگاه شازند در این مراسم گفت: واحدهای RFCC با ظرفیت ۹۴ هزار و ۳۷۰ بشکه در روز به منظور تولید بنزین، گاز مایع و دیزل سبک طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان اینکه این واحد به‌ منظور تولید حداکثر بنزین طراحی‌ شده به طوری که قدر به تولید ۸ میلیون لیتر بنزین با عدد اکتان بالاست، ادامه داد: این بنزین به عنوان بنزین با استاندارد یورو ۴ پس از تصفیه هیدروژنی در واحد CGH به بازار عرضه می‌شود.

وی تاکید کرد: کسب این دستاورد بزرگ میتواند نیاز دیکر شرکت‌های پالایشگاهی کشور همچون پالایشگاه های اصفهان و آبادان را منتفع و راهبری واحدهای تولید بنزین در این شرکت ها را نیز آسان تر و ارزان تر سازد.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

 به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، بزرگترین واحد شکست کاتالیست بستر سیال در کشور صبح امروز چهارشنبه ۲۴ خرداد در پالایشگاه نفت امام خمینی (ره) شازند به بهره برداری رسید.

بخوانید:  کنعانی در تلاش برای کسب تجربه‌ای مهم در جام جهانی

آیین+رونمایی+کاتالیست+ساخت+ایران(+واحد+RFCC+) (2)

رجبی افزود: در این واحد از فرآیند  شکست کاتالیستی بسترسیال استفاده شده و در حال حاضر بزرگترین واحد پالایشگاهی شکست کاتالیست بستر سیال در کشور است.

مدیرعامل شرکت پالایشگاه شازند افزود: واحد Rfcc یکی از مهم ترین و پیچیده ترین واحدهای عملیاتی شرکت پالایش نفت امام خمینی است، مهمترین محصول این واحد بنزین گاز مایع و پروپیلن محصولات فرعی این واحد است.

انتهای پیام/ 

به گفته وی کاتالیست بومی سازی شده واحد rdcc در مقایسه با مشابه خارجی، از استانداردها و کیفیت بالایی برخوردار بوده و پارامتر و پارامترهای رقابت پذیری  لازم را در خود دارد.

وی افزود: تولید بنزین یورو ۵ برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی شده است؛ بنزین یورو ۴ کیفیت خوبی دارد و پایدار است.


آیا این خبر مفید بود؟

رجبی تصریح کرد: این اقدام گام بزرگی در راستای خودکفایی و خروج از وابستگی به شرکت های خارجی بوده و و صرفه جویی ارزی بالایی داشته و به ایجاد یک کارخانه تولید کاتالیست و اشتغال قریب به ۸۰۰ نفر منتج شده است.

مدیرعامل پالایشگاه شازند با بیان اینکه شرکت پالایش امام خمینی شازند یکی از پیشگامان تهیه کاتالیست از سکرت های داخلی بوده و اتخاد استراتژی بومی‌سازی کاتالیست های مورد نیاز این شرکت به تامین قریب به ۸۵ درصد کاتالیست ها، جاذب‌ها، و مواد شیمیایی مصرفی از سوی تولید کنندگان داخلی انجام شده است، ادامه داد: این دستاورد بی نظیر و سترگ در سایه مدارس ریسک از سوی مدیران و متخصصان این شرکت  و استفاده موثر از توان و تجربه کارشناسان برجسته و کم‌نظیر، این شرکت بزرگ پالایشگاهی حاصل شده است.

بخوانید:  آزادی ۲۷۹ نفر از زندانیان جرایم غیر عمد آذربایجان غربی بمناسبت ایام فاطمیه

رجبی با بیان اینکه یکی از گلوگاه های اصلی این واحد تامین کاتالیست آن بوده که اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشور تداوم و حفظ تولید را با چالش ها و موانع حدی روبر می‌کرده و از این رو مدیریت شرکت با هدف گره گشایی از این مهم و استقلال کشور در زمینه تولید این کاتالیست برنامه ای جدی ترسیم و با میدان دادن به شرکت های بومی و دانش بنیان، این کاتالیست را بومی سازی کرده، خاطرنشان کرد: با افزودن برگ زرین دیگری بر کارنامه افتخارات صنعت عظیم کشور، اثر تحریم را بر این واحد استراتژیک خنثی ساخت.