رونمایی یحیی گل محمدی از ستاره جوان پرسپولیس


یحیی گل محمدی از ستاره‌های فوتبال ایران است. یحیی گل محمدی هم اکنون سرمربی تیم پرسپولیس است. اگرچه یحیی گل محمدی در لیگ برتر پیشین نتوانست پرسپولیس را به جایگاه خوبی برساند، اما یحیی گل محمدی جزء معدود سرمربی‌های ایرانی است که توانسته پرسپولیس را از پله‌های ترقی بالا ببرد. یحیی گل محمدی در این فصل هم سرمربی تیم پرسپولیس خواهد بود.

یحیی گل محمدی

بازیکنی که چشم یحیی گل محمدی را گرفت!

در بازی‌های دوستانه پرسپولیس یک جوان ریزنقش و تکنیکی با شماره ۹۰ همیشه در ترکیب اصلی تیمش به میدان رفته است. محمد عمری ارومیه‌ای هافبکی سرعتی و دریبل زن است که در دیدارهای تدارکاتی اخیر تیمش عملکرد مناسبی در پرسپولیس داشته است.

هر چند مهدی ترابی به دلیل مصدومیت از تمرینات گروهی و بازی‌های پرسپولیس دور شده اما حضور محمد عمری در ترکیب اصلی این تیم بیشتر به انگیزه و پیشرفت این بازیکن ۲۲ ساله مرتبط است. شاید یکی از ایرادهای وارده به یحیی گل محمدی در سال‌های اخیر عدم توجه به بازیکنان پایه و جوان تیمش بوده است.

سرمربی پرسپولیس در تمرینات پیش فصل اما از جوانان آکادمی باشگاه برای حضور در کنار بزرگسالان دعوت به عمل آورده است. یحیی گل محمدی اعتقاد زیادی به سبک بازی محمد عمری دارد و شکی وجود ندارد که در فصل جدید از این جوان استفاده خواهد کرد.

تغییرات یحیی گل محمدی در نیمکت پرسپولیس

 کنار گذاشتن حامد لک، رامین رضاییان و سعید آقایی، خداحافظی با سیدجلال حسینی و فروش علیرضا ابراهیمی از یک سو و جذب علیرضا بیرانوند، مرتضی پور‌علی‌گنجی، گئورگی گولسیانی و دانیال اسماعیلی‌فر از سوی دیگر، نمایانگر نگرش یحیی گل‌محمدی به وضعیت تیمش برای فصل جدید رقابت‌های لیگ برتر بود.

پرسپولیس در حالی لیگ بیست و یکم را به رقیب سنتی واگذار کرد که 50% گل خورده بیشتری نسبت به فصل گذشته داشت و حتی بهبود وضعیت تهاجمی تیم و کسب عنوان بهترین خط حمله نیز نتوانست پرسپولیس را به عنوان قهرمانی برساند.

آنچه یحیی با خط دفاعی تیمش انجام داد یک تسویه کم نظیر در تمام این سالهای پرسپولیس بود؛ چیزی شبیه به تابستان 1395 که برانکو دو کاپیتان تیمش را کنار گذاشت و زوج خط دفاعی را با سیدجلال حسینی و محمد انصاری تشکیل داد؛ زمانی که محسن ربیع‌خواه به سمت چپ رفت و صادق محرمی در جناح راست قرار گرفت.

این بار اتفاق شدید‌تری هم رخ داده و گل‌محمدی پنج عنصر دفاعی تیمش را کنار گذاشته تا میزان نارضایتی‌اش را به شکلی واضح نشان دهد. اما نگاهی به وضعیت سرمربی پرسپولیس، نشان می‌دهد که نگرانی‌اش هنوز مرتفع نشده و احتمالا تا زمانی که خط دفاعی تیمش به کیفیت، هماهنگی و استحکام موردنظر برسد، همچنان این نگرانی ادامه خواهد داشت.

علیرضا بیرانوند در حالی به پرسپولیس منتقل شد که احتمالا انتخاب اول سرمربی تیم ملی برای جام جهانی خواهد بود. او تجارب ویژه از سال‌ها حضور در تیم ملی (جام ملت‌ها و جام جهانی)، بازی در سطح اول لیگ برتر ایران و نقش آفرینی در ترکیب آنتورپ بلژیک و بوآویشتای پرتغال دارد و طبیعتا امضای قرارداد با او، اتفاق مثبتی در نقل و انتقالات پرسپولیس است. اگرچه بیرانوند در دو فصل اخیر تنها 18 بازی انجام داده اما با این حال یکی از امیدهای اصلی پرسپولیس برای کسب قهرمانی، حضور او خواهد بود.

خط دفاعی چهار نفره پرسپولیس در حالی در چهار نیمه مختلف برابر تیم امید سرخپوشان و سپس پیکان تشکیل شده که هنوز عملکردی رضایت بخش در نمایش آنها دیده نشده است. دانیال اسماعیلی‌فر شاید آماده‌ترین بازیکن خط دفاعی پرسپولیس است که عملکرد خوبی را از خود نشان داده اما با این حال او باید خود را با تاکتیک‌های جدید پرسپولیس وفق بدهد.

محمدمهدی احمدی مدافع چپ 21 ساله پرسپولیس است که در غیاب وحید امیری که احتمالا از اوایل پاییز در دسترس خواهد بود، به عنوان مدافع چپ به میدان رفته، رضایت‌بخش ظاهر شده و شاید پدیده فصل سرخپوشان هم باشد اما درباره این بازیکن کم تجربه نیز باید صبر کرد و منتظر ماند چرا که در فصول گذشته نیز برخی بازیکنان در پیش فصل پرسپولیس درخشان ظاهر شدند ولی در طول فصل، فروغ موردانتظار را نداشتند.

ابهام اصلی البته در دفاع مرکزی است؛ جایی که دو خرید جدید به همراه علی نعمتی و فرشاد فرجی جزو گزینه‌های موجود هستند. مرتضی پورعلی‌گنجی که در بازی با پیکان روی یک ارسال موفق شد گل دوم تیمش را بزند و خوش بدرخشد، در شرایطی پرسپولیسی شده که دوره سخت مصدومیت را پشت سر گذاشته و طبیعتا برای رسیدن به آمادگی به زمان نیاز دارد.

او البته کاملا شرایط بازی را دارد اما مسئله اصلی آمادگی کامل و هماهنگی است که کادرفنی قرمزها امیدوار است تا اواخر مرداد این آمادگی حداکثری ایجاد شود. پورعلی‌گنجی یکی از امیدهای اصلی پرسپولیس در خط دفاعی است و آمادگی او می‌تواند وجه تمایز سرخپوشان باشد.

درباره گولسیانی اما هنوز نتایج چندان مثبت نیستند. این مدافع بلندقامت روی آسمان مطمئن است اما در زمین فعلا به آنچه پرسپولیس نیاز دارد نرسیده. در دیدار با پیکان علی نعمتی کنار او قرار گرفت و احتمالا برابر نساجی، مس کرمان و ذوب آهن یحیی تست‌های بیشتری را انجام خواهد داد. گولسیانی هرگز در فوتبال ایران یک ستاره نبوده و حالا شاید فرصت خوبی دارد تا ثابت کند در زمره خارجی‌های کارآمد پرسپولیس است.

در دیدار با پیکان به خصوص در نیمه اول و زمانی که مجتبی حسینی از بازیکنان اصلی استفاده کرد، ضعف خط دفاعی پرسپولیس آشکار شد و پیکان موقعیت‌های زیادی را به دست آورد که با کم دقتی مهاجمان این تیم و چند واکنش خوب گلر سرخپوشان، تبدیل به گل نشد.

نکته مهم اینکه در سال‌های اخیر بار اصلی فرآیند دفاعی پرسپولیس روی دوش سیدجلال حسینی بوده و اغراق نیست اگر او برترین مدافع پرسپولیس در شش سال اخیر نامیده شود و حالا در چنین شرایطی، خداحافظی او و جستجو برای یافتن جانشینش بزرگترین چالش سرمربی پرسپولیس خواهد بود؛ بازیکنی که بتواند در نقش رهبر خط دفاعی، کیفیتی متفاوت را ارائه کند و در این درخشش استمرار داشته باشد.

شاید این بازیکن علیرضا بیرانوند باشد که از لیگ شانزدهم تا نوزدهم، آرامش را بعد از سالها به خط دروازه پرسپولیس تزریق کرد و درخشش او در فصل جاری، شانس پرسپولیس برای قهرمانی را افزایش خواهد داد.

اگرچه چالش اصلی پرسپولیس باتوجه به ناکامی در جذب سجاد شهباززاده و مهاجمین خارجی در خط حمله خواهد بود اما تغییرات زیاد و خداحافظی سیدجلال حسینی، باعث می‌شود تا نگاه‌ها در ابتدا به خط دفاعی پرسپولیس معطوف شود؛ جایی که بیرانوند، دانیال و پورعلی در نقش ستاره‌های نقل و انتقالات، باید تفاوت موردنظر را رقم بزنند.منبع