زائرسراهای ارزان‌قیمت در قم احداث شود

انتهای پیاممنبع

استاندار قم یادآور شد: بهبود وضعیت مناطق محروم و ساماندهی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری به همراه تسریع در احداث و صدور مجوزهای مسکن از مهم‌ترین مطالبات شهروندان است؛ استفاده از پهنه‌های خالی موجود در حریم شهری برای احداث مسکن یکی از موضوعات در دست بررسی مدیریت استان است.

وی با تأکید بر اینکه اولویت توسعه قم با گردشگری زیارت است، یادآور شد: بسیاری از زائران و مسافران ورودی به قم ازنظر اقتصادی از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند و لازم است در این شرایط زائرسراهای ارزان‌قیمت احداث و در اختیار عموم زائران بدون دخل و تصرف دستگاه‌های حاکمیتی قرار داده شود.

وی با بیان اینکه حجم بسیار بالایی اتباع ثبت‌شده در قم ساکن هستند، ادامه داد: باوجود مشکل و کمبود مدارس در برخی مناطق، تلاش شده تا هیچ‌کدام از فرزندان این افراد از حق تحصیل محروم نشود و برای جبران کمبود مدرسه در قم نیز لازم است دستگاه‌های متولی همراه هم باشند.

استاندار قم ادامه داد: مدیران دولتی حامی اقدامات و برنامه‌های مجموعه مدیریت شهری در حوزه‌های عمرانی، فرهنگی، فرهنگ شهروندی و سایر مباحث اجتماعی است.

شاهچراغی با تأکید بر آمادگی مجموعه مدیریت استان بر توسعه فضای سبز شهری، گفت: دوران کنونی بهترین زمان برای بازکرده گره‌های کور سابق است.

وی بابیان اینکه در حال مذاکره و رایزنی با برخی شرکت‌های خارجی جهت تکمیل فرودگاه،احداث زائرسراها و برخی پروژه‌های مرتبط با اقشار متوسط و ضعیف جامعه هستیم، اضافه کرد: نقشه راه عمرانی و طراحی معماری بلوار پیامبر اعظم(ص) از مباحثی است که باید با دقت موردتوجه قرار بگیرد.

بخوانید:  اگر انگشتانتان سرد است به این بیماری خاص دچارید!

به گزارش خبرگزاری برنا از قم، سید محمدتقی شاهچراغی در جلسه‌ای با اعضای شورای اسلامی شهر قم، بابیان اینکه مجموعه مدیریت استان از تمام ظرفیت‌های قانونی موجود برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های شهرداری قم حمایت می‌کند، اظهار داشت: جهت‌گیری مدیریت استان بر تعامل و همراهی است.

شاهچراغی اهمیت و گستره بالای وظایف شهرداری را موردتوجه قرار داد و یادآور شد: 50 درصد از انتظارات و مطالبات بسیاری از گروه‌های مردمی و شهروندان در حوزه مدیریت شهری است.

وی بابیان اینکه بخش زیادی از مصوبات سفر رئیس‌جمهوری به قم در حوزه مدیریت شهری است، اضافه کرد: تعیین تکلیف اراضی 48 هکتاری پردیسان، مترو، مونوریل و غیره ارتباط مستقیمی با شهرداری دارد.

وی بابیان اینکه قم یک جهان شهر دینی و مذهبی در سطح جهان شناخته‌شده است، اذعان کرد: زیرساخت‌های کلان‌شهر قم در حوزه حمل‌ونقل و ترافیک، سیما و منظر، مبلمان، پسماند، مباحث فرهنگی و غیره باید متناسب با ویژگی جهان شهری آن تعریف و اجرا شود و در این زمینه شهرداری نقش بسیار پررنگی را ایفاء می‌کند.

وی در پایان بر توسعه و ایجاد ارزش‌افزوده در برخی مزیت‌های نسبی استان قم مانند صنعت انگشتر، سوغات زائر، فرش دستباف و غیره تأکید کرد.

استاندار قم با ابراز تمجید از عملکرد شهر مشهد در احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت، ابراز کرد: تمام دستگاه‌های مسئول در ساخت این زائرسراها بیشترین تعامل و همراهی را داشته‌اند و از برخی حقوق خود برای رونق گردشگری زیارت و مسئولیت اجتماعی عبور کرده‌اند.

شاهچراغی اظهار داشت: بودجه‌های کنونی کلان‌شهر شهرداری قم در مقایسه زیرساخت‌های لازم برای توسعه و رشد تناسب ندارد، ولی بااین‌وجود مدیریت استان آمادگی دارد در حد توان به کمک شهرداری و شورای اسلامی شهر بیاید.

بخوانید:  دو بازیکن خارجی جدید در راه لیگ برتر ایران

وی کمیسیون ماده 5 را یکی از جلوه‌های مهم اشتراک کاری مجموعه مدیریت شهری و استانداری دانست و خاطرنشان کرد: در خصوص این ماده‌قانونی، مدیریت استان در چهارچوب قانون و مقررات همراه شهرداری است.