زمینه سفر آقای رئیسی به پرتوریا فراهم شود

وی همچنین با اشاره به برخی تحولات در جنوب حوزه آفریقا، تروریسم را یکی از خطرات مهم پیش رو در این‌ منطقه برشمرد.

امیرعبداللهیان همچنین از حمایت‌های آفریقای جنوبی از ملت فلسطین قدردانی کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست دوستان گروه بریکس به کیپ تاون آفریقای جنوبی سفر کرده است، با نالدی پاندور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی بطور دوجانبه دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان همچنین برخی ظرفیت‌های بالای شرکت‌های ایرانی در زمینه های فنی و مهندسی را برشمرد و بر آمادگی ایران جهت بهره گیری از این ظرفیت‌ها بمنظور تقویت همکاری های دوجانبه اقتصادی تاکید نمود.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

وی همچنین از پیوستن کشورهای جدید به بانک همکاری بریکس استقبال کرد.

نالدی پاندور وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی از حضور امیرعبداللهیان در نشست دوستان بریکس در کیپ تاون قدردانی کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به نظم جهانی در حال تغییر، افزود شانگهای و بریکس می توانند در نظم جدید جهانی نقش مهمی ایفا کنند.


آیا این خبر مفید بود؟

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برنامه ریزی انجام شده جهت برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در پرتوریا، این نشست را در توسعه مناسبات فیمابین حایز اهمیت خواند. وی همچنین بر اهمیت اجرایی شدن اسناد قبلی امضا شده میان دو کشور تاکید کرد و افزود لازمست کمیته های فرعی کمیسیون مشترک دو کشور هر چه سریعتر فعال شوند.

وی گفت وزرای خارجه کشورهای عضو بریکس در این نشست در خصوص سازوکار عضویت کشورهای جدید تبادل نظر کرده و نتیجه آن را به اجلاس آتی سران بریکس ارائه خواهند کرد.

بخوانید:  آرژانتین قهرمان جام جهانی 2022

وزیر خارجه آفریقای جنوبی همچنین نسبت به تقویت همکاریهای اقتصادی دو کشور استقبال کرد و ابراز امیدواری کرد که زمینه سفر جناب آقای رئیسی رئیس جمهور کشورمان به پرتوریا و دیدار روسای جمهور دو کشور در آینده نزدیک فراهم شود.

انتهای پیام/

وزیر امور خارجه کشورمان به تجربیات موفق ج.ا.ایران در کمک به کشورهای همسایه جهت مبارزه با تروریسم اشاره کرد و افزود در این زمینه امکان مشورت‌های تخصصی میان طرف های ذیربط ایران و آفریقای جنوبی وجود دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تشکر از خانم پاندور بخاطر دعوت بعمل آمده جهت حضور و مشارکت جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترک با گروه بریکس، ابراز امیدواری کرد که سازوکار عضویت ایران و دیگر کشورهای علاقمند به عضویت در بریکس هرچه زودتر توسط اعضای اصلی مشخص شود.