«زن زندگی آزادی» در اسلام است، آزادی شعار «انقلاب» است/ سایت جدید معاونت زنان بزودی آماده خواهد شد

خزعلی بیان داشت: خانم ابتکار انتظار نداشته باشند که صرفاً سوابق دولت یازدهم و دوازدهم روی سایت قابل دسترسی باشند.


آیا این خبر مفید بود؟

درباره عدالت جنسیتی موضوع مربوط به ۲۰ دستگاه مرکزی بود که در ماه‌های آخر دولت قبل رصد کاملی انجام نشده بوده و ما اکنون با دستگاه‌های مختلف در حال رایزنی هستیم تا با دقت موضوعات هر دستگاه را بررسی کنیم.

ابتکار گفت: در سال ۹۸ بیش از ۳۰ برنامه جامع در سطح ملی برای رسیدن به عدالت جنسیتی تدوین شد و ما این را با برش استانی پیش میبردیم و یک سامانه رصدو پایش هم داشتیم.

معاون امور زنان در دولت سیزدهم گفت: دولت یازدهم تمام سوابق دولت‌های قبلی را از آرشیو سایت حذف کرد، حتی نسخه‌های آرشیوی نیز حذف شده‌اند.

معاون سابق زنان ریاست جمهوری بیان داشت: شیوه گشت ارشاد مورد نقد بود و هم روح جوانان را آسیب و هم نتیجه بخش نیست ولی عده ای بر طبل سخت گیری کوبیدند که اصلاح رویکرد و توجه به حقوق ذاتی انسان از مطالبه‌ها در دهه فجر است.

زمان شاه آزادی زنان وجود نداشت اسارت زنان بود

به گزارش خبرگزاری برنا، انسیه خزعلی در مناظره تلویزیونی با معصومه ابتکار استاد دانشگاه تربیت مدرس که از شبکه ۴ در برنامه «شیوه» برگزار شد، شد، اظهارداشت: مسأله ای که در مکتب ما و انقلاب وجود دارد، مناظرات بوده است و باید وقتی حرف منطقی داریم از مناظرات استقبال کنیم. حرف ها را باید شنید و اگر با مبانی ما سازگار نیست در مناظرات پاسخ دهیم.

وی بیان داشت: امام نگاه زیبایی بر مبنای عقلانیت در حوزه خانواده داشتند، بعد انقلاب سعی کردند به امام بگویند از ادارت جمع کنید و امام قبول نکردند. من و خانم ابتکار کسانی هستیم که امام فضای فعالیت را برای ما فراهم کردکه خانم دکتر دانشجو بود و در لانه جاسوسی فعال شد من تمرین نظامی کردم و به جبهه رفتم در واقع آموزش نظامی دیدم تا به رزمندگان کمک کنم. برنامه های امام، زن را از نگاه ابزاری دور کرد.

بخوانید:  حضور بیش از ۷۷۰ امدادگر در عملیات سیل ۲۳ استان
خزعلی گفت: چندین لایحه در حال ارسال به کمیسیون ها و مجلس است. ما دشمنان مشترک داریم و همه باید پشت هم باشیم و تلاش کنیم که کسی از قطار در حال پیشرفت پیاده نشود.

وی افزود: گزارشی از پیشرفت‌های مربوط به زنان در ۴۰ سال گذشته را در پرتال معاونت زنان گذاشتیم اما حذف کردند.

خزعلی ادامه داد: یکی از وزرا ۱۶ سال سابقه وزارت داشت و به او شیخ الوزرا می‌گفتند ولی به خانم ابتکار که سال‌ها معاون بودند باید بگوییم شیخ‌المعاونین!

وی بیان داشت: سیاست‌گذاری‌هایی در زمینه زنان توسط این دوستان انجام شده و نمی‌شود دیگران را متهم کرد.

وی بیان داشت: عذرخواهی ساده در مورد اتفاق مرحومه امینی می‌توانست از هجمه ها و اتفاقات دیگر جلوگیری کند، شعار زن، زندگی و آزادی با ارزش های انقلابی و اسلامی ما مطابقت دارد و از مباحث متعالی دینی ما و مورد تاکید امام (ره) است ولی برخی مردم احساس می کنند اینچنین نیست در حالی که قانون اساسی آزادی را تضمین کرده است.

وی افزود: می گویند من دیگر مسوول جمهوری اسلامی ایران نیستید و به عنوان فرد غیر دولتی ام جوانان می گویند ما را درک کنید ای کاش به جای من فعالیت زن معترض یا منتقد را دعوت کرده بودید جوانان می گویند ما تریبون نداریم. باید صدا ها را شنید تا گفتگو شکل گیرد. باید اجازه داده شود مسایل منتقدان و معترضان مطرح شود و این لازمه انسجام ملی است.

نمی‌شود همیشه طلب کار باشیم

خزعلی افزود: برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار جزو تکالیف معاونت در برنامه ششم است که در ماه‌های آخر دولت قبل رفت و برگشت‌هایی داشت و می‌خواستند تصویب مجلس را حذف کنند که مجلس قبول نکرد ما این برنامه را به مجلس دادیم و الان در کمیسیون در حال بررسی است.

معصومه ابتکار هم در این مناظره با اشاره به جان باختن مدافعان امنیت و برخی از شهروندان گفت: دشمنان حتی موجودیت ایران را قبول ندارند و راه انسجام داخلی فرصت دادن به نسل جوان است و با عذرخواهی ساده این مشکل به وجود نمی آمد. همه مردم ایران اند و باید نگاه مادرانه داشته باشیم جوان معترض را باید فرزند خود بدانیم.

بخوانید:  اوقات شرعی آبادان و خرمشهر طی 18 شهریور ماه ۱۴۰۱ / 12 ماه صفر
سایت جدید معاونت زنان بزودی آماده خواهد شد

وی افزود: مسئله سیاست گذاری مسائل زنان بسیار مهم است. ما مبانی خود را بر اسلام و اهل بیت گذاشته ایم و امام خمینی اولین کسی بود که مبانی را برای ما تبیین کرد تا مشخص شود چه خدماتی باید به زن ارائه شود و چه عملکردی داشته باشند.

وی بیان داشت: افراط و تفریط به زنان ضربه زده است. زنان سرمایه هستند، ۴۵ درصد متخصصین زن هستند و در مناصب باید حضور داشته باشند و در دولت سیزدهم دردر بخش های مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

ابتکار گفت: همه سوار کشتی هستیم و دلمان برای کشور می سوزد و انسجام ضروری است و باید فرصت دهیم به جوانان تا امیدوار به آینده شوند. جمعیت قابل توجهی از ایران مطالبی دارند که می خواهند شنیده شود.

خزعلی گفت: به دروغ به اسم آزادی یک کشور را به آشوب می کشند و خیلی از منافع ملت ها را تهدید می کنند کلمات به ظاهر فریب را باید توجه داشت. از طرفی با افراط و تفریط دو قطبی در جامعه ایجاد می‌شود.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهور با بیان اینکه زمان شاه آزادی زنان وجود نداشت اسارت زنان بود، ادامه داد: در نگاه اسلام زوجیت را تکامل می‌دانند و تساوی به معنی غربی درست نیست و تساوی یعنی ویژگی های فردی و شرایط تکلیفی متفاوت است و باید ویژگی های نسبی زن را دید. تساوی غربی نه ولی عدالت بله، عدالت عین رسیدن حق مسلم به زن است. همچنین عدالت فراتر از برابری است.

هیچ مانعی برای تصدی مشاغل توسط زنان وجود ندارد

معاون زنان و خانواده دولت بیان داشت: هیچ مانعی برای تصدی مشاغل توسط زنان وجود ندارد. از کارهای خوب دولت این است که به دستور رئیس جمهور در شوراهای عالی دو زن نیز حضور داشته باشند.

بخوانید:  رئیس جمهور بیرجند را به مقصد تهران ترک کرد

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع معاون زنان و خانواده رئیس جمهور بیان داشت: مسئله ای که انقلاب ما با آن پا گرفته و شهید بهشتی و شهید مطهری بر آن تاکید داشتند، مناظراتی بود تا سبک و سیره اهل بیت اجرا شود. وقتی مطلبی را با استدلال مطرح می شود باید از آن استقبال کنیم. باید حرف ها را بشنویم و حرف های خوب را بپذیریم و اگر مطلبی خلاف واقع است با آن مقابله کنیم.

خزعلی گفت: حرف های دهه هشتادی را باید شنید باکسی برای دختران و زنان به آقای جبلی گفتم باز کنند و حرف ها و ایده های آنها را بگیریم. زن، زندگی و آزادی شعار انقلاب اسلامی است.رهبری می فرمایند زن هوای تنفس است. زن زندگی می بخشد و تعبیر ایشان آن است که باید از مردسالاری غربی آزاد شود تا هویت او به درستی تبیین شود.

با افراط و تفریط دو قطبی در جامعه ایجاد می‌شود

وی بیان داشت: قانون اساسی ما در تمامی شئونات اسلامی برابری را در اولویت حقوق زنان می داند. ما اینقدری که روی فرزندآوری تاکید کردیم باید ابتدا ملزومات آن را ایجاد کنیم.

وی یادآور شد: در مهندسی فرهنگی منشور مشاورع وظیفه معاونت بوده و سوال این است که چرا با ترک فعل این اقدام انجام نشده است. مگر عمر دولت چقدر است؟ ما هم آوار برداری می کنیم و هم در حال ساخت هستیم.

وی بیان داشت: اگر میخواهیم درباره مساله‌ای عذرخواهی شود باید درباره آبان ۹۸ هم عذرخواهی شود نه اینکه بگویند “صبح جمعه فهمیدم” و دل مردم را آتش بزند. نمی‌شود ما همیشه در موضوع مطالبه‌گر و طلب کار باشیم.

برنامه جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار جزو تکالیف است

حرف های دهه هشتادی را باید شنید