ساخت ساعت اتمی مینیاتوریبه گزارش خبرگزاری برنا؛ ستاد توسعه فناوری‌های اپتیک و کوانتوم سال گذشته به منظور حمایت از فناوران و دانشگاهیان فعال در حوزه‌های مرتبط با ستاد، فراخوان‌هایی را در حوزه‌های توسعه فناوری و ترویج منتشر کرده است که از آن جمله می‌توان به فراخوان حمایت از آزمایشگاه‌های فعال در حوزه اپتیک و کوانتوم اشاره کرد. هدف از این فراخوان که در پی آن ۱۰ درخواست حمایت واصل شد، کسب اطلاعات از آزمایشگاه‌ها همچون تعداد اعضای شاغل، تجهیزات آنها و پروژه‌های در حال اجرای آنان و همچنین حمایت، تجهیز و شبکه‌سازی بین آنها بوده است.

«فراخوان زمستانی ترویج مبانی و کاربرد‌های کوانتوم و اپتیک» برای تولید محتوا و همکاری با دیگر کانال‌ها و گروه‌های فضای مجازی، «فراخوان شتابدهی به پژوهش‌های علوم و فناوری‌های کوانتومی» با همکاری بنیاد ملی علم که به دریافت ۳۳ طرح پژوهشی و ۱۳ طرح پسادکتری منجر شد، «فراخوان حمایت از طرح‌های توسعه فناوری در حوزه اپتیک و کوانتوم»، «فراخوان مسابقه تز من در سه دقیقه»، «فراخوان مشترک اپتیک و کوانتوم با صندوق نوآوی و شکوفایی» و «فراخوان‌های نوآفرین و بنیاد ملی علم» از جمله این فراخوان‌ها بودند.

نشست‌ها و رویداد‌های ترویجی از دیگر اقداماتی است که در ستاد توسعه فناوری‌های اپتیک و کوانتوم در سال گذشته پیگیری شد؛ دومین همایش ملی فناوری‌های نوظهور کوانتومی، رویداد کاشتن برای آینده با موضوع اپتیک، فوتونیک و لیزر، چهارمین کنفرانس ملی اطلاعات کوانتومی، سی و نهمین کنفرانس ملی فیزیک ایران، نشست پژوهشگران و متخصصین فعال حوزه علوم و فناوری‌های کوانتوم، اولین نمایشگاه ملی توسعه فناوری‌های اپتیک و کوانتوم، دومین نمایشگاه کاریابی فیزیک پیشگان و …. از جمله این نشست‌ها و رویداد‌های ترویجی بود.

بخوانید:  از کجا بفهمیم که باید گوشی جدید بخریم؟

در پی فراخوان توسعه فناوری ستاد بیش از ۱۱۲ طرح از فناوران و دانشگاهیان دریافت شد که ۴۵ طرح با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان تائید شده است. از جمله طرح‌های دردست اجرا می‌توان به رصد و مطالعه نقش کوانتومی در حوزه فناوری‌های اپتیک و کوانتوم، توسعه ساعت اتمی بخار ربیدیوم، ساخت دستگاه آنژیوگرافی فلوئورسنت حین عمل، طراحی و ساخت دستگاه ارتعاش سنج لیزری، طراحی و ساخت ماشین سه محوره لیزر حکاکی در طول موج فرابنفش، ساخت دستگاه طیف نگاری گسیل الکتروفوتونی با اشعه ایکس یا XPS، ساخت و تولید دستگاه لیزر دندان پزشکی سه طول موج، طراحی و ساخت دماسنج آهن مذاب، راه اندازی آزمایشگاه مقدماتی اینترنت کوانتومی، زیست حسگر نوری برای ارزیابی تراریختگی موادغذایی و ….. اشاره کرد.

از جمله پروژه‌های کلیدی تعریف شده در ستاد طی یک سال گذشته در حوزه کوانتوم می‌توان به مواردی از قبیل توسعه و پیشبرد هاب‌های کوانتوم واقع در دانشگاه‌های اصفهان و صنعتی شریف با اعتباری بالغ بر ۵۶ میلیارد تومان، راه‌اندازی مرکز نوآوری کوانتومی دانشگاه علم و صنعت با اعتباری بالغ بر پنج میلیارد تومان و همکاری در تشکیل «مرکز ملی آفرینش فناوری‌های کوآنتومی در کشور» در پارک پردیس اشاره کرد.
انتهای پیام/منبع