سال جدید مریخ زودتر از زمین نو می شود|

منبع

سال جدید مریخ زودتر از زمین نو می شود
آیا این خبر مفید بود؟


سال در مریخ دو برابر سال‌های زمینی طول می‌کشد و از سامانه شماره‌گذاری متفاوتی برای روز‌های آن استفاده می‌شود.

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ طرفداران مریخ توانستند دیروز سال نو این سیاره سرخ را جشن بگیرند، چرا که براساس اعلام ناسا، سال جدید در مریخ از روز ۲۶ دسامبر آغاز شده است.
این اتفاق چند روز پس از این رخ داد که مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) با قرار دادن دو بسته خاک مهر و موم شده از سطح مریخ که قرار است در ماموریت بازگشت نمونه‌ها به زمین آورده شوند، نقطه عطف جدیدی را در سیاره سرخ رقم زد.
ناسا و چندین آژانس فضایی دیگر در جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در سطح سیاره سرخ پرسه می‌زنند، موضوعی که در ماموریت بازگرندان نمونه‌ها که به طور مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا در دهه ۲۰۳۰ انجام می‌ دهند، به اوج خود می‌رسد.
اولین پرواز به مریخ را فضاپیمای مارینر ۴ (Mariner ۴) در ۱۴ ژوئیه ۱۹۶۵ انجام داد اما برای محاسبه سال‌های سیاره سرخ، دانشمندان از زمانی که این سیاره در سال ۱۹۵۵ به اعتدال بهاری شمالی خود رسید، شمارش را شروع کردند.
اعتدالین یا هموگان (Equinox) در اخترشناسی به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از دید ناظر زمینی از صفحه استوای سماوی می‌گذرد که این پدیده در هر سال شمسی دوبار رخ می‌دهد. اعتدال بهاری شمالی تقریباً در آغاز فروردین و دیگری اعتدال پاییزی جنوبی تقریباً اول مهر ماه رخ می‌دهد.
حرکت زمین به دور خورشید در هر سال باعث می‌شود تا ناظر زمینی تصور کند خورشید روی یک مدار دایره‌ای که با مدار استوای زمین ۲۳/۵ درجه اختلاف دارد، به دور سیاره ما می‌چرخد. در این میان چهار نقطه از مدار فرضی گردش خورشید به دور زمین بسیار مهم می‌شود. دو اعتدال بهاری و پاییزی محل تلاقی دو مدار گردش خورشید به دور زمین و دایره استوای سماوی است و در دو انقلاب تابستانی و انقلاب زمستانی به نظر می‌رسد خورشید در بیشترین ارتفاع نسبت به استوای سماوی قرار گرفته است.
ناسا می‌گوید شمارش و شماره‌گذاری سال‌های مریخ به دانشمندان کمک می‌کند تا مشاهدات طولانی‌مدت را مانند داده‌های آب‌وهوای جمع‌آوری‌شده با فضاپیما‌های ناسا در طول چندین دهه پیگیری کنند.
از آنجا که مریخ نسبت به زمین از خورشید دورتر است، تقریباً دو برابر بیشتر طول می‌کشد تا این سیاره به دور خورشید بچرخد؛ بنابراین یک سال مریخی ۶۸۷ روز طول می‌کشد و آخرین باری که سال در مریخ نو شد، مریخ‌نورد استقامت هنوز روی آن فرود نیامده بود.
این مریخ‌نورد که به اندازه یک خودرو است، در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱، حدود ۱۱ روز پس از آغاز سال نوی پیشین در مریخ، روی سطح سیاره سرخ فرود آمد. یک بالگرد به نام نبوغ (Ingenuity) نیز همراه آن بود که اولین پرواز در جو مریخ را رقم زد و تاکنون ۳۷ پرواز موفق انجام داده است و انتظار می‌رود به زودی دوباره به پرواز درآید.

بخوانید:  امام جمعه اراک: جمهوری اسلامی الگوی شایسته‌ای برای جهانیان است

انتهای پیام/

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف