سرمربی استقلال تهران در مرز اخراج

مرحوم علی دانائی‌فرد، محمود بیاتی، مرحوم رسول مدد نوعی، محمد رنجبر، حشمت مهاجرانی، پرویز ابو طالب، مجتبی کرد نوری، کمائی، مرحوم جاهد، مصطفی شرکا، حسن حبیبی، حسن عضدی، رضوی، اصغر شرفی، کامبیز جمالی، محمد صلاحی، منصور پورحیدری، غلامحسین مظلومی، بیژن ذوالفقارنسب، ناصر حجازی، رضانعلچگر، عبداللهی، بهتاش فریبا، اصغرحاجیلو، پرویزمظلومی، حمید ملک احمدی، منصور رشیدی، جواد زرینچه و امیر قلعه‌نویی ، صمد مرفاوی و فیروز کریمی مربیانی بودند که از بدو تاسیس تا کنون به عنوان سرمربی رهبری تیم را برعهده داشتند. در حال حاضر صمد هرفاوی سکاندار این تیم است.

یکی از مواردی که کادر فنی استقلالی‌ها خیلی تأکید داشتند خبرش به گوش رسانه‌ها نرسد و تا پایان اردو هم در این کار موفق بودند، نحوه رفتار سرمربی این تیم هنگام برگزاری مسابقات دوستانه کنار زمین بود. ریکاردو ساپینتو ظاهراً چند بار از کوره دررفت و نسبت به تصمیمات تیم داوری واکنش نشان داد. از قرار معلوم در دو مورد واکنش‌های بسیار تند بود و حتی تهدید به اخراج از کنار زمین هم شد!

سابقه قبلی

اولین قهرمانی استقلال تهران در آسیا

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 باشگاه تاج به استقلال تغییر نام پیدا کرد.

ابتدا تنها رشته فعال باشگاه دوچرخه سواری بود، اما بعدها رشته های والیبال، پینگ پنگ، بسکتبال، وزنه برداری، کشتی، شنا و فوتبال نیز فعالیت خود را آغاز کرد.طی مذاکراتی که مسئولان باشگاه دوچرخه سواران با علی دانائی فرد موسس وقت باشگاه تورانجام دادند، موافقت شد که باشگاه تور با نام دوچرخه‌سواران وارد عرصه رقابت در فوتبال شود.

در این دیدار تیم تاج تا دقیقه 83 یک بر صفر عقب بود که در این دقیقه غلام وفا‌خواه که به مرد جامها معروف بود، گل تساوی را وارد دروازه حریف کرد و کار به وقت اضافه کشید که تیم تاج با گل مسعود معینی مدافع پیش تاخته خود در وقت اضافه قهرمان آسیا شد.

بخوانید:  مصرف بنزین در البرز 14 درصد افزایش یافت

استقلال تهران ازبرترین تیم‌های لیگ برتر ایران است. استقلال تهران در مسابقات لیگ برتر قبلی، بدون هیچ گونه باختی، توانست قهرمان لیگ برتر شود. فرهاد مجیدی که خود از بازیکنان سابق و اسطوره استقلال تهران به شمار می‌رود، در زمان قهرمانی استقلال تهران، مربی این تیم بود. پس قهرمانی، فرهاد مجیدی تیم خود را رها کرد و به عنوان سر مربی، به تیم اتحاد کلبا امارات پیوست. ستاره استقلال تهران از این تیم جدا شده است مشخص نیست چه کسی جایگزین او خواهد شد.

مربیان استقلال از آغاز تا کنون

رقابت اصلی در فوتبال کشور تا پیش از سال 1325 بین سه تیم دارایی، شاهین و سرباز بود، اما با ورود تیم دوچرخه سواران که از همان ابتدا با پیراهن آبی وارد میدان شد، مثلث قدرت به مربع شد و قطب چهارم فوتبال نیز شکل گرفت.

نام آنها میرزایی، نواب، خشایار و جانانپور بود. علاوه بر آنها خاکزاد، گیتی، گریش، کلانی، مهدیون و حسینی نیز دیگر اعضای باشگاه بودند که به دلیل علاقمندیشان به دوچرخه سواری نام باشگاه را دوچرخه‌سواران نهادند.

به دلیل اهمیت باشگاه تاج از ردیف بودجه اختصاصی برخوردار شد. رنگ لباس باشگاه نیز پیراهن آبی با آستین سفید، شورت سفید و جوراب سفید بود. علی دانائی فرد برای تقویت این تیم، تیمهای تورج، افسر، دیهیم، کورش و اتم را تاسیس کرد. تاج در سراسر کشور گسترش یافت و در شهرهای اهواز و رشت بیش از دیگر نقاط ایران پایگاه مردمی یافت.

تیم دوچرخه‌سواران در سال 1325 و با حضور پرویز عمو اوغلی، گرائیلی، دانائی و سید آقا جلالی در هیئت مدیره تشکیل و روانه رقابت‌ها شد. حاصل کار نایب قهرمانی در سالهای 25 و 26، نایب قهرمانی و قهرمانی جام حذفی در همان سالها بود. در سال 1328 نام باشگاه دوچرخه سواران به تاج تغییر یافت و در همین سال قهرمان باشگاه‌های تهران شد.

بخوانید:  تاریخ پروازهای اربعین از فرودگاه پیام کرج اعلام‌شد

مربیان خارجی استقلال تهران از بدو تاسیس

مسئولان باشگاه استقلال برای هدایت تیم فوتبال خود در لیگ دوازدهم با امیر قلعه‌نویی به توافق رسیدند و در همین لیگ به قهرمانی نیز دست یافتند.منبع

در سال 1323 چهار جوان تصمیم گرفتند تا باشگاهی تاسیس کنند.

استقلال در سال 1370 برای دومین بار قهرمان آسیا شد. استقلال در فینال باشگاه های آسیا توانست تیم لیائولینگ چین را با نتیجه 2 بر 1 شکست دهد و جام را برای دومین بار به خانه بیاورد.

استقلال تهران

ساپینتو، سرمربی استقلال تهران،  مشکل روانی دارد؟!

اردوی ترکیه برای استقلال به پایان رسید و این تیم از عصر دیروز آخرین مرحله تمرینات خود برای حضور در رقابت‌های لیگ برتر را در تهران آغاز کرد ولی به نظر می‌رسد حاشیه‌های مرتبط با این اردو هنوز به پایان نرسیده باشد. این‌طورکه پیداست اتفاقاتی آنجا رخ داد که مربیان باشگاه استقلال دوست نداشتند در تهران رسانه‌ای شود و تا زمان پایان اردو هم هیچ خبری از آن به بیرون درز پیدا نکرد ولی حالا کم‌کم تبعات برخی ماجراها در حال آشکار شدن است.

اعتراض به داوران

 تغییر نام به استقلال تهران و دومین قهرمانی در آسیا

زدراکو رایکوف، ولادمیر جکیج، بونژاک، یوگنی سوکومور خوف، جکیچ دلیچ، لئونید بیلفسکی و رولند کوخ از جمله مربیان خارجی بودند که با استقلال کار کردند. در این میان رایکوف بیشترین سابقه حضوررا دارد که به مدت هشت سال مربی استقلال بود و طی این دوره با استقلال قهرمان ایران در سال 49، قهرمان جام میلز هند، دو دوره قهرمانی باشگاهای آسیا و قهرمانی جام اتحاد را در کارنامه خود دارد.

بخوانید:  بازیکن سرشناس سپاهان بازی با پرسپولیس را از دست داد!

در فروردین سال 1349 و در باشگاه لبریز از تماشاگر امجدیه (شهید شیرودی)، تیم های تاج از ایران و هاپوئل رژیم صهیونیستی فینال جام باشگاهای آسیا را برگزار کردند.

استقلال یک بار در فصل 85-1384 موفق به کسب عنوان قهرمانی در لیگ‌برتر و بار دیگر در لیگ برتر هشتم قهرمان شد: استقلال قهرمان هشتمین دوره‌ لیگ‌برتر فوتبال ایران شد.تیم استقلال در لیگ یازدهم با سرمربیگری پرویز مظلومی به عنوان نایب‌قهرمانی رسید.

سرمربی استقلال در اعتراض به داوران سابقه قبلی هم دارد و پس از اینکه به عنوان جانشین فرهاد مجیدی انتخاب شد فیلم‌های کوتاهی از اعتراضات شدید و عجیب او نسبت به عملکرد داور وسط و کمک‌داوران در فضای مجازی منتشر شد. حرکاتی که بدون شک اگر در خلال برگزاری رقابت‌های لیگ برتر آنها را تکرار کند، حداقل به مدت یک هفته بابت هر کدام از این حرکات سوژه رسانه‌های کشورمان خواهد شد.

تاریخچه باشگاه استقلال تهران