سهم کشاورزی از شرکت‌های دانش بنیان کشور به ۶.۵ درصد افزایش یافت

معاون دفتر فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور به نقش شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تولیدات داخلی اشاره کرد و گفت: برای رسیدن به نقطه مطلوب و توسعه هرچه بیشتر شرکت‌های فناور باید ۱۰ درصد تولید ناخالص ملی به تولیدات شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی اختصاص یابد.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

وی اضافه کرد: بر اساس افقی که ترسیم شده است، سهم بخش کشاورزی و منابع طبیعی در شرکت‌های دانش بنیان کشور باید به رقم ۲۰ درصد برسد که برای آن زمان بندی و برنامه توسعه تدوین شده است.

وی اظهار داشت: آمران نظم نوین جهانی و نظام سرمایه داری با تغییر ژنتیک در دام و طیور و محصولات به دنبال تازیانه غذایی هستند.

این مسئول در ادامه بیان داشت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته و با هدف ایجاد انگیزه برای پژوهشگران و محققان بخش کشاورزی و منابع طبیعی فرآیند ثبت اختراع شرکت ها تسهیل شده تا واحد فناور درگیر مراحل بروکراسی نباشد.

حجت الاسلام مصائبی بیان داشت: خوشبختانه اندیشمندان انقلاب اسلامی ایران در این سال‌های گذشته انحصارهای علمی را در بسیاری از زمینه‌های غذایی شکسته‌اند و مسئولیت سنگینی را در این شرایط جهانی بر دوش دارند که باید به آن توجه کنند.

انتهای پیام

همچنین در این نشست حجت الاسلام ولی الله مصائبی مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ضمن تبریک هفته پژوهش با اشاره به آیه شریفه قل انظرو ما فی السموات وما فی الارض، پژوهش را از منظر قرآنی تبیین و به موضوع توصیه مقام معظم رهبری مبنی بردستیابی به اقتدارغذایی پرداخت.

بخوانید:  ساده‌ترین و خوشمزه‌ترین راه برای کاهش وزن و لاغری

 

photo_2022-12-19_12-44-39


آیا این خبر مفید بود؟

در پایان این نشست ضمن افتتاح نمایشگاه دستاورهای علمی و پژوهشی در بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین، از ۱۷ پژوهشگر فعال در این حوزه با اهدای لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

صفرنژاد در ادامه به راه‌اندازی ۱۰ پارک یا دهکده فناوری بخش کشاورزی در کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون پنج مورد آن احداث و راه‌اندازی شده و یکی از آن‌ها در همین استان قزوین قرار دارد و تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از  قزوین؛ محمدرضا صفرنژاد روز دوشنبه در آیین بزرگداشت روز پژوهش و تجلیل از برگزیدگان بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان قزوین افزود : تا اوایل سال جاری تعداد شرکت‌های دانش بنیان بخش کشاورزی در کشور ۳۰۰ واحد بود که اکنون این رقم به ۵۰۰ واحد رسیده است.

صفر نژاد یادآور شد: یکی از موضوعاتی که به ورود شرکت‌های فناور و دانش بنیان در بخش کشاورزی کمک می‌کند نیازسنجی به شکل کلان است که ۸۰۰ نیاز فناورانه در حوزه کشاورزی و زیربخش‌های مختلف شناسایی شده و در اختیار واحد‌های فناور این بخش قرار گرفته است.