سواد رسانه‌ای نیازمند سیاست‌گذاری است

هم‌اکنون برخی نگرانی‌ها در جامعه نسبت به رویکرد محتوایی برخی پلتفرم‌ها وجود دارد و به همین دلیل آسیب‌شناسی محتوای فضای مجازی از منظر فرهنگ اسلامی ایرانی ضرورت دارد که در این راستا می‌شود از ظرفیت کارگروه‌های تخصصی انجمن سواد رسانه‌ای استفاده کرد.

در ادامه دکتر حمیدرضا کمالی؛ نایب رییس انجمن سواد رسانه‌ای ایران با اشاره به ضرورت مشارکت مردم برای تحقق نهضت تحولی سواد رسانه‌ای مدنظر ساترا گفت: ارتقاء سواد رسانه‌ای، نیازمند سیاست‌گذاری است‌ و شرط موفقیت سیاست‌گذاری های انجام شده در این حوزه، مشارکت مردم و گروه‌های مردم‌نهاد در این زمینه است.

معرفی هشت کار گروه تخصصی برای همکاری با ساترا 

تلاش انجمن سواد رسانه‌ای برای تربیت مدرسان سواد رسانه‌ای 

به گزارش گروه فرهنگ و هنر برنا؛ نشست هم‌اندیشی رییس ساترا و مدیران معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا با هیأت مدیره و برخی از معاونان انجمن سواد رسانه‌ای ایران، در سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

در ابتدای این نشست سعید مقیسه گفت: تاکنون بیشتر اقداماتی که در کشور انجام شده است، معطوف به ارتقاء سواد رسانه‌ای ویژه مردم است اما حقیقت امر این است که ارتقاء سواد رسانه‌ای نیاز مشترک مردم، کارشناسان و مدیران است و باید در این حوزه قدم‌های محکمی برداشته شود.

وی افزود: انجمن سواد رسانه‌ای ایران یک سازمان نوین و کاملا مجازی است که از وزارت کشور برای فعالیت در این حوزه مجوز دارد و همه اعضا با حفظ مشاغل خود به‌ صورت مجازی، فعالیت‌های خود را دنبال کرده و انجام می‌دهند.

اهتمام ساترا به توسعه همکاری با تشکل‌های اجتماعی 

وی گفت: یکی از فعالیت های انجمن که به تازگی شروع شده است، رده‌بندی مشاوران سواد رسانه‌ای و معرفی ایشان برای فعالیت در سطح کشور است.

بخوانید:  تصاویر مرقد عالم ایرانی که هزاران کشمیری را شیعه کرد

در ادامه دکتر سیدمرتضی موسویان، مدیر عامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران و مدرس دانشگاه‌های تهران به بیان پیشنهادات خود برای همکاری‌های مشترک این انجمن و ساترا پرداخت و گفت: انجمن سواد رسانه‌ای ایران در حال حاضر به صورت جمع سپاری اداره می‌شود. این انجمن تا کنون از هیچ نهاد و سازمانی بودجه دریافت نکرده است و درآمد انجمن صرفا از محل حق عضویت اعضاء و دوره‌های آموزشی است که در طول سال برگزار می‌کند.

سواد رسانه‌ای نیازمند سیاست‌گذاری است 

در ادامه دکتر لیلا وصالی، معاون آموزش انجمن سواد رسانه‌ای ایران با ارائه گزارشی از فعالیت‌های معاونت آموزشی انجمن گفت: فقط در سال جاری ۱۸۰ مدرس سواد رسانه‌ای در کشور موفق به طی دو دوره تخصصی انجمن سواد رسانه‌ای ایران شدند و این اشخاص در سراسر کشور آماده هستند تا در حوزه مهارت‌های مورد نیاز خانواده‌ها برای استفاده از شبکه نمایش خانگی و سایر مصادیق صوت و تصویر فراگیر و همچنین سواد بازی‌های دیجیتال دوره‌های آموزشی برگزار کنند.

در پایان این جلسه دکتر محمدصادق افراسیابی، سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا از آمادگی این معاونت برای پیگیری زمینه‌های مشترک همکاری و برگزاری نشست‌های مشترک هفتگی با موضوعات مرتبط با حقوق مصرف‌کنندگان، سواد فضای مجازی و تنظیم‌گری خبر داد و گفت: یکی از سیاست‌های معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا شناسایی و استفاده از ظرفیت‌های اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های مرتبط با فضای مجازی است و امیدواریم با همکاری تشکل‌های مختلف بتوانیم در اجرای اسناد بالادستی از جمله مصوبات شورای عالی فضای مجازی و توافقات انجام شده با مرکز ملی فضای مجازی برای ارتقاء سواد فضای مجازی توفیقات خوبی حاصل کنیم.

بخوانید:  تاکید شاهچراغی بر نقش روابط عمومی‌ها در افزایش مشارکت

در ادامه سید پیمان خادم الحسینی، عضو هیأت مدیره و معاون انجمن سواد رسانه‌ای ایران گفت:


آیا این خبر مفید بود؟

وی افزود: کارگروه‌های والدگری رسانه‌ای، سواد هنری، علمی آموزشی، رصد و پایش، کودک و نوجوان و سواد بازی از ظرفیت مناسبی برای همکاری با ساترا برخودار هستند.

در ادامه دکتر امید علی مسعودی؛ رییس هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران و رییس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره گفت: عمیقا اعتقاد دارم ساترا می‌تواند برای داشتن فضای مجازی سالم، اقدام کند و از طریق فرهنگ‌سازی، ارتقاء سواد فضای مجازی و تنظیم‌گری اجتماعی مطمئن باشد که به مقصود خود می‌رسد. معیارهای شفافی که ساترا برای نظارت بر رسانه‌های صوت‌ و تصویر فراگیر اعلام کرده است، بسیار اقدام خوب و قابل توجهی بود و باید اینگونه فعالیت ها تداوم پیدا کند تا افکار عمومی در جریان فعالیت و تلاش ساترا برای تحقق فضای مجازی سالم قرار بگیرد.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

ساترا؛ یاری‌دهنده مردم و مسئولان برای داشتن فضایی سالم

ضرورت آسیب شناسی محتوای فضای مجازی از منظر فرهنگ اسلامی ایرانی 

انتهای پیام/

نگاه مشترک ساترا و فعالان سواد رسانه‌ای کشور

موسویان با اشاره به مشارکت انجمن سواد رسانه‌ای ایران در برگزاری سه دوره از همایش ملی سواد رسانه‌ای، تاکید کرد: این انجمن به‌زودی چهارمین همایش سواد رسانه‌ای را با مشارکت دانشگاه سوره، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ساترا برگزار خواهد کرد و در این دوره از برگزاری همایش محورهای مد نظر ساترا نظیر حقوق مصرف‌کنندگان و رده‌بندی سنی محصولات نمایش خانگی را در فراخوان ارسال مقالات مورد توجه قرار خواهد داد.

بخوانید:  ٣۵٠ نیروگاه خورشیدی خانگی در ایلام احداث و در دست اجرا است

مدیر عامل انجمن سواد رسانه‌ای ایران در ادامه برای همکاری با ساترا اعلام آمادگی کرد و گفت: با توجه به نقش مهم ساترا ما حاضریم برای ارتقاء سواد فضای مجازی کاربران پلتفرم‌ها برنامه‌ریزی کرده و محصولاتی تولید کنیم که از طریق بسترهای صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی منتشر و پخش شود. همچنین آمادگی برگزاری دوره برای مدیران پلتفرم‌های دارای مجوز از ساترا را داریم.

در ادامه سجاد خسروانیان؛ عضو هیأت مدیره انجمن سواد رسانه‌ای ایران تاکید کرد: درحال حاضر نگاه مشترکی میان ساترا و فعالان سواد رسانه‌ای کشور ایجاد شده است که این رویکرد بیانگر نگرش خوب ساترا نسبت به فضای مجازی و سواد رسانه‌ای است و امیدواریم با همین دیدگاه، شاهد گسترش همکاری های ساترا و فعالان سواد رسانه‌ای کشور باشیم.

انجمن سواد رسانه‌ای ایران در کنار ساترا است 

در ادامه امیر یوسفی؛ معاون کارگروه‌های انجمن سواد رسانه‌ای ایران ضمن معرفی هشت کارگروه تخصصی انجمن سواد رسانه‌ای ایران گفت: ما در این هشت کارگروه سعی کردیم به مسایل روز جامعه از منظر سواد رسانه‌ای نگاه کنیم و با مشارکت اعضای کارگروه‌ها که در قالب مسئولیت اجتماعی و بدون اخذ هزینه با انجمن همکاری می‌کنند، راهکارهای موثر ارائه دهیم.