سوال مردم ایران را از اینفانتینو پرسیدم/ امیدوارم بهترین گزینه برای تیم ملی انتخاب شود

فضای کاملا عالی و خوبی بود. همه آیتم‌ها در نهایت نظم و زمان برنامه‌ریزی شده برگزار شد. همه چیز به موقع و سر زمان خودش شروع و به پایان رسید. یک برنامه باشکوه فوتبالی در نهایت دقت و نظم و مدیریت، برگزار شد. برای خودم بار دیگر یک تجربه بود. دوست دارم در فوتبال ایران هم همینطور باشد.

انتهای پیام//

به گزارش خبرگزاری برنا؛ علی دایی روی صحنه‌ای که لیونل مسی هفتمین عنوان تاریخی عمر خود را به عنوان بازیکن برتر سال کسب کرد، گام گذاشت و بعداز خواندن نام فرد برگزیده، جایزه بازی جوانمردانه را به برنده گرجستانی تقدیم کرد.

به نظر من بزرگ‌ترین کاری بود که یک انسان می‌تواند انجام بدهد. نجات جان یک هم‌نوع در وسط مستطیل سبز و درجریان بازی کار بسیار بزرگی بود که لوکا لوکوشویلی انجام داد.

موردی که بیشتر در موردش با ایشان صحبت کردم این بود که سوال مردم ایران را به آقای اینفانتینو انتقال دادم که برای خود من هم به شخصه مهم بود. این که چرا در بازی‌هایی که اخیرا در یکی از کشورهای همسایه ایران برگزار شد، ایشان واژه نادرست خلیج عربی را به جای واژه تاریخی و اصیل خلیج فارس به کار بردند. در جواب من آقای اینفانتینو توضیح داد که چاره دیگری نداشتم چون نام تورنمنتی که برگزار می‌شد همانی بود که من استفاده کردم. برایم جالب بود که ایشان با تاریخ ایران کاملا آشنا بود و وقتی در این مورد خاص سوال کردم به واژه PERSIAN GULF که همان خلیج فارس است اشاره کرد و گفت که تنها دلیلی که آن واژه را در آن مسابقات استفاده کردم این بود که از سوی میزبان نام بازی‌ها آنطور انتخاب شد.

بخوانید:  رونمایی از فیروز کریمی در آبادان/ جدال تماشایی الهامی و مورایس

بعد از مدت‌ها در فضایی فوتبالی آنهم در بالاترین سطحش در دنیا قرار گرفتید. آیا با این اتفاق حس و میل بازگشت به فوتبال در شما زنده نشد؟

مردم شریف میهنم در این‌جا هم به من لطف داشتند. واقعیت این‌است که آقای اینفانتینو هم در این سال‌هایی که ریاست فیفا را برعهده دارد همیشه به من لطف داشته و با کارهایی که انجام داده من را مورد محبت قرار داده و شرمنده کرده است. دیدارهای متعدد و صمیمانه‌ای با ایشان داشتم و نگاه ویژه‌ای به توسعه فوتبال داشته. این‌بار هم در ملاقاتی که با هم داشتیم لطف خودش را نشان داد.

از فضای مراسم برای ما و مردم تعریف می‌کنید؟

درست است. اما این‌ مرتبه حضور شما برای مردم ایران بسیار غرورانگیزتر شد و مایه افتخار بود. از زمانی که خبر حضورتان در این مراسم منتشر شد بین طرفداران‌تان شور و حال خاصی حس می‌شد و مردم درباره آن صحبت می‌کردند.


آیا این خبر مفید بود؟

خب مردم شریف کشورم مانند همیشه به من لطف داشتند.البته این دومین مرتبه بود که در مراسم انتخاب بهترین‌های سال من جایزه یکی از منتخبین را می‌دادم. عکس‌هایش موجود است که زمان ریاست سپ بلاتر بود. آن موقع جایزه بهترین فوتسالیست سال را دادم.

حضور علی دایی در مراسم انتخاب بهترین‌های سال فوتبال جهان به‌خصوص در بخش اهدای جوایز برای مردم ایران خیلی جالب توجه و مهم بود.

 سامی الجابر که رفیق و دوست خوب قدیمی من است که از زمان بازی‌گری تا به امروز ارتباط‌مان پابرجا مانده است. خیلی از بزرگان فوتبال جهان در پاریس حضور داشتند. ضیافت شامی که به افتخار همه این ستاره‌ها برگزار شد و یک بازی دوستانه در جَوی عالی انجام دادیم و بعد مدت‌ها کنار هم پا به توپ شدیم.

بخوانید:  دیدار مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با مجید انتظامی

در این ملاقات صحبت خاصی هم با رئیس فیفا داشتید؟

مردم خوب ایران این مرتبه هم در کنارم بودند و من را شرمنده محبت خودشان کردند. من علی دایی شرمنده این بزرگواران هستم که نتوانسته‌ام در حد شایستگی‌های‌شان خدمت‌گزار قابل و شایسته‌ای برای‌شان باشم.

اما خیلی صحبت از حضورتان در تیم‌ملی مطرح است.

به اعتقاد من در این بخش واقعا حق به حق‌دار رسید. مسی در جام‌جهانی 2022 یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار و حتی می‌توانم بگویم بزرگ‌ترین عامل در قهرمانی آرژانتین بود.

مصاحبه اختصاصی تابناک با علی دایی به شرح زیر است:

جایزه پوشکاش هم که به بازیکن لهستانی رسید که یکی از سه انتخاب شما بود؟

جایزه بهترین بازیکن کسی را لایق‌تر از لیونل مسی می‌دید؟

از دیگر لحظات حضورتان در پاریس بگویید. از دیدار با هم‌دوره‌ای‌هایی مثل سامی الجابر و دیگر فوتبالیست‌های هم‌نسل خودتان…

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

دایی البته در این سفر نشان داد دیپلماسی را هم خیلی بهتر از مدیران ارشد فوتبال کشور بلد است و بدون نگرانی از خدشه به جایگاه و رفاقتش با اینفانتینو، از او درباره خطای اخیرش در تورنمنت عربی خلیج فارس سوال پرسید و رئیس فیفا هم پاسخ داد، پاسخی که به فدراسیون فوتبال ایران داده نشده بود…

در مورد اهداء جایزه بازی جوان‌مردانه و بازیکنی که شما جایزه‌اش را دادید صحبت می‌کنید؟

از تیم‌ملی خبر ندارم که چه خواهد شد. مثل همیشه و مانند هر ایرانی برای تیم‌ملی کشورم بهترین‌ها را آرزو می‌کنم. انشاالله در خصوص انتخاب سرمربی آینده بهترین تصمیم گرفته شود و بهترین گزینه که بتواند به موفقیت تیم‌ملی کمک کند برای هدایت آن انتخاب شود.

بخوانید:  خانه خلاق فرش گیلان تاسیس خواهد شد

تصویری از شما و جانی اینفانتینو در صحفه اینستاگرام‌تان منتشر شد که برخی آن را استوری کرده و با این مضمون نوشتند: “حالا یک ایرانی داریم که رئیس فیفا افتخار می‌کند با او عکس بگیرد”

اصلا به این مسئله فکر نکردم. خودم را به خدا سپرده‌ام که هرزمان در تقدیرم قرار داد و صلاح دانست بهترین اتفاق برایم رخ دهد.

گل مارسین اولسکی واقعا زیبا و شایسته دریافت این جایزه بود. یک بار دیگر این موفقیت را به ایشان تبریک می‌گویم.