سیره ائمه اطهار باید راهبرد و حرکت جامعه باشد


سیره ائمه اطهار باید راهبرد و حرکت جامعه باشد

نماز پر شکوه جمعه به امامت حجت الاسلام والمسمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه باقرشهر کهریزک در مصلی نماز جمعه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از تهران،  حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری امام جمعه باقرشهر و کهریزک با بیان اینکه کسانی که که می‌خواهند رابطه ما را از اهل‌بیت جدا کنند وبه فساد بکشانند اینها داعش‌های فرهنگی هستند که باید مراقب باشیم گفت:چه کسانی هستند که برای ما رفیق عالی هستند؟ برادران دینی،امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: «علیکم باخوان» بر شما باد به دوستان و برادران دینی، «فانهم» چه ویژگی دارند؟

او ادامه داد: امیرالمؤمنین علیه السلام،در حکمت ۲۸۹ از برادرى سخن میگویند که داراى یازده صفت برجسته از فضایل مهم انسانى است؛ فضائلى که در قرآن مجید و روایات اسلامى با اهمیت فراوان ذکر شده است.

میفرماید:در گذشته برادرى الهى و دینى داشتم (که وصفش چنین بود)»؛ (کَانَ لِی فِیمَا مَضَى أَخٌ فِی اللَّهِ). آنگاه امام علیه السلام یازده صفت بسیار ممتاز درباره این برادر دینى الهى بیان مى کند که ان شاءالله هفته آینده تعدادی را به محضر شما عرضه خواهم داشت.

خطیب نماز جمعه گفت: بیان فضائل اهل بیت (ع) فقط منحصر در قصه‌سرایی و داستان‌گویی نیست که بخواهیم نقاط درخشان سیره ائمه اطهار را به‌عنوان یک الگوی اسطوره‌ای معرفی کنیم بلکه باید، راهبرد حرکتی برای زندگی امروز جامعه ما تلقی شود و در این عرصه، جامعه دانشگاهی و حوزوی کشور در برابر جریان نفوذ تفکرات دگراندیشانه، وظیفه و مسئولیت مضاعفی داردکه بتوانند برکت ارزشمندی برای خدمت در جهت آموزش و پرورش سایر عناصر مؤمن و انقلابی کشور داشته باشند.

بخوانید:  صداوسیما و رسانه‌ها در ایجاد آرامش شهروندان خویی نقش مهمی دارند

او در ادامه به اختلافات میان ایران و افغانستان در خصوص هیرمند اشاره کرد و گفت: موضوع اختلافات پیرامون حق‌آبه‌ای ایران از هیرمند قدمتی بیست و پنج ساله دارد که برآیند کم‌کاری دولت‌های گذشته است. دولت سیزدهم‌ اکنون با درک درست از شرایط سخت مردم نجیب و مهربان سیستان و نیز نگاه راهبردی به مسأله همسایگان، به حاکمان طالبان برای استیفای حق مسلّم مردم، اخطار داده است.که موضع بسیار منطقی و عاقلانه ای گرفتند که گفتند:

 “اگر کارشناسان ما کمبود آب را تأیید کنند حرفی نداریم وگرنه اجازه نخواهیم داد حق مردم ما تضییع شود؛ حرف من را جدی بگیرید تا بعداً گلایه نکنید.”

به موجب معاهده سال ۱۳۵۱ شمسی، افغانستان نسبت به تأمین حقابه ایران که معادل ۸۲۰ میلیون مترمکعب در سال است، متعهد شده است؛ این قرارداد نزدیک به سه دهه کمابیش اجرا می‌شد اما از اواخر دهه ۷۰ که بارندگی‌ها کاهش و خشکسالی‌ها افزایش یافت، میزان آب ورودی از رودخانه هیرمند به دریاچه هامون نیز به‌تدریج کمتر شد.

حاج آقا استیری در پایان گفت: به نظر می‌رسد آب هیرمند فعلا نباید محل تسویه حساب با طالبان قرار گیرد و کشاندن این ماجرا به معرکه سیاسی- رسانه‌ای له و علیه طالبان خطاست، زیرا دستهای پنهان و وسواسان خنّاس درصددند موضوع اختلاف بین دو حاکمیت را تبدیل به موضوع دو ملت کرده و با جوسازی‌های مسموم به‌خاطر حضور مهاجران عزیز افغانستانی، اختلاف و تنش را به داخل ایران سرایت دهند و از آن سوء استفاده کنند. بنابراین می‌بایست با دیپلماسی صحیح و در فضایی فراتر از رسانه‌های مجازی و در جهت زدودن تنش و برای حل ماجرا، تدبیر لازم صورت گیرد.

بخوانید:  دستگیری عاملان شهادت رئیس پلیس آگاهی سراوان

خبرنگار مهدی محمدی

انتهای پیام/

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

منبع