سیل بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال در استان سیستان و بلوچستان خسارت ایجاد کرد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان افزود: سیل اخیر بر اساس برآوردهای انجام شده تاکنون بیش از هشت هزار و 350 میلیارد ریال به بخش کشاورزی، 8 هزار میلیارد ریال به راهداری شمال و 8 هزار میلیارد ریال نیز به راهداری جنوب خسارت وارد کرده است.

وی اظهار داشت: توزیع غذای گرم در مناطق آسیب دیده به خصوص شهر نصرت آباد، پیش بینی مکان های مناسب برای اسکان اضطراری آسیب دیدگان احتمالی از بارندگی و سیلاب در شهرستان های مختلف ( بیشتر تمرکز استفاده از فضاهای مدارس)، پاکسازی و بازگشایی مسیر حرکت آب در رودخانه ها، کانال ها و مسیل ها لایروبی و پاکسازی دهانه ورودی و خروجی پل ها در مسیر های مواصلاتی، کلر سنجی و بررسی و بازدید مخازن آب آشامیدنی، مراقبت بهداشتی و درمانی از مادران باردار و حدود 400 نوزاد و کودک شیرخوار در سطح استان، انجام 50 مورد نظارت بهداشتی و درمانی بر سمپاشی، ضدعفونی و گندزدایی و نظارت بر دفن اجساد حیوانات تلف شده، ذخیره سازی مناسب در مخازن آب شهرهای استان و آبرسانی سیار به مناطق روستایی نیز تا کنون انجام شده است.

مدیرکل بحران استان تاکید کرد: در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای سوخت رسانی به خودروهای امدادی و خدماتی مشغول کار در موضوع مقابله با حادثه سیلاب در شهرستان ها و تشکیل کارگروه تامین امنیت سیلاب در نیروی انتظامی و اتخاذ تمهیدات ویژه برای تامین امنیت مناطق تحت خطر سیلاب و آبگرفتگی و انجام ماموریت های عملیاتی برای جلوگیری از تخریب اموال، حفظ نظم و نگهداری از اموال مردم آسیب دیده و حفاظت از محل های اسکان اضطراری نیز از جمله اقدامات انجام شده است.

بخوانید:  تز خود شما درباره پوشش چیست که من را مرتجع می نامید ؟

مدیرکل بحران استانداری گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده 40 منزل مسکونی شهری و روستایی دچار تخریب و حدود 300 منزل نیازمند تعمیرات هستند.

مدیرکل بحران استانداری سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه این مقدار خسارت بر اساس گزارش‌های ارسالی تاکنون است، افزود: قطعاً امکان افزایش این آمار و ارقام نیز وجود دارد.

وی اذعان کرد: برآورد اولیه از رواناب حاصل از بارندگی ها بیش از یک میلیارد متر مکعب است که این موضوع باعث افزایش آبدهی قنوات، چاههای شرب و کشاورزی و دیگر منابع آبی در سطح استان شده است.

شهرکی بیان کرد: اکیپ های راهداری شمال و جنوب استان، پلیس راه و انتظامی در نقاط حادثه خیز جاده ای مستقر و ارتباط مسیرهای قطع شده را در کوتاهترین زمان ممکن وصل کردند.

وی تصریح کرد: فصل بارندگی های مونسون در استان، از ابتدای فصل تابستان در مناطق مرکزی و جنوبی استان به صورت هر ساله وجود دارد که میزان بارش ها به صورت نقطه ای در برخی از مناطق بسیار زیاد و قابل توجه است.

شهرکی ادامه داد: همون میزان آخرین بارش ثبت شده در ایستگاه زاهدان 32/5 میلی متر، زهک 32/6 میلی متر،کنارک 66 میلی متر، چابهار 37/6 میلی متر، زرآباد 36/5 میلی متر، پلان 25 میلی متر، هیرمند 2 میلیمتر، هامون 1/5 میلی متر، زابل 1/5 میلی متر، نصرت آباد 49/8 میلی متر، میرجاوه 5/2 میلیمتر، سراوان 42/7 میلی متر، سوران 24 میلی متر، قصرقند 47میلی متر، نیکشهر 29/2 میلی متر، فنوج 20 میلیمتر، اسپکه 18/5 میلی متر، راسک 35/9 میلی متر، خاش 10/4 میلی متر، نوک آباد 7/5 میلی متر، بزمان 103 میلی متر، دلگان 33میلی متر، بمپور 9/4 میلی متر و ایرانشهر 27/2میلی متر بوده است.

بخوانید:  تبیین واقعیت پیشرفت های کشور وظیفه همه دستگاه‌های اجرایی است
به گزارش خبرگزاری برنا از سیستان و بلوچستان ،علیرضا شهرکی اظهار داشت: سیل اخیر تاکنون 35 هزار و 130 میلیارد ریال در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، راهداری، شهرداری ‌ها، منابع طبیعی، برق، آب، مسکن و عشایر به استان خسارت  وارد کرده است.

شهرکی با اشاره به ابلاغ 23 هشدار جوی، دریایی و موارد احتیاطی به ستاد پیشگیری مدیریت بحران افزود: استقرار و به کارگیری بیش از 600 دستگاه ماشین آلات سنگین و تجهیزات دستگاههای اجرایی، نهادها و ارگان ها و بخش خصوصی، استقرار 680 تیم عملیاتی، امدادی و خدماتی از هلال احمر، شرکت آب و فاضلاب، شرکت برق، ارتباطات، سپاه، راهداری جنوب و شمال استان، نیروی انتظامی و شهرداری ها، فعالیت 8700 نفر نیروی امدادی و خدماتی جمعیت هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی، برق، آب ارتباطات و … به صورت شبانه روزی برای موضوع امدادرسانی به آسیب دیدگان را می‌توان از مهمترین اقدامات انجام شده برای کاهش خسارات سیل دانست.

وی با اشاره به نجات 10 نفر و رهاسازی تعداد 60 مورد خودروی گرفتار سیلاب در محورهای مواصلاتی استان، مناطق شهری و روستایی توسط تیم های مدیریت بحران ادامه داد: تمهیدات ویژه برای تامین آرد خبازی ها و عدم کمبود نان در مناطق تحت خطر اتخاذ شده است.

 منبع

انتهای پیام

وی با تاکید بر اینکه اطلاع رسانی به موقع موجب به حداقل رسیدن خسارات و همیاری مردم شد خاطر نشان کرد: اطلاع رسانی گسترده از طریق برنامه های صدا و سیما و فضای مجازی برای آگاهی بخشی به مردم برای رعایت موارد احتیاطی از جمله، عدم تردد و اسکان در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، عدم صعود به ارتفاعات، خودداری از انجام سفرهای غیرضروری، ذخیره سازی اقلام ضروری برای مدت 72 ساعت، عدم انجام فعالیت های صید و صیادی نیز صورت گرفت.

بخوانید:  گزارشگران رادیویی دیدار فوتبال ایران و آمریکا

مدیرکل بحران استان گفت: ارتفاعات مناطق نزدیک به شهرستان های تفتان و خاش شاهد بیشترین ریزش باران بوده اند، به نحوی که میزان بارش ثبت شده از ایستگاه «سنیپ» در روز پنج شنبه مورخ 5 مردادماه حدود 108 میلی متر بوده است.

وی ادامه داد: همچنین این سیل موجب شد تا چهار هزار و 500 میلیارد ریال ‌به حوزه شهرداری ها، 105 میلیارد ریال به منابع طبیعی، 145 میلیارد ریال به زیرساخت های برق، یک هزار و 370 میلیارد ریال به زیرساخت های آب، 435 میلیارد ریال به حوزه مسکن، 370 میلیارد ریال به حوزه عشایری و 3855 میلیارد ریال در سایر بخش‌ها به استان خسارت وارد شود.