شهرک گیاهان دارویی در زرآباد الموت راه اندازی می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین افزود: ایجاد شهرک گیاهان دارویی زرآباد در مصوبات سفر رئیس جمهور دیده شده که با اختصاص  20 میلیارد تومان آن را احداث خواهیم کرد.

افلاطونی تصریح کرد: رودخانه شاهرود در 90 درصد اوقات سال گل آلود است که نشان می دهد باید طرح های آبخیزداری بیشتری در منطقه اجرا شود.

image_2022_9_10-10_35_41_595_Rdu

آیا این خبر مفید بود؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ جلسه مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه استان و کمیته برنامه ریزی شهرستان قزوین با حضور محمد مهدی اعلایی استاندار، لطف الله سیاهکلی و فاطمه محمد بیگی نمایندگان قزوین در مجلس شورای اسلامی، ابوالفضل یاری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، نوری امام جمعه الموت شرقی، مدیران دستگاههای اجرایی و شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر در خانه فرهنگ معلم کلایه برگزار شد.

image_2022_9_10-10_35_39_400_Yos

وی در خصوص واگذاری اراضی در مناطق روستایی هم گفت: بخشی از اراضی منابع طبیعی ذخیره گاه ژنتیکی است و خارج از این محدوده واگذاری اراضی به دو صورت انجام می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین یادآورشد: در حال حاضر 130 هزار هکتار طرح آبخیزداری در دست مطالعه داریم و 60 میلیارد تومان برای اجرای طرح های آبخیزداری در شهرستان قزوین پیش بینی کرده ایم که  آن را عملیاتی خواهیم کرد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اظهارداشت: با رویکرد حمایت از کشاورزی و دامداری روستایی تلاش می کنیم ضمن توسعه و تحول در مناطق کم برخوردار به اشتغال و رونق اقتصادی این مناطق کمک کنیم.

وی افزود: با وجود رودخانه شاهرود می توانیم با برنامه ریزی و حرکت اصولی طرح های بزرگی را پیاده کنیم و موجب تحول در اشتغال و اقتصاد منطقه شویم. 

بخوانید:  13 تفریح مناسب برای سالمندان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بیان کرد: در زمینه فعالیت دامداری های سنتی که قبل از سال 89 مجوز گرفته اند هیچ مشکلی نداریم و بعد از این زمان نیز کارت شناسایی برای دامداران صادر شده که شاید در گذشته به این افراد خدماتی داده نمی شد که این مشکل نیز برطرف شده و به دامداران سنتی در الموت هم خدمات داده می شود.

وی بیان کرد: در حال حاضر ظرفیت تولید ماهی در استان 4 هزار تن است که با راه اندازی سایت های 9 گانه تعریف شده این میزان تولید تا 3 برابر افزایش خواهد یافت.

156847594

طراحی 9 سایت ویژه شیلاتی در الموت

I380X253_273703395327

این  مسئول یادآورشد: از نمایندگان استان درخواست می کنیم برای اختصاص اعتبارات بیشتری به حوزه آبخیزداری کمک کنند تا اجرای این طرح ها شتاب گیرد.

وی بیان کرد: در خصوص فرآوری گیاهان دارویی باید رویکرد خود را تغییر دهیم و قادریم این طرح را در یک سایت ایجاد کنیم.

افلاطونی افزود: عرصه های منابع طبیعی با روش طرح  های کشاورزی و عرصه های دیگر با قرارداد بلند مدت واگذار می شود.

افلاطونی گفت: برای ایجاد زیرساخت های آبزی پروری حدود 50 میلیارد تومان اختصاص خواهد یافت که می تواند  محور توسعه باشد.

افلاطونی اظهارداشت: از سال 95 مطالعه طرح های شیلات در منطقه الموت شرقی آغاز شده  و در این منطقه 9 سایت تولید ماهی به ظرفیت هر سایت یک هزار تن پیش بینی شده که می تواند اقتصاد منطقه را متحول کند.

راه اندازی شهرک گیاهان دارویی زرآباد در اولویت است 

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

بخوانید:  اقدامات لازم برای برگزاری انتخابات باشکوه در استان انجام شده استمنبع

وی بیان کرد: در راستای ارائه خدمات دامپزشکی رایگان تعداد 3500 راس دام در این منطقه واکسینه شده اند.

در این جلسه تصمیمات خوبی برای توسعه منطقه الموت اتخاذ شد و بویژه  در ح وزه  کشاورزی قرار شد طرح های کشاورزی و شیلاتی قابل توجهی اجرایی شود.

وی گفت: در سفر ریاست جمهوری 128 میلیارد تومان برای اجرای طرح های آبخیزداری مصوب شد که امیدواریم امسال اقدامات موثری در این بخش صورت گیرد.

افلاطونی اظهارداشت:همچنین برای توسعه کشت زیتون 10 میلیارد تومان و برای توسعه اراضی شیب دار منطقه 60 میلیارد تومان  اختصاص خواهیم داد تا فعالیت های این بخش ها نیز تسریع شود. 

این مسئول گفت: برای صدور مجوز مجتمع های دامداری مشکلی نداریم و ساکنان مناطق روستایی می توانند از این خدمات بهره مند شوند.

رضا افلاطونی در حاشیه این نشست در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار  برنا در مورد برنامه های جهاد کشاورزی در این منطقه گفت: منطقه الموت شرقی از قطب های کشاورزی استان قزوین است و با داشتن اقلیم چهار فصل و ظرفیت های بی نظیر در تولید محصولاتی چون گیلاس، زغال اخته و تولید ماهی در بخش شیلات شاخص است. 

انتهای پیام

افلاطونی تصریح کرد: 460 هکتار از اراضی در منطقه الموت شرقی به تعاونی روستاییان واگذار شده و به صورت متمرکز در روستای (چرشدره) زیر کشت انگور و زیتون رفته است. 

ثثثثث