شوخی رییس سازمان رسانه‌ای عراق درباره سریال سلمان فارسی

شبکة الاعلام العراقی، سازمان رسانه‌ای ملی عراق است که تلویزیون ملی، روزنامه صباح و خبرگزاری العراقیه را در زیرمجموعه خود دارد.

به گزارش خبرگزاری برنا، نبیل جاسم محمد در دیدار با جمعی از سردبیران و مدیران خبری رسانه‌های ایرانی در آستانه روز مطبوعات و رسانه در عراق، درباره تعاملات رسانه‌ای دو کشور سخن گفت و از کیفیت تولیدات ایرانی تمجید کرد.

رییس سازمان رسانه‌ای عراق از پیاده‌روی اربعین به عنوان یکی از موضوعات مشترک و مهم بین دو ملت ایران و عراق نام برد و بیان کرد: ما به زیارت اربعین صرفا به چشم پخش موسیقی مذهبی و مداحی نگاه نمی‌کنیم و پوشش متفاوتی از آن داریم. تلویزیون عراق از دو هفته قبل از اربعین با ۱۲ دوربین، مسیر پیاده‌روی را پوشش می‌دهد که امادگی داریم آن را در اختیار رسانه‌های ایرانی قرار دهیم.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع انتهای پیام/

وی در پاسخ پرسشی درباره دیپلماسی ورزشی در حوزه رسانه نیز خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین بخش‌های سازمان رسانه‌ای ملی عراق، بخش ورزشی آن است. ما آماده‌ایم در حوزه ورزشی، هر بازی‌ای که یک طرف آن ایرانی باشد را به صورت رایگان در اختیار رسانه‌های ایرانی قرار دهیم.

وی در ادامه، ضمن تمجید از تولیدات ایران در حوزه فیلم و سریال و با نام بردن از پخش سریال «یوسف پیامبر» در عراق، از تولید سه پروژه مشترک دولتی و خصوصی با ایران خبر داد و اعلام آمادگی کرد که با رسانه‌های ایرانی همکاری بیشتری در حوزه خبر و تولیدات چندرسانه‌ای داشته باشد.

بخوانید:  سردی گیشه‌ی پاییز

سازمان رسانه‌ای عراقی، شامل ۶ کانال تلویزیونی، روزنامه صباح با تیراژ روزانه ۱۶ هزار، یک دو هفته‌نامه چاپی و سه رادیو است. همچنین به گفته، رییس این سازمان، بزرگترین چاپخانه خاورمیانه متعلق به این مجموعه است که تمام تولیدات مربوط به فرهنگ و هنر عراق در آن چاپ می‌شود.

در عین حال، نبیل جاسم تصریح کرد که تا دو سال قبل همکاری خوبی با صدا وسیمای ایران برای تبادل و پخش برنامه‌های ورزشی به ویژه فوتبال‌های مشترک داشته‌اند که این تعامل از سوی ایران کمرنگ شده است. 


آیا این خبر مفید بود؟

۲۶ ذی‌ القعده روز مطبوعات و رسانه یا «عید الصحافه» در عراق است. ۱۵۰ سال قبل در چنین روزی، اولین روزنامه در عراق منتشر شده است. به این مناسبت، جمعی از مدیران و سردبیران رسانه‌‌های ایرانی به میزبانی جریان حکمت ملی عراق و به منظور گسترش همکاری‌های رسانه‌ای، به این کشور سفر کرده‌اند.

در این دیدار، رییس سازمان رسانه‌ای عراق در پاسخ به سوالی درباره پروژه‌های مشترک سرگرمی بین ایران و عراق بیان کرد: اخیرا از ایران و شهرک پروژه سلمان فارسی بازدید کردم اما حق پخش این سریال بسیار گران است.

وی در پایان، خطاب به هیات ایرانی گفت که علی‌رغم پروتکل‌های موجود برای سازمان رسانه‌ای ملی عراق، آماده است با رسانه‌های ایرانی همکاری نزدیکی به ویژه در حوزه تولیدات چندرسانه‌ای و خبری داشته باشد. 

او با شوخی گفت که اگر نسخه‌ای از این پروژه به صورت رایگان به عراق داده شود، می‌توانیم آن را حتی قبل از تلویزیون ایران نمایش دهیم.

بخوانید:  لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۳/ ایران ۲