شکر فله را گران‌تر از ۴۲ هزار تومان نخرید


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، تأمین امنیت غذایی یکی از مهم‌ترین وظایف دولت‌ها در راستای حیات جامعه است.

برخی کالاها در بین اقلام غذایی از اهمیت بیشتری برخوردارند زیرا یا ماده اولیه محصولات دیگر به شمار می‌روند یا مانند گندم قوت غالب مردم محسوب می‌شوند.

 تولید و تأمین گندم، شکر، روغن و… به عنوان اقلام اساسی صنایع غذایی برای ادامه حیات بشر ضروری است و معمولاً دولت‌ها یارانه زیادی به این اقلام اختصاص داده اند. خودکفایی ۱۰۰ درصدی شدنی نیست اما می‌توان از میزان وابستگی با تولید بیشتر کاست.

از همین رو، مسعود امرالهی مدیرکل نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی، درباره افزایش قیمت شکر در بازار اظهار داشت: اکنون به دلیل حذف نرخ ارز ترجیحی واردات شکر خام و افزایش ۴۰ درصدی قیمت خرید تضمینی چغندرقند قیمت شکر تغییر یافت و قیمت جدید این محصول به تصویب ستاد تنظیم بازار رسید.

شکر فله را گران تر از 42 هزار تومان نخرید

در تولید و تأمین شکر نیز وابستگی حدود ۴۰ درصدی وجود دارد. هفته گذشته علیرضا عباسی، نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی در برنامه‌ای رادیویی مصرف سالانه شکر در کشور را حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ تن عنوان کرد و گفت: بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن آن وارد می‌شود.

مدیرکل نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت جدید شکر سفید درب کارخانجات با محاسبه ۱۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده حداکثر ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به قیمت درب کارخانجات، قیمت مصرف‌کننده شکر فله به‌ازای هر کیلوگرم حداکثر ۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان تصویب شده است.

بخوانید:  اوقات شرعی تبریز در روز ۵ فروردين ۱۴۰۳

انتهای پیام/منبع