صادرات متانول بدون رانت خوراک ارزان، صرفه اقتصادی ندارد/ یارانه خوراک ارزان منوط به توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی‌های گازی

وی افزود: با توجه به افزایش قیمتی که برای خوراک پتروشیمی ها در سال آینده پیش بینی شده و اینکه قیمت متانول در بازارهای بین المللی پایین آمده است، تولید این ماده صرفه ی اقتصادی ندارد. راه حل این است که نظام انگیزشی به لحاظ قیمتی و غیرقیمتی به سمت تشویق پتروشیمی ها به توسعه بخش پایین دستی متانول پیش برود. تولید متانول در واقع خام فروشی است و ما باید شرایطی را به وجود بیاوریم که تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر در دستور کار قرار بگیرد. ظرفیت های لازم برای توسعه ی زنجیره ی ارزش متانول در کشورمان وجود دارد و باید با سیاست های صحیحی در این راستا حرکت کنیم.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: با توجه به اینکه خوراک با قیمت بسیار پایین در اختیار پتروشیمی ها قرار می گیرد، تولید همین متانول و صادرات آن هم برایشان سودآور است که مصادق خام فروشی است اما این روند به نفع کشور و مردم نیست و به همین دلیل باید برای آن چاره اندیشی کنیم. دولت می تواند تداوم رانت خوراک را منوط به توسعه زنجیره ارزش پتروشیمی های گازی در شاخه متانول کند.  

وی خاطرنشان کرد: پتروشیمی ها در کشورمان یک تیغ دو لبه هستند و نمی توان به یکباره این مجموعه ها را تعطیل کرد. اما موضوعی که مبرهن است این است که مشخص کردن یک قیمت ثابت برای خوراک پتروشیمی ها صحیح نیست و باید بر اساس یک فرمول مناسب که هم حیات این شرکت ها به خطر نیفتد و هم منافع کشور تأمین شود، قیمت خوراک را مشخص کنیم.  

بخوانید:  تولید ماده اولیه داروها با صرفه جویی 20 میلیون دلاری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

شاهد هستیم که این شرکت ها در لایه های اول تولید مانده اند و تولید محصولات با ارزش افزوده ی بالا برایشان اولویت نیست. در حال حاضر، عمدتاً متانول در شرکت های پتروشیمی تولید می شود و آن را در تناژ بالا صادر می کنیم.

متانول

به گزارش خبرنگار نفت و انرژی خبرگزاری برنا، از یک دهه پیش مقابله با خام فروشی در کشورمان مورد توجه قرار گرفت. در این راستا، به توسعه پتروشیمی ها پرداختیم و قرار بود این شرکت ها با توسعه زنجیره ارزش صنعت خود به تولید محصولات نهایی بپردازند و به ما در فاصله گرفتن از خام فروشی کمک کنند.


آیا این خبر مفید بود؟

سمیعی گفت: پتروشیمی ها در مجموعه ی خودشان به اعمال تنظیم گری می پردازند و تلاش دارند منافع شان را به حداکثر برسانند. در این شرایط دولت باید با اعمال تنظیم گری قیمتی و غیرقیمتی به دنبال تأمین منافع کشور و مردم باشد. به طور مثال، اینکه در ماه های سرد سال پتروشیمی ها به تعمیرات اساسی و اورهال کردن بپردازند و گاز را در اختیار نیروگاه ها قرار دهیم تا گازوئیل را آزاد کنیم، از جمله همین سیاست هاست که دولت می تواند اعمال کند. این روش یکی از راهکارهای مدیریت مصرف و تقاضاست که در حوزه ی گاز و برق می توانیم اعمال کنیم.

مصطفی سمیعی کارشناس اقتصادی در گفت وگو با خبرنگار نفت و انرژی خبرگزاری برنا با اشاره به این موضوع که متاسفانه طی سالیان گذشته گسترش زنجیره ی پایین دستی متانول که دارای ارزش افزوده ی بالایی است در کشورمان مورد توجه نبوده، تصریح کرد: مزیت تولید متانول در کشور ما به واسطه ی خوراک ارزان است.

بخوانید:  انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی - نمایشگاه کتاب
انتهای پیام/ 


رای موافق و رای مخالف

منبع


|