صادرات 45 میلیارد دلاری نفت روسیه به اروپا از آغاز جنگ + اینفوگرافی


به گزارش خبرگزاری برنا، قیمت‌های بالای انرژی، به‌ویژه نفت، گاز و زغال‌سنگ، موجب تورم بالای دهه‌ها در کشورهای مختلف شده است که برخی از آن‌ها نیز با کمبود انرژی مواجه هستند. حمله اخیر روسیه به اوکراین، با توجه به اینکه این کشور هم تولیدکننده و هم صادرکننده عمده نفت و گاز طبیعی است، بحران را تشدید کرده است.

با استفاده از داده‌های بررسی آماری انرژی جهانی BP، اینفوگرافیک بالا زمینه بیشتری را در مورد بحران با تجسم بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان در سال 2021 ارائه می‌کند.

تولید نفت: کشورهای اوپک در مقابل بقیه جهان

قبل از بررسی داده‌های سطح کشور، ارزش نفتی را که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در مقایسه با سایر سازمان‌ها و مناطق تولید می‌کند، مشاهده کرد.

کشورهای اوپک در مجموع بزرگترین تولیدکنندگان نفت هستند و عربستان سعودی به تنهایی یک سوم تولید اوپک را تشکیل می دهد. همچنین توجه به این نکته مهم است که تولید اوپک پس از کاهش بی‌سابقه 10 میلیون بشکه‌ای تولید خود در روز (B/D) در سال 2020، کمتر از سطح قبل از همه‌گیری کرونا باقی می‌ماند.

پس از کشورهای اوپک، ایالات متحده، کانادا و مکزیک کمی بیش از یک چهارم تولید جهانی نفت در سال 2021 را به خود اختصاص دادند. نزدیک به 70 درصد از تولید نفت آمریکای شمالی از ایالات متحده، بزرگترین تولیدکننده نفت جهان، حاصل شد.

به طور مشابه، در داخل کشورهای مستقل مشترک المنافع – سازمانی متشکل از کشورهای پس از اتحاد جماهیر شوروی – روسیه بزرگترین تولیدکننده بود و 80 درصد از کل تولیدات CIS را به خود اختصاص داد.

بزرگترین تولیدکنندگان نفت در سال 2021

تقریباً 43 درصد از تولید نفت جهان در سال 2021 تنها از سه کشور آمریکا، عربستان سعودی و روسیه حاصل شده است. این سه کشور با هم، نفت بیشتری نسبت به مجموع 10 کشور برتر تولید کردند.

طی چند دهه اخیر، تولید نفت ایالات متحده در یک نوسان قیمتی بوده است. پس از سقوط از اوج 11.3 میلیون بشکه در روز در سال 1970، در سال 2008 به پایین ترین سطح تاریخی 6.8 میلیون بشکه در روز رسید. با این حال، پس از چرخش در دهه 2010، این کشور از آن زمان به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت از عربستان سعودی پیشی گرفته است. با این حال، از سال 2021، ایالات متحده در حالی که محصولات نفتی پالایش شده را صادر می کرد، واردکننده خالص نفت خام باقی ماند.

عربستان سعودی و روسیه هر کدام حدود 11 میلیون بشکه در روز در سال 2021 تولید کردند و دو صادرکننده بزرگ نفت در جهان بودند. در هر دو کشور، شرکت‌های نفتی دولتی (به ترتیب آرامکو و گازپروم سعودی) با ارزش‌ترین شرکت‌های تولیدکننده نفت و گاز بودند.

از اروپا (به استثنای روسیه)، تنها نروژ با 2.3 درصد از تولید جهانی نفت، در 15 تولیدکننده برتر نفت قرار گرفت. فقدان تولید منطقه ای تا حدی وابستگی اتحادیه اروپا به نفت و گاز روسیه را توضیح می دهد و بحران انرژی منطقه را بدتر می کند.

چگونه بحران انرژی بر تولید نفت تأثیر می گذارد

پس از یک فرو رفتن عمیق در سال 2020، تقاضای نفت دوباره در حال افزایش است و اکنون بالاتر از سطح قبل از همه گیری است. علاوه بر این، محدودیت‌های عرضه به دلیل تحریم‌های نفت و گاز روسیه باعث تنگ‌تر شدن بازار و حمایت از قیمت‌های بالای نفت می‌شود.

در حالی که این تاثیر در سطح جهانی احساس شده است، کشورهای اروپایی به دلیل اتکا به صادرات سوخت فسیلی روسیه به شدت آسیب دیده اند، به طوری که برخی تقریباً تمام سوخت های انرژی خود را از روسیه دریافت می کنند.

برای مبارزه با بحران نفت، بقیه جهان عرضه نفت را از طریق افزایش تولید یا آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت (SPRs) افزایش می‌دهد. انتظار می رود تولید نفت ایالات متحده در سال 2022 تا یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد و به بالاترین حد خود برسد. همزمان، کشورهای غربی از اعضای اوپک می خواهند که تولید خود را برای کاهش قیمت ها افزایش دهند. با این حال، کشورهای اوپک به افزایش تولید برنامه ریزی شده خود پایبند هستند و تولید هنوز کمتر از سطح اولیه سال 2020 است.

ایالات متحده 180 میلیون بشکه نفت از SPR خود آزاد می کند که 60 میلیون بشکه از آن به انتشار جمعی 120 میلیون بشکه ای آژانس بین المللی انرژی کمک می کند. اما با توجه به اینکه انتظار می رود تقاضای نفت در سال 2023 به بالاترین حد خود برسد، باید دید که آیا این تلاش ها برای افزایش عرضه برای مهار این بحران کافی است یا خیر.
 

منبع: https://www.visualcapitalist.com/visualizing-the-worlds-largest-oil-producers

انتهای پیام/منبع