ضرورت اجرای طرح‌های کلان مراکز علمی و فناوری

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری برنا؛ قائم‌مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و ممیزه با اشاره به اینکه پیشرفت علمی از نخستین برنامه‌های کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود، گفت: تعریف طرح‌های کلان ملی یک ضرورت برای مراکز علمی و فناوری است.
 دکتر محمد سلیمانی در دومین روز از اجلاس روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که در محل سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در حال برگزاری است، در رابطه با انتظارات وزارت علوم از مدیران دانشگاهی به ایراد سخن پرداخت.
وی با اشاره به مسئولیت خود در سازمان پژوهش‌های و علمی و صنعتی ایران در دهه ۶۰ گفت: این سازمان با کمترین امکانات نقش مهمی در توسعه فناوری کشور ایفا کرد و شعب این سازمان در شهر‌های بزرگ و کوچک در دهه ۶۰، هسته اولیه پارک‌های علمی و فناوری امروز هستند. قائم‌مقام وزیر علوم افزود: تشویق صنایع بزرگ به راه‌اندازی واحد‌های تحقیق و توسعه از مهمترین کار‌های سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در اوایل تاسیس بود که این واحد‌ها با روش مهندسی معکوس زمینه تولید دانش فنی را بر عهده داشتند.

سلیمانی خطاب به روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری گفت: به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی عمل کنید و خود را در زمان مسئولیت وقف کشور کنید. وی تاکید کرد: هرگونه فعالیت برای توسعه علم و فناوری کشور و اقداماتی مانند ایجاد زیرساخت‌های مهم علمی، فناوری و فرهنگی مثل ساخت خوابگاه متاهلین به عنوان یک صدقه جاریه است که آثار و برکات دنیایی و اخروی دارد.

بخوانید:  عیادت کاظمی پور از بانوی ملی پوش جودوی ایران در آستانه عمل جراحی

قائم مقام وزیر علوم تعریف پروژه‌های کلان پژوهشی و فناوری را یک ضرورت برای مراکز علمی و فناوری دانست و گفت: از مسیر تعریف پروژه‌های کلان هم اعتبارات مالی به دانشگاه‌ها تخصیص می‌یابد و هم تولید دانش فنی اتفاق می‌افتد که برای کشور بسیار مهم است. وی تاکید کرد: منابع نفتی و معدنی کشور ما بسیار غنی است و وظیفه دانشگاهیان و محققان است که با پیشنهاد روش‌های علمی و فناوری و تولید محصولات فناورانه مانع خام فروشی در کشور شوند.

قائم‌مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌های امنا و ممیزه گفت:تعریف طرح‌های کلان ملی یک ضرورت برای مراکز علمی و فناوری است.

منبع

|