ضرورت ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت

وی افزود: شاید والاترین و عجیب‌ترین تعبیر در مورد ابن سینا را حضرت امام (رحمت الله علیه) دارند که می‌گویند: «آن نابغه کبری و اعجوبه عظمی که در حدت ذهن و لطافت قریحه همانندی ندارد» اینها نشان می‌دهد که جوهره این مملکت و دانشمندان ما، این توانایی‌های قابل تکرار شونده را دارد. با وجود این سبقه بایستی یک کنگره عظیم بین‌المللی برای بررسی ابعاد تاریخی پزشکی در ایران برگزار شود و متخصصان طب ایرانی باید پرچمدار این قصه باشند.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به قدمت و غنای تاریخ و تمدن ایران در علم پزشکی، افزود: بحث مفاخیر و اساطیر هر کشور بحث بسیار مهمی است که باید به آن پرداخته شود. هیچ تمدنی در حوزه پزشکی مانند تمدن عظیم و قدیم ایران سرشار و پرمحتوا نیست.

 رئیس زاده با اشاره به این که خیلی از مطالب را با حمله اسکندر مقدونی بردند و به اسم طب یونانی ترجمه کردند و به خود ما برگشت دادند، گفت: طبق گفته الگود، ادوارد براون در سال ۱۹۳۱ در کالج لندن در پایان بحث خود یک سوال مطرح کرد که «آیا لزومی برای مطالعه در باب تاریخ پزشکی ایران وجود دارد یا نه؟ و اگر وجود دارد این را با کدامین ابزار باید انجام داد؟» و بعد نتیجه گیری می کند که حتما منظور پروفسور براون تذکر همین نکته بود تا آن را در ذهن شنوندگان برجسته کند.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور بحث «اخلاق حرفه‌ای و وجدان کاری» و «درک درست از واقعیت جامعه پزشکی» را دو مولفه در داخل و خارج جامعه پزشکی دانست که جزو ضروریات جامعه پزشکی به شمار می آیند و افزود: در متون کهن طبی ما بحث اخلاق حرفه‌ای و وجدان کاری و تعهد حرفه‌ای به شکل برجسته ای ذکرشده است. ابن ابی صادق نیشابوری، برجسته‌ترین شاگرد ابن سینا می‌گوید «پزشک واقعی آن است که ضرر خود در رذائل را بداند. ابتدا خود را به عنوان فضایل درمان کند و آنگاه به معالجه ابدان بپردازد.» پس پرداختن به اساطیر، پرداختن به پزشکی جایگزین و پرداختن به تعهد حرفه‌ای و وجدان پزشکی، موضوعاتی است که از شما متخصصان طب سنتی بیشتر انتظار می رود که به آنها بپردازید.

بخوانید:  در حاشیه دیدار تیم های فوتبال پرتغال

وی ادامه داد: در خصوص طب ایرانی ما به عمل به سیاست‌های کلی نظام سلامت که در سال ۱۳۹۳ از طرف مقام معظم رهبری ابلاغ شده و متاسفانه اکثر بندهای آن بلااجرا و معطل مانده است، اعتقاد داریم.

وی یادآور شد: خواست ما در حوزه سلامت برگشت به قانون، ملاک قرار دادن اسناد بالادستی و نوشتن شیوه‌نامه‌ها و آیین نامه‌ها برای اجرای همین قوانین است. ما واقعا نیازی به قانون جدید و تورم قوانین در این حوزه نداریم. هرکسی می‌خواهد حوزۀ سلامت را در هر گوشه‌ای مدیریت کند، باید این سند را مقابل خود قرار دهد و بر اساس این سند حرکت کند.

وی با اشاره به قدمت و غنای تاریخ و تمدن ما در علم پزشکی، اظهار کرد: بحث مفاخیر و اساطیر هر کشور بحث بسیار مهمی است تا جایی که امروزه بعضی از جوامع به دنبال اسطوره‌ سازی و مصادره بزرگان و اساطیر به نفع خود هستند در حالیکه دست ما در این مقوله بسیار پر است و هیچ تمدنی در حوزه پزشکی مانند تمدن عظیم و قدیم ایران سرشار و پرمحتوا نیست.

رئیس زاده گفت: پدر علم هرمنوتیک در دنیا، پروفسور گادامر آلمانی، یک کتابی دارد به اسممعما یا راز سلامت، او در این کتاب می نویسد: «از آن زمان که علم مدرن، جدایی بین پزشکی و زندگی روزمره را رقم زد جامعه‌ی پزشکی رو به افول گذاشت» این گفته را حکیم امیر اسماعیل جرجانی در قرن سوم و چهارم در کتاب ذخیره خوارزمشاهی آورده است. شوارتز در سه چهار چاپ اخیرش، فصلهایی دارد که وقتی مراجعه می‌کنیم می بینیم در الحاوی هست، در ذخیره خوارزمشاهی هم است، یعنی برمی‌گردند به همان چیزی که ما داشتیم. یعنی ارتباط بین زندگی روزمره و به شکل کامل دیدن بیمار و نه فقط بیماری، این چیزی است که شما می‌توانید پرچمدار آن باشید.

بخوانید:  ۲۲ هزار متر مربع به بوستان های منطقه ۱۷ تهران اضافه شد

رئیس زاده در ادامه اظهار کرد: وی محمد بن زکریای رازی را پدر علم پزشکی شیمی دنیا نامگذاری می‌کند. در مورد ابن عباس اهوازی و در مورد سایر پزشکان اسلام و تاریخ ایران عبارات عجیبی دارد. ما باید دوباره به جایگاهی برگردیم که کتاب‌های پزشکی ما مرجع بلامنازع دانشکده های طب در تمام دنیا باشد.

 انتهای پیام/ منبع

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه واکاوی این سابقه به عنوان تاریخ تمدن ایران، حافظه و دانایی تکرار شونده ملت ماست، افزود: جورج سارتُن نویسنده کتاب «مقدمه‌ای بر تاریخ علم» می‌نویسد کتاب بوعلی سینا ۶۰۰ سال مرجع بلامنازع دانشکده طب پزشکی در اروپا بوده است. او عبارات عجیبی در مورد ابن سینا و زکریای رازی در این کتاب دارد و می‌گوید «پیروزی‌های ابن سینا چنان کامل بود که حیات فکری بشر را عقیم ساخت»

رئیس زاده با بیان اینکه نگاه سازمان نظام پزشکی به این حوزه، یک نگاه کاملا مترقی و مبتنی بر اصول و سیاست‌های کلی نظام سلامت است، اظهار کرد: بحث به روز کردن، استانداردسازی و علمی کردن روش‌های تشخیص و درمان طب سنتی؛ بحث بسیار مهمی است که همه ما موظف هستیم به آن بپردازیم.

وی ادامه داد: در کشور ما طی سال‌های متمادی از این موضوع غفلت شده اما غربی‌ها بیشتر از ما به موضوع تاریخ پزشکی ایران پرداخته اند. مقالات زیادی با موضوع ابن سینا در همه حوزه‌ها و از جمله عملکرد وی در بحث بالینی وجود دارد. در سال ۲۰۱۳ کتابی در مورد مقالات ابن سینا توسط یک پروفسور دانشگاه منچستر نوشته و چاپ شده است که بخشی بنام «نقش ابن سینا در طب بالینی» دارد.

بخوانید:  خزعلی: هیات دولت بدون رئیس جمهور سخت است ولی مصمم‌تر شده‌ایم

به گزارش خبرگزاری برنا، محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی کشور در اولین کنگره ملی طب ایرانی با اشاره به ضرورت ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت، این اقدام را سبب جلوگیری از ورود مداخله‌گران غیرمجاز به حوزه درمان دانست و گفت: ما در همه حوزه‌های پزشکی، این ورود سونامی گونه و ویران کننده را داریم که یکی از بحث‌های بسیار مهم و ناراحت کننده جامعه پزشکی ماست و البته در حوزه طب سنتی بیشتر از سایر حوزه‌ها وجود دارد.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور بیان کرد: سیریل الگود استاد دانشکده طب کالج لندن در کتاب «تاریخ پزشکی ایران» می‎گوید: «آن چیزی که به اسم طب یونانی نامگذاری کردند ریشه‌اش طب ایرانی است و نشان می‌دهد تمدن ایران بر یونان اثرگذاری کرده است».