ضرورت پایان دادن به آپارتاید و نژاد پرستی در فلسطین اشغالی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده است

امیرعبداللهیان با اشاره به مواضع اصولی، منطقی، جامع و کارآمد جمهوری اسلامی ایران درباره حل مساله اشغال فلسطین، اظهار داشت: در تاریخ اول نوامبر ۲۰۱۹ در غالب ابتکار چهار ماده ای تحت عنوان «برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین» تسلیم سازمان ملل متحد و دبیرکل آن شد.

انتهای پیام/ منبع

رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: شورای حقوق بشر، گسترش شهرک سازی توسط این رژیم را به عنوان جنایت جنگی قلمداد کرده است. عفو بین الملل در اخرین گزارش خود، رژیم صهیونیستی را به عنوان موجودیت آپارتاید معرفی کرده است.  بر این اساس، ضرورت پایان دادن به آپارتاید و نژاد پرستی در فلسطین اشغالی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و لازم است این موضوع در بیانیه پایانی این نشست لحاظ شود.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در این راستا، اتخاذ مواضع صریح، قاطع، به موقع و هماهنگ اعضا در مخالفت با نقض فاحش حقوق بشر و جنایات روز افزون رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی و اتخاذ اقدامات موثر و بازدارنده در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، یک ضرورت اساسی است.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: زمان آن فرا رسیده تا اعضای جنبش در راستای اثبات کارآمدی و حفظ اعتبار این نهاد چند جانبه بین المللی با اتکا بر مکانیسم‌های حقوقی بین المللی و همچنین بهره گیری حداکثری از ظرفیت دیپلماتیک خویش، موجبات توقف و مقابله با اقدامات ضد بشری و جنایات گسترده رژیم اشغالگر را فراهم آورده و به ندای تظلم خواهی ملت فلسطین، پاسخ مثبت دهند.

امیرعبداللهیان گفت: در سالهای اخیر موج بزرگی از محکومیت حقوق بشری اسرائیل توسط سازمان‌های مهم بین المللی حقوق بشری پدید آمده و بسیاری از این سازمان‌ها، رژیم صهیونیستی را مصداق آپارتاید اعلام کرده‌اند.

بخوانید:  تحقق ۶۳ درصدی منابع شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان‌ها نسبت به بودجه مصوب

وزیر امور خارجه تصریح کرد: بر این باوریم که در صورت اجرای این ابتکار دموکراتیک، معضل اشغالگری و مناقشه دیرین در غرب آسیا (خاورمیانه) حل و فصل شده و ساکنان حقیقی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی می‌توانند با اعمال حق تعیین سرنوشت، حکومت مورد نظر خود را تعیین کنند.​

وزیر امور خارجه اضافه کرد: در سایه رژیم آپارتاید صهیونیستی، روز به روز شاهد افزایش موارد نقض حقوق اولیه مردم فلسطین از جمله حق حیات و حق سکوت و حق کار بوده و با موج جدیدی از شهرک سازی، کوچ اجباری، مصادره اموال و اراضی، تخریب باغات و اراضی کشاورزی و بازداشت جوانان و کودکان فلسطینی مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: اکنون رژیم اشغالگر اسرائیل میان افکار عمومی ملت‌ها، بیش از هر زمان دیگری به عنوان رژیم جنایتکار و آپارتاید شناخته شده است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: امروزه نسل جوان فلسطینی به ویژه آنهایی که بعد از قرارداد اسلو به دنیا آمده اند، هیچ امیدی به راه حل‌های سیاسی در چارچوب‌های طرح‌های ارائه شده از سوی کشورها و سازمان‌های بین المللی ندارند، زیرا همه این طرح‌ها، به دلیل عدم توجه به ریشه‌های اصلی بحران به بن بست رسیده است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد است که در صورت اراده حقیقی اعضای این نهاد مهم بین المللی و پایبندی اعضا به منشور جنبش، ظرفیت‌های لازم برای استیفای حقوق مردم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر وجود خواهد داشت.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمان آغاز مذاکرات سازش میان فلسطین و رژیم صهیونیستی در دهه ۹۰ میلادی، نسبت به این روند بدبین بود و با گذشت ۳۰ از آن زمان، درستی دیدگاه جمهوری اسلامی به اثبات رسیده است.

بخوانید:  در حوزه موشک و پهپاد حریف می‌طلبیم/ ضریب دقت انواع موشک‌ و پهپادها ۱۰۰ درصد است