طرح استفاده از آبهای ژرفی به صورت الگویی در قزوین اجرایی شود

این مدیر یادآورشد: استفاده از ظر فیت آب های ژرفی در استان قزوین بعنوان یک روش اصولی پیگیری شود می تواند به دستاوردهای خوبی منجر شود و الگویی برای سایر مناطق هم باشد.

شریفی بیان کرد: خاک، زمین، آّب، نهاده های کشاورزی، بهره برداران ماهر و با دانش روز از مهمترین عوامل افزایش بهره وری است و اگر با امکانات موجود همه ظرفیت‌های خود را بکار بگیریم گام موثری در ارتقای بهره وری و تولید برداشته می شود.

شریفی یادآورشد: اجرای اصلاحات ارضی نظام تولید را بهم ریخت و با کنار رفتن نظام ارباب رعیتی با یک ناهنجاری مواجه شدیم که با توسعه شرکت های عمران و سهامی زراعی قرار شد این خلاء جبران و جایگزین شود و از بیش از ۴۰ شرکت کشت و صنعت گذشته فقط یک شرکت باقیمانده است که در این راستا بعد از انقلاب تعاونی تولید خاص را پیشنهاد دادیم.

انتهای پیاممنبع

مشاور وزیر در منابع طبیعی و آبخیزداری تصریح کرد:  امروزه بخش زیادی از آب معادل ۷۰ درصد تبخیر می شود و حدود  ۳۰ درصد ضایعات کشاورزی داریم و راندمان تولید پایین است در حالی که کشاورزانی داریم که تولیدات شاخص دارند و اگر بتوانیم از این تجربه و روش کشاورزان نمونه استفاده کنیم می توانیم باعثت آبادانی دشت قزوین شویم و الگویی عملی برای مناطق دیگر ارائه کنیم.

وی افزود:  تولیدات بخش کشاورزی از ۲۴ میلیون تن به بیش از ۱۲۵ میلیون تن در شرایط کنونی رسیده  و از مسئولان استان انتظار داریم سهم تولید را بالا ببرند و الگوسازی کنیم تا یک کار شاخص در این عرصه صورت گیرد.

بخوانید:  دوربین مخفی که درکشورهای مختلف میلیونها بیننده داشت/ زندگی خالی نیست، مهربانی هست

شریفی اظهارداشت: با سابقه تمدنی که در قزوین وجود دارد می توانیم مدلی بومی را به صورت الگوی کشوری پیاده کنیم و گام اول را با امکانات موجود برداریم.

مشاور وزیر در منابع طبیعی و آبخیزداری تصریح کرد:  دانش و تجربه و بکارگیری نخبگان در چین و ژاپن باعث پیشرفت سریع آنها شده و ما می توانیم روش سومی را پیاده کنیم و در این عرصه گام برداریم و قزوین می تواند الگوی کشوری شود.

شریفی مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور منابع طبیعی در این نشست اظهارداشت: با تولید هوشمند در باغات و مزا ع باید روی بهره وری کار کنیم و امیدواریم با کمک همدیگر شاخص های تولید دانش بنیان را در عرصه کشاورزی پیاده کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی برنا از قزوین؛ نشست هم اندیشی ستاد احیا و پایدارسازی دشت قزوین روز سه شنبه با حضور نوبخت معاون وزیر و رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، علی رحمانی معاون اقتصادی استانداری، رجب رحمانی نماینده تاکستان در مجلس شورای اسلامی، محمد حسین عطایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی و معاونان و مدیران این مجموعه در سالن باغستان برگزار شد.

شریفی اظهارداشت: کاهش تبخیر آب،  استفاده از اراضی شور و کشت گلخانه ای و انتقال زراعت از فضای باز به سرپوشیده می تواند به افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید کمک کند.

وی اظهارداشت: مدیریت جامع آبخیز و جلوگیری از هدر رفت آب و کاهش ضایعات کشاورزی و به صفر رساندن آن و افزایش بهره وری آب به افزایش تولید کمک می کند و ما هم باید از این عوامل بهره گرفته و تولید خود را بهبود بخشیم. 

بخوانید:  تیراندازی به افسران پلیس در پاریس ۲ زخمی برجای گذاشت

این مسئول بیان کرد: اخیرا بحث جدی در حوزه خوشه ها و مجتمع های کشاورزی مطرح شده که به کشاورزی خانوادگی اهمیت می دهیم تا ارزش‌ها و زنجیره های تولید حفظ شود.