عدالت یعنی پلکانی شدن تعرفه گاز/ همه کنتورهای گاز کالیبراسیون می شود


آیا این خبر مفید بود؟

بنابراین مسئله اصلی در مسئله بهینه سازی، کنترل و مدیریت مصرف مشترکان پرمصرف است که باید از طریق اعمال سیاست‌های قیمتی این اتفاق صورت گیرد، زیرا مشترکان پرمصرف گاز خانگی، اقشار بیشتر برخوردار بوده و سیاست‌های قیمتی، اصلاح و واقعی سازی تعرفه برای بهینه‌سازی مصرف آن‌ها کارساز خواهد بود.

محمد حسن آصفری نایب رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراها در مورد پلکانی شدن تعرفه گاز برای مشترکان پرمصرف، در گفت‌گو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری برنا اذعان داشت: قطعا پلکانی کردن قیمت گاز آن هم به صورت نمایی برای مشترکان پرمصرف، می تواند راهکار موثری برای عادلانه کردن مصرف باشد. باید بین کسانی که کم مصرف هستند و کسانی که پرمصرف هستند تفاوتی باشد و بایستی نسبت به افزایش قیمت گاز پرمصرف ها به‌ویژه کسانی که در بخش های خانگی هستند اقدام موثر شود.

وی تاکید کرد: همچنان که در قیمت برق و آب تعرفه ها پلکانی محاسبه می شود در گاز هم باید این اتفاق بیفتد البته مسئولان وزارت نیرو در جلسه ای در مجلس تاکید کردند که تمام کنتورهای گاز کالیبراسیون می شود و ‌در حال تامین اعتبار برای این طرح هستند که اگر این اتفاق بیفتد هم نظارت خواهند داشت و هم جلوی مصرف های غیرقانونی را می گیرند و کسانی که پرمصرف نیز هستند حتی نسبت به قطع گاز آنها اقدام می شود.

در کشور ما تقریبا 37 درصد مصرف گاز کل کشور در بخش گاز خانگی و تجاری است و این میزان به صورت میانگین سالانه است و در زمستان و فصل‌های سرد سال این نسبت مصرف گاز به مراتب بالاتر از 80 درصد کل مصرف کشور خواهد شد. بنابراین سیاست بهینه در این زمینه تمرکز بر بهینه‌سازی مصرف به خصوص در بخش خانگی و تجاری است.

بخوانید:  ساخت صندلی هواپیما با مواد قابل بازیافت

بخش خانگی هم یکی از اصلی‌ترین مشکلات آن، وجود یک بخش با مصرف بسیار بالا است که تحت عنوان مشترک پرمصرف و خیلی پرمصرف گازی شناخته می‌شوند و کمتر از 12 درصد کل مشترکین هستند اما مصرف آن‌ها به صورت میانگین بین 5 تا 6 برابر یک مشترک با مصرف عادی است یعنی به تنهایی این بخش اندازه کل 87 درصد مشترکین دیگر مصرف دارد.

آصفری افزود: این ظلم به قشر آسیب پذیر و متوسط جامعه است. با پلکانی شدن قیمت ها افرادی که مصرف بیشتری دارند نسبت به مصرفشان باید ‌پول بیشتری بدهند و همین مسئله شاید باعث شود که این افراد الگوی مصرف خود را اصلاح کنند و در جهت صرفه جویی گام بردارند.

وی تاکید کرد: ما نباید به گونه ای رفتار کنیم که برخی از نقاط کشور از نعمت گاز محروم باشند اما بخشی نیز چون پول دار هستند بیشتر مصرف کنند. بایستی هم نسبت به قطع گاز پرمصرف های بی رویه که بی جهت مصرف می کنند و هم نسبت به پلکانی شدن گاز اقدام کنیم.

گاز

نماینده مردم اراک در مجلس با اشاره به اینکه سیاست تعرفه گذاری پلکانی مشترکان پرمصرف، سیاست صحیحی برای جبران ناعدالتی در بخش یارانه های انرژی و همچنین هدفمندسازی این یارانه است؛ خاطر نشان کرد: قطعا پلکانی شدن تعرفه مشترکان پرمصرف در جهت اصلاح ناعدالتی یارانه انرژی مهم است و به عدالت نیز نزدیکتر است زیرا قشر پایین جامعه از این یارانه کمتر استفاده می کند و قشر پرمصرف ثروتمند با مصرف بالای خود بیشترین میزان یارانه را دریافت می کنند.

نایب رئیس کمیسیون امورداخلی و شوراها اظهار کرد: البته نباید بالا رفتن قیمت گاز به گونه ای باشد که تولید را دچار مشکل کند.

بخوانید:  اوقات شرعی سنندج در ١٣ فروردین ١٤٠٣

به گزارش خبرنگار نفت خبرگزاری برنا، یکی از موضوعات حال حاضر کشور بحث ناترازی گاز است؛ با نگاهی به آمار و ارقام مصرف گاز، بخش خانگی بزرگترین بخش مصرفی کشور است که مشترکان پرمصرفی دارد که به طور میانگین بین 5 تا 6 برابر مشترکان دیگر مصرف دارند.

خط لوله نفت خطو لوله گاز سوآپ نفت سوآپ گاز

گاز

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

انتهای پیام/

لذا پیرامون لزوم اجرایی سازی فاز دوم تعرفه گذاری پلکانی مشترکان پرمصرف با محمد حسن آصفری نایب رئیس کمیسیون امور داخلی و شوراها گفتگو کردیم که به شرح زیر است.