عدم ثبت نام داوطلبان با تجربه سه دوره نمایندگی در انتخابات نظر کمیسیون است، نه مجلس/ ممنوعیت ثبت نام با تجربه سه دوره نمایندگی برای اولین‌بار در مجلس دهم مصوب شد

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: همچنین باید یادآور شد ثبت نام برای کاندیداتوری ریاست جمهوری نیز دارای سقف زمانی است که شامل دو دوره می شود لذا این استدلال نیز برای تصویب موضوع مذکور مورد اشاره قرار گرفته است.

نماینده مردم یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اکنون نیز موضوع مطرح شده از سوی کارگروه تخصصی بررسی و در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مطرح شده که به عبارت دقیق تر هنوز تبدیل به قانون نشده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در این رابطه، افزود: همچنین در صورتی که این بند تصویب شود، باید در شورای نگهبان نیز از حیث شرع و قانون اساسی بررسی و سپس اعلام نظر شود.


آیا این خبر مفید بود؟


به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا،  محمد صالح جوکار در گفت و گویی در رابطه با موضوع مطرح شده از سوی برخی افراد و رسانه ها مبنی بر اینکه مجلس انقلابی یازدهم ثبت نام داوطلبان با تجربه سه دوره نمایندگی در انتخابات قوه مقننه را ممنوع کرده است، گفت: باید یادآور شد برای اولین‌بار عدم ثبت نام داوطلبان با تجربه سه دوره نمایندگی در انتخابات قوه مقننه در مجلس دهم مصوب شد اما شورای نگهبان آن را رد کرد.

رئیس کمیسیون شوراها: عدم ثبت نام داوطلبان با تجربه سه دوره نمایندگی در انتخابات نظر کمیسیون است، نه مجلس/ ممنوعیت ثبت نام با تجربه سه دوره نمایندگی برای اولین‌بار در مجلس دهم مصوب شد

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با اشاره به اینکه مجلس دهم ابتدا موضوع ممنوعیت ثبت نام داوطلبان با تجربه سه دوره نمایندگی در انتخابات قوه مقننه را مصوب کرد، گفت: نظر اعضای کمیسیون در این رابطه مبتنی بر تحقق گردش نخبگانی است اما این موضوع هنوز در صحن علنی مجلس تصویب نشده و موضوع مذکور نهایی نیست، زیرا باید به تصویب نمایندگان در صحن علنی برسد.

بخوانید:  عملیاتی کردن توافق جامع ایران و چین در سفر رئیس جمهور به پکن

وی افزود: عدم ثبت نام داوطلبان با تجربه سه دوره نمایندگی در انتخابات قوه مقننه نظر کمیسیون است، نه صحن مجلس و این پیشنهاد هنوز به صحن نیامده است چه برسد به تصویب آن.

جوکار با بیان اینکه هدف از این پیشنهاد حذف انحصار در مجلس بوده است تصریح کرد: مصوبه کمیسیون با استدلال اینکه باید در مجلس شورای اسلامی گردش نخبگانی محقق شود موضوع ممنوعیت ثبت نام افراد با سه دوره سابقه و تجربه نمایندگی به صورت متصل یا منقطع را مطرح کرده است؛ در واقع فردی که 12 سال در مجلس حضور دارد، هر آنچه از نظر کارشناسی و توان علمی داشته ارائه کرده لذا باید سقف زمانی پیش بینی شود و نهایتا باید اذعان کرد حضور چندین دوره ای می تواند تبعات منفی نیز داشته باشد.

وی ادامه داد: در واقع این مصوبه برای تبدیل شدن به قانون باید در صحن علنی قوه مقننه مورد بحث و تبادل نظر نمایندگان قرار بگیرد و نهایتا تصویب شود؛ در این میان باید یادآور شد بررسی این مصوبه از هفته آینده در دستورکار صحن قرار دارد و از هم اکنون نیز پیشنهاداتی از سوی منتخبان مردم در بهارستان برای حذف این بند ثبت شده است.

منبع

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف