عدم واکنش شورای امنیت به حادثه شیراز نشان داد که آنها تروریستها را به خوب وبد تقسیم می کنند

وزیر امور خارجه در نامه خود به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل که رونوشت آن به رئیس دوره ای شورای امنیت و همچنین رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ارسال شده است، ضمن تشکر از موضعگیری به موقع سخنگوی سازمان ملل و بیانیه ایشان در محکومیت حادثه تروریستی شیراز، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد عدم واکنش شورای امنیت سازمان ملل نسبت به این حادثه را تشریح کرده است.

همان طور که آگاه هستید تروریسم بار دیگر از ملت بزرگ ایران قربانی گرفت.

در این راستا، مایلم از موضع به موقع سخنگوی سازمان ملل و متعاقب آن، بیانیه جنابعالی در محکومیت اقدام تروریستی در شیراز صمیمانه تقدیر نمایم. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را گامی مهم و مثبت در اتخاذ رویکرد یکسان و بدون تبعیض سازمان ملل در مقابله با تروریسم قلمداد می کند.

این حمله تروریستی که داعش رسماً مسئولیت آن را بر عهده گرفت، هم ارزش رشادت های سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در مبارزه با این گروه و تضمین امنیت کشورهای منطقه در برابر خطر آنها را به اثبات رساند و هم ضرورت تداوم تلاش های موثر و مستمر منطقه ای و بین المللی برای ریشه کنی کامل آنها را مورد تأکید قرار می دهد و یادآوری می کند که حساسیت و هوشیاری جامعه بین المللی نسبت به تهدیدات تروریسم نباید کاهش یابد.

حسین امیرعبداللهیان 

انتهای پیام/

به گزارش خبرگزاری برنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از عدم واکنش شورای امنیت سازمان ملل به حادثه تروریستی شیراز تاکید کرد،سکوت غیر قابل قبول شورای امنیت در برابر این حادثه نشان داد که برخی قدرتها نه تنها کماکان به استفاده ابزاری از این گروهها ادامه می دهند،بلکه مانعی در برابر انجام وظایف موثر شورای امنیت در مقابله با تروریسم بین المللی محسوب می شوند.

بخوانید:  قطار باری روسیه برای اولین بار وارد خاک ایران شد/حمل ۳۹ کانتینر بار روسیه به هند از مسیر ایران

با این وجود، سکوت غیرقابل قبول شورای امنیت در برابر این حادثه نشان داد که برخی قدرتها که از جمله عضو دائم شورای امنیت نیز هستند، هنوز تروریستها را به خوب و بد تقسیم می کنند و نه تنها کماکان به استفاده ابزاری از این گروهها ادامه می دهند، بلکه مانعی در برابر انجام وظایف موثر شورای امنیت در مقابله با تروریسم بین المللی محسوب می شوند.

موفقیت روزافزون جنابعالی در پیشبرد اهداف سازمان ملل را آرزومندم و فرصت را برای تجدید احترامات فائقه مغتنم می شمارم.

عالیجناب آنتونیو گوترش

متن نامه امیر عبداللهیان به آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

البته، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای قربانی تروریسم و پیشگام مبارزه با گروههای تروریستی در منطقه، قاطعانه مصمم به تداوم تلاش های خود در مبارزه با تروریسم و حمایت از امنیت ملل منطقه و ملت شریف ایران در برابر خطرات این گروهها است.

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف


منبع

بسم الله الرحمن الرحیم


آیا این خبر مفید بود؟

پس از حملات تروریستی گذشته علیه شهروندان، دیپلمات ها و دانشمندان و مراکز هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، این بار در یک حمله تروریستی شوم در ۴ آبان  ۱۴۰۱ به زائران حرم مقدس شاهچراغ در شیراز، 15 تن از شهروندان بیگناه کشور من، شامل مرد، زن و کودک شهید و 30 نفر نیز زخمی شدند.

وزیر امور خارجه 

دبیرکل ملل متحد  

اما همزمان، انتظار می رفت که شورای امنیت سازمان ملل به عنوان نهاد اصلی عهده دار حفظ صلح و امنیت بین المللی، که مکرراً از ترروریسم بین المللی به عنوان یکی از جدی ترین تهدیدات علیه صلح و امنیت جهان یاد کرده است، طبق قطعنامه های خود و همچنین رویه تثبیت شده این نهاد در مقابله با تروریسم، حادثه تروریستی شیراز را نیز شدیداً محکوم می کرد و خواستار محاکمه و مجازات عاملان آن می شد.

بخوانید:  اکران «چپ راست»، «جوجه تیغی» و «آهنگ دو نفره»