علائم تمام شدن ذغال دریل (علت جرقه زدن ذغال دریل چیست؟)

علت جرقه زدن ذغال دریل

 استاتور و روتور دو قسمت اصلی یک دریل هستند که کاملاً مشخص است روتور وظیفه چرخش را بر عهده دارد و استاتور به صورت ثابت است.

در دریل های شارژی بسیار پیش میاد که باتری شارژ نمی شود یا خراب است و موجب عملکرد ضعیف دریل شارژی می شود اما عده ای فکر می کنند به خاطر ذغال است.

 به همین خاطر اگر ذغال را بررسی کردید و مشکلی نداشت نوبت به این می رسد که باتری دریل شارژی را بررسی کنید یا سیم دریل برقی را چک کنید.

چه زمانی ذغال دریل رو تعویض کنیم؟

 البته بسیار پیش می آید که ذغال گرافیتی را بر روی آن پارافین می زنند و به عنوان ذغال رزین دار می فروشند. نکته این جاست که ذغال رزین دار سطح روغنی دارد و بدون هیچ بویی است و به دلیل اصطکاک کمتر طول عمر بالاتری دارند.

ذغال فلزی

 

زمانی که دریل جرقه می زند اولین احتمال این است که ذغال دریل تمام شده است اما در کنار جرقه زدن دریل باید علائم زیر نیز وجود داشته باشد تا مطمئن شوید ذغال دریل تمام شده است.

علائم تمام شدن ذغال دریل چیست؟

  • ضعیف شدن عملکرد دریل
  • بوی سوختگی در زمان کار
  • از کار افتادن یا عملکرد نا منظم دریل

تمام شدن ذغال دریل یا تمام شدن باتری دریل شارژی؟

 زمانی که انرژی الکتریکی وارد محفظه استاتور می شود، به دلیل وجود سیم پیچ ها، القای مغناطیسی صورت می گیرد و موجب چرخش روتور می شود. ذغال وظیفه انتقال این انرژی چرخشی به کل دستگاه را دارد.

انواع ذغال دریل چیست؟

ذغال های استفاده شده در دریل ها و سایر موتورها نیز روزی تمام می شوند و ما قصد داریم بررسی کنیم علت جرقه زدن دریل به خاطر تمام شدن ذغال آن ها است یا نه و اصلاً علت تمام شدن ذغال دریل چیست؟

علت استفاده از ذغال در دریل

این نوع ذغال کربن بیشتری دارد و امکان انتقال جریان تا 12 سانتی متر مربع رو فراهم می کند. در این نوع ذغال روکش وجود ندارد. به همین خاطر به دلیل اصطکاک و خوردگی عمر مفید شان زیاد بالا نیست اما برای انتقال جریان و سرعت بالا بسیار مناسب هستند.

ذغال رزین دار را اشتباه نخرید

محتوای این مطلب تبلیغاتی است و توسط سفارش‌دهنده، تهیه و تنظیم شده استمنبع

 این ذغال ها از کربن سخت و محکم ساخته شده اند و نمی‌تواند جریان زیادی را به آرمیچر منتقل کند. اگر در دریل‌ها و موتورهایی که با سرعت بالا کار می کنند استفاده ‌شوند، زود خراب می‌شوند. با توجه به اینکه این ذغال برقی از کربن ساخته شده است، قیمت آن پایین است.

اگر بخواهیم ذغال گرافیتی را بهبود بدهیم از ذغال رزینی استفاده می کنیم که در ترکیب خود رزین و گرافیت دارد و دقیقا در زمان تولید و پخت ذغال همانند یک روکشی به شکل شیمیایی بر روی ذغال قرار می گیرند و شبیه به صابون و روغن یا پارافین یک حالت لیزی به ذغال می دهند.

این نوع ذغال برای موتور هایی که با جریان القایی و مغناطیسی کار می کنند مناسب است.

ساختار و علت جرقه زدن ذغال دریل

حال که ذغال های کربنی خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرند برای بهبود کارایی آن ها ترکیبی از گرافیت و کربن را با درصد خلوص بالاتر ساخته شد که سختی و چگالی انتقال بالاتری نسبت به نوع قدیمی دارند. ذغل صنعتی به چند گروه تقسیم می شوند.

ذغال گرافیتی

ذغال ها تنوع بسیاری از نظر شکل و ابعاد، جنس دارند و در دستگاه های مختلفی از جمله فرز و اره عمودبر و اره دیسکی نصب می شوند. در ادامه با انواع آن ها آشنا می شویم.

ذغال کربنی ساده

جرقه زدن در دریل های ذغالی امری نسبتا طبیعی است اما اگر جرقه ها پشت سر هم باشند و بیرون پرتاب شوند مشکل جدی وجود دارد و باید علت جرقه زدن ذغال دریل را بررسی کرد. جرقه های خطرناک مشخصات زیر را دارند.

ذغال در دریل ها به اندازه یک تا دو بند انگشت است و برای اینکه متوجه شوید چرا در دریل ها از ذغال استفاده می شود باید اجزای یک دریل را بشناسید.

علت استفاده از ذغال دریل

اگر بخواهیم علت های جرقه زدن دریل را به طور خلاصه بگوییم موارد زیر را شامل می شود:

  • سایش بیش از حد و تو رفتگی سطح مسی کالکتور
  • خرابی و جابه جایی جا ذغالی
  • آلودگی سطح کالکتور
  • کم شدن فشار ذغال
  • تمام شدن عمر ذغال استفاده شده

از کجا بفهمم علائم جرقه زدن ذغال دریل چیست؟

 تعویض ذغال کار بسیاری راحتی است فقط به دقت نیاز دارد. بعضی از دریل ها قسمت دسترسی آسان به جا ذغالی دارند. همانند دریل های شارژی آروا تا به راحتی آن ها را تعویض کنید.

 ذغال نامی آشنا است که هر بار که به سفر می رویم آن را تهیه می کنیم تا آتش روشن کنیم و بعد از مدتی هم تمام می شود!!! حال اگر از شما بپرسیم ذغال در چه مورد های دیگری هم کاربرد دارد شاید به ذهنتان نرسد که بگویید در موتور بسیاری از ابزار الات صنعتی از جمله انواع دریل از ذغال استفاده می شود.

جرقه ها ی خطرناک عمدتاً بزرگ و به صورت سفید هستند و ممکن است در پریز برق رخ دهند و اگر دریل شارژی باشد در اطراف باتری رخ می دهند.

 اما اگر دریل شما نوع دیگری است ابتدا آن را خاموش یا باتری را از آن در بیاورید بعد کل پیچ های بدنه را باز کنید و قاب را در بیاورید و بعد از درآوردن جا ذغالی، ذغال ها را تعویض و همین کار را به طور معکوس انجام دهید.

اگر این سوال یکی از دغدغه های ذهنی شما باشد خیلی خوب است! زیرا نشان می دهد قصد دارید از ابزار آلاتی که خریداری کردید به خوبی نگهداری کنید.

 کار بسیار دشواری نیست فقط کافی است هر چند وقت یک بار به طور منظم ذغال را بررسی کنید مثلا اگر هر روز با دریل کار می کنید هر دو یا سه هفته ذغال را بررسی کنید و در صورتی که علائم خوردگی یا فرسودگی و تغییر رنگ وجود داشت آن را تعویض کنید.

آیا خودمان می توانیم ذغال دریل را تعویض کنیم؟

رزین اگرچه مقاوم است اما رسانایی خوبی نیست و برای انتقال جریان سریع نمی توان روی آن حساب کرد. به همین دلیل ذغال های فلزی ساخته شدند که ترکیب کربن با یک فلز رسانا هستند و عمدتا از مس و نقره استفاده می شود که درجه بندی های متفاوتی از نظر مقاومت و رسانایی دارند.

ذغال الکترولیتی یا ذغال الکتروگرافیت

 اگر بخواهیم یک ایراد دیگر نیز از این ذغال بگیریم ایجاد خوردگی زیادی روی قسمت مسی و کلکتورها است به طورکلی عمر مفید کمی دارند. به همین دلیل، استفاده از این نوع ذغال در ابزار های برقی کاهش یافته است.

ذغال صنعتی

ذغال نامی آشنا است که هر بار که به سفر می رویم آن را تهیه می کنیم تا آتش روشن کنیم و بعد از مدتی هم تمام می شود!!! حال اگر از شما بپرسیم ذغال در چه مورد های دیگری هم کاربرد دارد شاید به ذهنتان نرسد که بگویید در موتور بسیاری از ابزار الات صنعتی از جمله انواع دریل از ذغال استفاده می شود.

بخوانید:  چگونه در ماه مبارک رمضان خوابمان را تنظیم کنیم؟