علت اصلی برتری حضرت عبدالعظیم حسنی در نقل احادیث چیست؟

منبع

وی افزود:حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در ۷۹ سال عمر پرخیر و برکت خود وجود سه امام را درک کردند.همچنین ایشان مدت زمان زیادی در محضر امام جواد (ع) و امام هادی (ع) شاگردی کردند.

وی با بیان اینکه از وجود نورانی حضرت عبدالعظیم بیش از ‌صد روایت نقل شده است، گفت:از روایت های امام رضا (ع)، امام جواد (ع) و امام هادی (ع) ۶۵ حدیث با واسطه نقل شده است؛ حضرت عبد العظیم (ع) به حدی دارای عظمت هستند که وقتی کسی بر امام هادی (ع) وارد شد و گفت به زیارت سیدالشهدا (ع) مشرف شدم، امام جمله مشهور را می‌فرمایند که ثواب زیارت قبر عبدالعظیم که نزد شماست مانند کسی است که قبر حسین بن علی (ع) را زیارت کرده است.

برتری حضرت عبدالعظیم (ع) نسبت به دیگر شاگردان امامان معصوم(ع)

***تایید شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در نقل حدیث

حجت الاسلام والمسلمین کفیل اظهار کرد: وقتی کسی ناقل حدیث می‌شود، نشانه شخصیت والای او است که امام این مطلب مهم را به او می‌گوید، حال دربحث مهدویت نقل کننده حدیث، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) است. امام جواد (ع) فرمودند: «افضل الاعمال شیعتنا انتظار الفرج» یعنی با فضیلت‌ترین اعمال انتظار فرج، حرکت و تلاش است، در روایتی دیگر حضرت عبد العظیم حسنی(ع) از امام جواد (ع) روایتی نقل می‌کند که امام می‌فرمایند: اگر یک روز از دنیا باقی مانده است آنقدر طول می‌کشد تا او بیاید زمین را پر از عدل و داد کند، این روایت نشان از قطعی بودن حضور امام زمان (عج) دارد، امام جواد (ع) در مورد کسی که در روزگار غیبت ثابت قدم است به عبد العظیم حسنی(ع) می‌فرماید: در زمان غیبت باید ثابت قدم بود و دلش قصی نشود امام می‌فرمایند او با من است، در جایگاه من است و رتبه درجه‌ای که من در روز قیامت دارم، او هم دارد.

بخوانید:  مدارس برخی از مناطق استان قزوین غیر حضوری شد

همزمان با سالروز ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، حجت الاسلام کفیل شیوه رفتار و زندگی ایشان را تشریح کرد.

حجت الاسلام والمسلمین کفیل افزود: در فضیلت حضرت عبدالعظیم (ع) چند نکته را باید توجه داشت که یکی رفتارمودبانه با امامان (ع) بود و این امر باعث شده شده بود این رفتار متقابل باشد، وقتی بر امام جواد و امام هادی علیهما السلام وارد می‌شدند؛ جایگاه ویژه‌ای برای ایشان قائل بودند و ایشان را کنار خودشان می‌نشاندند. در نقلی آمده است که امام هادی (ع) به عبدالعظیم حسنی (ع) فرمودند: «مَرحَبا بِکَ یا أبَاالقاسِمِ أنتَ وَلِیُّنا حَقا»؛ اى ابوالقاسم! خوش آمدى، تو حقیقتاً دوستدار ما هستى. نکته دیگر جایگاه علمی ایشان بود، در تاریخ نقل است گاهی مردم خدمت امام هادی (ع) می‌آمدند و سوالات خود را مطرح می‌کردند، اما امام مردم را به حضرت عبد العظیم حسنی (ع) ارجاع می‌دادند که این امر نشان دهنده جایگاه والا و عظمت علمی ایشان است.

برتری حضرت عبدالعظیم (ع) نسبت به دیگر شاگردان امامان معصوم(ع)

 


آیا این خبر مفید بود؟


علت اصلی برتری حضرت عبدالعظیم حسنی در نقل احادیث چیست؟

به گزارش خبرگزاری برنا ؛ حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق کفیل، کارشناس و سخنران مذهبی گفت:حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به نقل مشهور در سال ۱۷۳ هجری قمری به دنیا آمد و در پانزدهم شوال سال ۲۵۲هجری قمری وفات یافت.


|