علت حرکت مغز در مرز آرامش و تشویش


خبرگزاری برنا-زهرا وجدانی؛ احوال انسان‌ها همواره بین آرامش و آشفتگی تغییر حالت می‌دهد. مغز ما به طور دائم در لبه هرج و مرج قرار دارد، تشویش ذهنی در انسان لزوماً نیازی به داشتن یک بهانه مانند جاماندن به‌روزرسانی لپ‌تاپ یا اشتباه تایپی در نگارش متن ایمیل به مدیر محل کارمان ندارد؛ چرا که مغز شما حداکثر از 86 میلیارد سلول فعال بهره‌ می‌برد در امتداد طناب محکمی بین آرامش و فاجعه حرکت می کنند. این تغییر حالت دائمی می‌تواند شما را دچار یک بحران جدی کند اما نیازی به وحشت نیست.

این شیرین کاری مغزی در واقع چیز خوبی است

در واقع دانشمندان بر این باورند که ردیابی این وضعیت مخاطره‌آمیز روزی می‌تواند به نسل جدیدی از درمان‌های سلامت روان منجر شود. 

چرا ریه هایتان شبیه درخت است

دلیل آن این است که هر دو از یک توالی فراکتال تبعیت می کنند، جایی که یک شی به طور مداوم به نسخه های کوچکتر خود تبدیل می شود. شاخه های درخت شبیه تنه های کوچک درخت هستند، شاخه ها مانند مینی تنه درخت و غیره هستند. این الگوی روشمند دانه‌های برف، رگ‌های خونی، صاعقه‌ها و حتی پرچین‌ترین انفجارهای ستاره‌ای را تزئین می‌کند. جهان ما ساختار را دوست دارد. با این حال، همانطور که فیزیکدانان اغلب می گویند، جهان ما نیز مستقیماً به سمت بی نظمی می رود.

قانون مورفی، بدون رعایت نکات ظریف، اصل مطلب را به تصویر می کشد: “هر چیزی که ممکن است اشتباه شود، اشتباه خواهد شد.”

بین این دو حد جهان حالت سوم و حتی جذاب‌تری دارد. تحقیقات بیشتر و بیشتر نشان داده است که مغز ما نیز در اینجا ساکن شده است.

دانشمندان با مطالعه ذهن میمون‌ها، لاک‌پشت‌ها، ماهی‌ها و البته انسان‌ها، به این مکان خطرناک کاوش کرده‌اند. این به عنوان “لبه هرج و مرج” یا به طور کمتر دراماتیک “نقطه بحرانی” شناخته می شود.

جان بگز، استاد فیزیک از دانشگاه ایندیانا توضیح می‌دهد: شما ترکیبی از ساختار دارید که از نظم ناشی می‌شود، اما سپس نوعی تصادفی نیز دارید که منجر به تنوع می‌شود، که از طرفی که روی اختلال است، می‌آید. 

در حالی که برخی از دانشمندان بر این باورند که مغز با ورودی ها و خروجی ها کار می کند (نوعی مانند یک کامپیوتر)، دیگران از جمله بگز پیشنهاد می کنند که با شناور شدن سیال در اطراف این نقطه “آشوب” جهان را تجربه می کند. احتمالاً چنین جریانی به مغز کمک می کند تا وظایف بسیار مهم مغز را انجام دهد. به عنوان مثال، یک مقاله تحقیقاتی که ماه گذشته در Physical Review Letters منتشر شد، بیان می‌کند که نقطه بحرانی به مغز «معادل مطلوبی بین خطی بودن، بهینه برای ذخیره‌سازی اطلاعات و غیرخطی بودن مورد نیاز برای محاسبات» ارائه می‌کند.

در حال حاضر، مطالعه به اصطلاح نقطه بحرانی شروع به تغییر رویکرد دانشمندان به روانپزشکی کرده است.

وینسنت زیمرن، نویسنده مقاله با عنوان چرا انتقادپذیری مغز از نظر بالینی مرتبط است، می نویسد: محققان برای بهبود درک خود از شرایط روانپزشکی رایج مانند افسردگی، اسکیزوفرنی، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه، به ابزارهای مبتنی بر انتقاد روی آورده اند.اما قبل از اینکه به آن بپردازیم، در اینجا آنچه مغز شما در حال حاضر در مرز بین نظم و بی نظمی در حال انجام است.

تصمیم گیری 

بیایید فرض کنیم مغز شما با یکی می رود. یک نورون با دو نورون صحبت می کند، که با چهار نورون صحبت می کند و به همین ترتیب، مانند قطار شایعات. به زودی، تمام نورون های شما در مورد جستجوی بدون درز شما در حالت آماده باش قرار می گیرند، یا به قول بگز، شبکه “به سرعت منفجر می شود.” این رفتار فوق بحرانی نامیده می شود و معمولاً تحریک بیش از حد است.

یک نورون اطلاعات را با “درباره” یک نورون به اشتراک می گذارد، که اطلاعات را با دیگری به اشتراک می گذارد، و سیگنال به راحتی از نقطه A به نقطه B می رود. به این رفتار انتقادی می گویند. برای دریافت مؤثر پیامی مانند پیام بدون درز در سراسر شبکه ای از نورون ها، مغز ما مسیر سه را ترجیح می دهد. مسیر یک و مسیر دو هر دو موانع محکمی برای انتقال اطلاعات نورون ایجاد می کنند، اما مسیر سه چیزی شبیه خط مونتاژ نورون می سازد که در نهایت ذهن را به دنیای بیرونی متصل می کند.

در حال حاضر، بگز و محققان دیگر هنوز در حال بررسی چگونگی کارکرد همه اینها هستند. دفعه بعد که استرس دارید، اگر کسی حال شما را بپرسد و شما بگویید “من در لبه هرج و مرج هستم” اصلاً دراماتیک نیستم.اینگونه شما از نظر علمی دقیق هستید.

منبع:cnet

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع