“عمل به وعده ها” کلید دور دوم سفر های استانی

دور دوم سفرها به سرعت کلید می خورد، مقصد اول خراسان جنوبی و دولت نشان می دهد که ثابت قدم است، دولتی که سید ابراهیم رئیسی سکاندار آن است تا به امروز شیوه دولتداری خاصی را در پیش گرفته که سفرهای استانی یکی از این موارد است.

همچنین در این سفر با حضور رئیس‌جمهور، بخش مایع مدول دوم «تصفیه‌خانه پساب و بازچرخانی شهر بیرجند» به بهره‌‎برداری رسید. این تصفیه‌خانه با اعتبار ۲۳ میلیون یورو و ظرفیت تصفیه ۲۱ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز برای جمعیت ۱۴۰ هزار نفر به بهره‌برداری رسیده است. افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب، سالم‌سازی محیط زیست، رونق کشاورزی، تأمین آب جایگزین و اشتغال‌زایی از مهم‌ترین اهداف این طرح عنوان شده است. 

عمل به وعده ها،  مسئله کلیدی است که در دور دوم سفر ها اساس کار قرار گرفته است و قرار است رنگ و جنس سفر های استانی را از دور اول متمایز کند.

سفرهای استانی که به طور مرتب در دولت سیزدهم انجام می‌شود تفاوت خاصی با نوع کارکرد و عملکرد دیگر دولت‌ها دارد. رییسی سیاست را در سفر های استانی بر همان رهنمود های رهبری در سال 86 بسته است؛ محرومیت زدایی، تمرکز زدایی و توسعه و آبادانی کشور.

نکته حائز اهمیت در سفر های استانی این است که در سفرهای استانی دولت سیزدهم چندین سفر در دل یک سفر انجام می پذیرد. وزرای مختلف با دستور کار مشخص در حیطه کاری خودشان اقدام می کنند و برنامه های خود را در سطح استان ها انجام می دهند.

در این سفر رئیس جمهور خبر خوشی را به مرزنشینان خراسان جنوبی می دهد، خبری مبنی بر اینکه یک نوبت عواید فروش سوخت به مرزنشینان استان پرداخت می‌شود. پرداختی که به تعداد زیادی از روستاهای مرزی خراسان جنوبی از سال ۱۳۹۹ قطع شده بود.

بخوانید:  مسوولان باید خدماتشان شایسته و در شان امام رضا(ع) باشد

آیا این خبر مفید بود؟

سفر به استان خراسان جنوبی در صبح روز پنج شنبه انجام می شود، رئیسی و برخی از اعضای کابینه سفر دو روزه ای را به استان خراسان جنوبی ترتیب می دهند. قاب تصاویر، حضور با نشاط و صمیمی  و پر شوری از مردم را نشان می دهد. استقبال از دولت در خراسان جنوبی جلوه ای شکوه و دلبستگی را به تصویر کشیده، درست نقطه مقابل آن چیزی که این روز ها در برخی از رسانه ها مدعی آن می شوند. پس از اغتشاشات اخیر برخی رسانه‌ها ، سعی در القای بروز شکاف میان دولت و ملت داشتند ولی در سفر رئیسی به خراسان جنوبی و تصاویری که از بیرون آمد، این ادعا کاملا رد شد. 

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

انتهای پیام/ 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، هدف را اینگونه توصیف کرده؛ آشنایی با مسائل و مشکلات مردم و تلاش برای رفع آنها. بکار بردن واژه های محروم برای برخی استان ها را نمی پسندد. فقر، بیکاری و محرومیت را هم زیبنده مردم نمی داند. نهضت خدمت رسانی را به خوبی در پیش گرفته و دور و نزدیک از شعاع نگاه مسئولانش در دولت دور نمی ماند. برای هر استان چشم اندازی را تعریف می‌کند، پروژه های نیمه تمام را در اول لیست برنامه های استانی قرار داده و ارتباط مستقیم با مردم را از وجوه اصلی سفر های استانی می داند. 

اینها فقط بخش کوچکی از موضوعاتی است که برای سفر های استانی در دولت رئیسی تعریف شده است. سید ابراهیم رئیسی در کارنامه سال اول دولت خود رکورد بی سابقه ای را به ثبت‌نام می رساند، سفر به ۳۱ استان در ۱۲ ماه و راه اندازی پروژه های مهم و احیای واحد های از کارافتاده، از جمله احیای کارخانه قند یاسوج هپکو آذرآب و هفت تپه و تامین اعتبار پروژه های اساسی زمین مانده مثل طرح آبرسانی غدیر و تکمیل طرح های آبی و گاز رسانی به روستا های محروم.  پروژه انتقال آب سد آزاد به تصفیه خانه سنندج، هم از همین طرح هایی است که به تازگی به بهره برداری رسیده است.

بخوانید:  تشویق بیرانوند توسط تماشاگران

رئیسی از دولتمردان خواست در دفاع حقوق از مردم و مقابله با سودجویی‌ها و سودجویان، تمام قد در میدان حاضر باشند و اگر در مواردی انجام این وظیفه امکان‌پذیر نبود، علل آن را برای مردم و مراجع ذی‌صلاح، تشریح کنند.

با استقبال از سفر های استانی، اینگونه به نظر می رسد که اعتماد ها به دولت افزایش یافته و دولت  هم نشان داده که یک توان مضاعفی برای حضور در استان‌ها به کار می گیرد، موضوعی که نشان می دهد دولت فعال و پویاست.

این همان اتفاقی بود که در سفر به استان خراسان جنوبی هم رقم خورد. در سفر به خراسان جنوبی بود که زنی پس از دیدن رئیس جمهور گفت: 60 سال عمر کرده ام، ندیده ام یک مسئول برای رسیدگی به مشکلات ما به اینجا بیاید. 

همزمان با سفر رئیس‌جمهور؛ ۵۰ کیلومتر از پروژه‌های بزرگراهی خراسان جنوبی افتتاح می‌شود. این افتتاح از آن جهت حائز اهمیت است که از طریق بنادر ایران در سواحل خلیج فارس، دریای عمان امکان دسترسی تولید کنندگان بزرگ اقتصادی خاور دور را به آسیای میانه و منطقه اورآسیا تسهیل می‌کند. این راهگذر ارتباط ترانزیتی کشورهای شمال اروپا و روسیه را از طریق دریای خزر و خلیج فارس به کشورهای حوزه اقیانوس هند و جنوب و جنوب شرق آسیا برقرار کرده است.

در این سفر، واحد احیای مستقیم مجتمع فولاد قائنات با ظرفیت تولید سالیانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی، با حضور رئیس جمهور به شکل رسمی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. رئیس جمهور در جمع کارگران و مدیران مجتمع فولاد قائنات تکمیل زنجیره تولید، بهره‌گیری از نیروی انسانی بومی، کاهش آلایندگی، ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و استفاده از پساب را از جمله مسائل مهمی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد.

بخوانید:  فرصتی که نصیب کی‌روش شده به گواردیولا و مورینیو نرسیده است/ به موفقیت تیم ملی در جام جهانی خوشبین هستم

رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت حضور با نشاط و صمیمی مردم در استقبال از دولت خود را از جلوه‌های با شکوه نمایش دلبستگی و پیوند اقشار مختلف به انقلاب و نظام اسلامی، می‌داند و با تشکر از حضور انقلابی مردم، بر اجرای سریع و کامل مصوبات سفرهای استانی تأکید کرد و گفت: در کنار تلاش بی‌وقفه و به‌کارگیری ساز و کارهای مؤثر در حل مشکلات، روشنگری و تبیین به‌هنگام و درست مسائل، گره‌های ذهنی افکار عمومی را می‌گشاید و فرصت موج سواری و دروغ پردازی را از دشمنان می‌گیرد.

سال 86 رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان دولتی وقت، سفر های استانی را اتفاق مبارکی خواندند و بیان کردند: رفتن به مناطقی که امید این را نداشتند که مسئولان بلند پایه حتّی به یاد آنها بیفتند، کار خیلی بزرگی است و این کار خیلی کار با ارزشی است. بعضی از شهرهایی که مسئولان کشور رئیس‌جمهور و وزرا به آنجا رفتند، هرگز در طول این مدتها شاید یک مدیرکل را هم ندیده بودند که برود و از آنها احوالی بپرسد؛ سوالی بکند؛ اما ناگهان می‌بینند رئیس‌جمهور جلوی آنهاست! این، خیلی کار مهمی است. مبادا این کار مهم را خراب کنید. آنچه انجام گرفت، شروع یک حرکت مبارک بود؛