عواقب استفاده از کولرگازی در مناطق عادی چیست؟

به گزارش برنا؛ این روزها در حالی استفاده از کولرگازی در مناطق با هوای متعادل مثل تهران روبه‌افزایش گذاشته که کاربرد کولر آبی برای این مناطق مفیدتر بوده و علاوه‌برآن سبد هزینه خانوار را استفاده از آن سنگین‌تر خواهد کرد.

بر این اساس استفاده از کولرگازی برای مناطق عادی مناسب ارزیابی نمی‌شود و صنعت برق به مردم ساکن در این مناطق توصیه کرده از کولر آبی در فصل گرم استفاده کنند تا مشمول هزینه‌های بالاتر نشوند.

مصطفی رجبی مشهدی با بیان این که ۸۰ درصد مشترکان کشور در اقلیم عادی و معتدل قرار دارند، گفت: این عده از مشترکان اگر از کولر آبی استفاده کنند، قطعاً از رفاه لازم در دوره گرم تابستان برخوردار شده و هزینه برق کمتری نیز پرداخت خواهند کرد.

بر همین اساس سخنگوی صنعت برق در باره استفاده از کولرگازی در مناطق عادی هشدار داد و گفت که استفاده از کولرگازی در مناطق معتدل، قبض برق را سنگین می‌کند.

سخنگوی صنعت برق درعین‌حال با بیان اینکه اگر مشترکان هنگام خرید وسایل برقی به برچسب انرژی آن توجه کنند، هزینه برق مصرفی‌شان به‌مراتب کمتر خواهد شد گفت: بخشی از پرمصرفی برق به انتخاب تجهیزات برقی مربوط می‌شود.

وی ضمن هشدار مجدد خاطرنشان کرد: استفاده از کولرگازی، این گروه از مشترکان را در الگوی تعریف شده برای آن مناطق قرار می‌دهد (که مصرف برق ۷۵ درصد مردم کمتر از این الگوست) و به‌تبع جزو پرمصرف‌ها محسوب شده که اگر به فکر رعایت الگوی مصرف خود نباشند ناچار به پرداخت قبض‌های سنگین برق هستند.

رجبی مشهدی ادامه داد: اگر برچسب انرژی هرچه رده‌بالاتری نظیر A و A+ و A++ و A+++ داشته باشد، مصرف آن وسیله برقی به‌مراتب کمتر بوده و سهم هزینه برق در سبد خانوار نیز به طور محسوسی کاهش می‌یابد.

بخوانید:  استانداردها و ایزوهای مواد غذایی

این روزها و با گرم‌تر شدن دمای هوا استفاده از وسایل سرمایشی که نقش مهمی در بار شبکه برق دارند بیشتر می‌شود؛ بنابراین توصیه می‌شود شهروندان در استفاده از این وسایل هوشمندانه عمل کنند تا مشمول هزینه‌های گزاف نشوند.منبع

از طرف دیگر مجموعه وزارت نیرو و صنعت برق باهدف مدیریت بهتر مصرف برق در کشور مناطق مختلف برای مصرف تعریف کرده‌اند که بر اساس آن مناطق با هوای معتدل‌تر مثل تهران در ردیف مناطق عادی و سایر مناطق شامل گرمسیری یک و گرمسیری با شدت بیشتر تقسیم شده‌اند.