فرانسوی ها در خطوط مقدم جنگ اوکراین

«ماکسیم» یکی دیگر از فرانسوی‌های حاضر از یگان بین‌المللی در خط مقدم جنگ اوکراین، اظهار کرد: «یک آمریکایی که با من بود، پا روی مین گذاشت و در حین انتقال جان خود را از دست داد.»

روزنامه وال استریت ژورنال در این رابطه نوشت: «اوکراین با کمبود شدید نیروها در خط مقدم مواجه است و زلنسکی خود اذعان کرده که در ماه جاری میلادی، نیروهای روسی به ازای هر گلوله‌ای که سربازان اوکراینی شلیک می‌کنند، با ۱۰ گلوله توپ پاسخ می‌دهند.»

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری برنا، یک شبکه تلویزیونی فرانسوی توانست با چند سرباز فرانسوی که به‌عنوان «داوطلب» در جنگ اوکراین علیه روسیه شرکت داشتند، ملاقات کند. از نگاه روسیه و ولادیمیر پوتین، این نیروها مزدور و هدف مشروع در نظر گرفته می‌شوند.

این مزدور فرانسوی می‌گوید: «اگر در جنگ بمیریم و موقعیت مکانی ما به دست روس‌ها بیفتد، ۳۰۰ متر پشت سرمان دیگران هستند، سپس ۳۰۰ متر پشت سر آنها هم نیروهای دیگری هستند… با همرزمانمان نباید تسلیم شویم.»

این روزنامه در پایان با اشاره به کمبود نیروهای اوکراینی می‌نویسد: «افزایش کمک‌های نظامی نمی‌تواند به اوکراین در دیگر مشکلات مثل کمبود نیرو کمک کند.»

انتهای پیام/منبع

یک مقام ارشد روسیه در اواسط ماه مارس اعلام کرده بود ۱۴۷ فرانسوی از آغاز جنگ در جبهه اوکراین کشته شده‌اند. در شرایط کنونی وضعیت میدان نبرد به نفع کی‌یف پیش نمی‌رود.

ده‌ها فرانسوی در حال حاضر در کنار ارتش ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در این کشور هستند و علیه نیروهای روسی می‌جنگند. برخی از آنها ماه‌هاست در اوکراین حضور دارند. این سربازان داوطلب یگان بین‌المللی فرانسه توسط ولادیمیر پوتین مزدور به شمار می‌روند.

بخوانید:  لحظه ورود رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی(ره) و ابراز احساسات حاضران

به نقل از ب.اف.ام.تی.وی، در حالی‌ که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه احتمال اعزام نیروهای فرانسوی به اوکراین را مطرح کرد، این شبکه تلویزیونی به میدان رفت و توانست با چندین فرانسوی در نبرد خط مقدم دیدار کند.

«شارلی» یکی از این سربازان با کنایه به این شبکه گفت: «به جهنم سنگرها خوش آمدید! موقعیت من در نزدیکی یک جنگل است. فقط یک دشت وجود دارد که ما را از شهر کوچک روسیه جدا می‌کند. ما با آنجا ۴۰۰ متر فاصله داریم.»

پیشتر روزنامه «وال استریت ژورنال» با اشاره به کمک‌های جدید آمریکا به اوکراین نوشت، بعید است که این کمک‌ها هم تغییر چشمگیری در سرنوشت کی‌یف ایجاد کنند.

این روزنامه آمریکایی در ادامه با اشاره وضعیت وخیم میدان نبرد اوکراین و پیشروی نیروهای روسیه تاکید می‌کند: «کمک‌های جدید آمریکا به اوکراین بعید است به طرز چشمگیری سرنوشت کی‌یف را تغییر دهد. این کمک‌ها نهایتا می‌توانند به اوکراین در راستای کاهش حملات روسیه کمک کنند و به طور بالقوه‌ای به کی‌یف اجازه می‌دهد تا نیروهای روسیه را تا زمانی که متحدان اروپایی در سال آینده کمک بیشتر ارائه دهند، عقب نگه دارد.»

این سرباز ۲۹ ساله فرانسوی که برای اوکراین می‌جنگد، خودش این طور اعتراف می‌کند: «سنگرهای اوکراینی بیش از حد ابتدایی هستند. این سنگرها خیلی سریع حفر شده‌اند… اینها فقط تنه درختان هستند که بریده‌ایم و روی سنگر قرار دادیم؛ یک ورقه پلاستیکی برای جلوگیری از نفوذ آب باران و یک لایه خاک.»