فرش دورو ترکمن خراسان شمالی در راه جهانی‌ شدن

انتهای پیاممنبع

شهرستان رازوجرگلان خاستگاه فرش دوروی ترکمنی در کشور است. این فرش منحصربه‌فرد که طرف‌دارانی از اقصی‌نقاط کشور و جهان دارد، ظرفیتی عظیم برای توسعه ظرفیت گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین عوامل و شاخص‌های انتخاب مقاصد سفر آثار ثبت شده در فهرست یونسکو است، افزود: خراسان شمالی نیز با ثبت کاروان‌سرای رباط قلی به‌عنوان یک اثر غیرمنقول در فهرست جهانی یونسکو می‌تواند به‌عنوان مقصد گردشگری انتخاب شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري برنا، علی مستوفیان با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: مذاکرات لازم با استاندار خراسان شمالی و نمایندگان مردم خراسان شمالی در مجلسی شورای اسلامی انجام‌گرفته است و نیاز به عزم استانی دارد تا بتوانیم از سهمیه کشور در سال‌های آینده برای ثبت این اثر در فهرست میراث جهانی یوسکو استفاده کنیم.

وی گفت: دراین‌خصوص مکاتبات لازم با دستگاه‌های ذی‌ربط، برگزاری جلسه با موزه فرش ایران، مستندسازی، حفاظت، استفاده از ظرفیت‌های نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی صورت‌گرفته و آمادگی خود را برای اینکه این اثر ظرفیت لازم را برای ثبت جهانی دارد اعلام کردیم.

مستوفیان ادامه داد: در همین راستا پرونده فنون و مهارت بافت قالی دورو ترکمن در منطقه جرگلان که در فهرست ناملموس کشور نیز به ثبت رسیده، برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو پیشنهاد شده است.

بخوانید:  طرح ترافیکی جدید در سال جاری اجرا نمی شود