فعالان عرصه صوت و تصویر فراگیر پیشنهادات خود را به دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی ارائه دهند/مصوبه جدید تسهیل‌گر است

وی افزود: در این مصوبه ای که البته هنوز ابلاغ نشده است و بعد از ابلاغ از سوی رئیس جمهور قانون و لازم الاجرا می شود، مسئولیت تنظیم‌گری صدور مجوز و نظارت بر خبرگزاری ها و رسانه ها و برخی امور دیگر به وزارت ارشاد واگذار شده است. همچنین مشخص شده است که کدام بخش از فعالیت ها در حیطه صوت و تصویر فراگیر مربوط به حوزه خبرگزاری ها رسانه و کتاب برعهده وزارت ارشاد و کدام بخش برعهده به صدا و سیما است.

وی اظهار داشت: نکته مهمتر اینکه در بند ۶ سیاست ها و ضوابط حاکم بر صوت و تصویر و شبکه خانگی قرار شده است در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری سازمان صدا و سیما و وزارت ارشاد و سایر فعالان و نمایندگان قوای سه گانه موارد تدوین و تصویب شود؛ بنابراین فعالان عرصه صوت و تصویر فراگیر اگر در راستای سیاست و ضوابط حاکم بر این مقوله نظر و پیشنهادی دارند حتما به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه دهند تا با استفاده از تجربه فعالان در این عرصه سیاست ها و اصول حاکم بر صوت و تصویر را تدوین کنیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بعد از اینکه ریاست جمهوری توشیح کردند، این ماده واحده منتشر می شود و همه می توانند دقیق اطلاع پیدا کنند و متوجه خواهند شد که این مصوبه کاملا مصوبه تسهیل‌گرانه برای فعالان حوزه صوت و تصویر فراگیر است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: ما از فعالان حوزه شبکه نمایش خانگی و صوت و تصویر فراگیر استقبال می کنیم که در تدوین ضوابط و سیاست ها به دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی کمک کنند.

بخوانید:  نقش آفرینی و اراده بانوان کارگر در عرصه اقتصاد الگوسازی شود

وی افزود: قوانین تولید فیلم همان قواعد گذشته است و این مصوبه در واقع یک ساماندهی اداری است برای اینکه مسئولیت های تنظیم‌گری در این بخش کاملا مشخص شود که چه بخشی به صدا و سیما و چه بخشی به وزارت ارشاد مربوط است. این مصوبه محدودیت ساز نیست بلکه تسهیل‌گر است و راه را برای تولید سریال های خانگی هموارتر هم می کند.

مصوبه جدید؛ محدودیت‌ساز نه بلکه تسهیل‌گر

حجت الاسلام خسروپناه تاکید کرد: البته یکسری ضوابط برای تولید فیلم و سریال است که همه باید رعایت کنند کمااینکه هم اکنون نیز این موارد از سوی دست اندرکاران این حوزه رعایت می شود.

در برخی از این مطالب آمده است که از این پس، مجوز سریال های نمایش خانگی را سازمان صدا و سیما صادر می کند و این مساله سبب محدودیت در فعالیت سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) و تولید برنامه ها در شبکه نمایش خانگی می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در خصوص ماده واحده «تعیین الزامات ساماندهی حوزه صوت و تصویر فراگیر» که در جلسه اخیر شورا در مورد آن بحث و تبادل نظر شده بود، توضیح داد: این ماده واحده که در ۶ بند تنظیم شده است،‌ در واقع حوزه نشر و تصویر فراگیر را ساماندهی می کند و به اختلافی که در تقسیم کار بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما در این خصوص وجود دارد، پایان می دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: همچنین مسئولیت تنظیم‌گری، صدور مجوز و نظارت بر رسانه های فعال در عرصه صوت و تصویر فراگیر شامل رسانه های کاربرمحور و ناشرمحور مانند شبکه خانگی، برعهده صدا و سیما گذاشته شده است؛ بنابراین، بخشی از مسئولیت ها برعهده صدا و سیما و بخشی بر عهده وزارت ارشاد است و در واقع یک تقسیم کاری انجام شده است که اختلافی در این میان نباشد. این تقسیم مسئولیت افراد در حوزه تنظیم‌گری یک نوع تسهیل‌گری برای افرادی که می خواهند در این حوزه فعالیت کنند.

بخوانید:  سینماگران واجد شرایط خانه‌دار می‌شوند

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

حجت الاسلام خسروپناه در جمع‌بندی سخنان خود خاطرنشان کرد: اول اینکه اصل مسئولیت در این حوزه را قانون اساسی به صدا و سیما واگذار کرده و این مصوبه در راستای قانون اساسی است. دوم اینکه این مصوبه برای تسهیل‌گری فعالیت فعالان عرصه صوت و تصویر فراگیر است؛ بنابراین بازیگران و هنرمندان، کارگردانان و نویسندگان و سرمایه گذارانی که در این حوزه فعالیت کنند نباید ناراحت نباشند. یک تسهیل‌گری صورت گرفته که معلوم باشد که فرایند قانونی را از طریق چه دستگاهی دنبال کنند.

انتهای پیام/

حجت الاسلام خسروپناه ادامه داد: همچنین یک سردرگمی بین پلتفرم ها و فعالان فرهنگی در حوزه صوت و تصویر فراگیر وجود داشت و نمی دانستند برای انجام فعالیت های خود به کدام یک از این دو ارگان باید مراجعه کنند.


آیا این خبر مفید بود؟

به گزارش خبرگزاری برنا، در پی انتشار موضوعات بررسی شده در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در روز سه شنبه ۳۰ خرداد ماه و مشخصا موضوع «تعیین الزامات ساماندهی حوزه صوت و تصویر فراگیر»، مطالبی در برخی رسانه ها منتشر و نسبت به آن موضع‌گیری هایی انجام شد؛

خسروپناه تاکید کرد: این مصوبه فعالیت فعالانی را که در حوزه صوت و تصویر فراگیر فعالیت می‌کنند، تسهیل می کنند و هیچ گونه محدودیتی برای فعالیت آنها نخواهد داشت و بیشتر جنبه حمایتی دارد.

بخوانید:  هند به دنبال جایگزینی نانواوره به جای اوره در بخش کشاورزی است