فواید غذا خوردن روی زمین چیست؟

همچنین عمل نشستن و ایستادن از روی زمین تمرین ورزشی خوبی محسوب می‌شود. تمامی این موارد در کننار یکدیگر به مدیریت وزن کمک می‌کنند.

اگر چندان با نشستن روی زمین سفت راحت نیستید، می‌توانید با کمک فرش، بالش یا کوسن شرایط راحت‌تری را برای نشستن روی زمین فراهم کنید. در ادامه با برخی فواید سلامت نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن بیشتر آشنا می‌شویم.

فواید حالت‌های نشسته یوگا

بهبود قدرت و انعطاف‌پذیری

هنگامی که در حالت سوخاسانا روی زمین نشسته‌اید باید پشت خود را صاف نگه دارید، ستون فقرات خود را گسترش دهید و شانه‌ها را عقب بکشید. این حالت به پیشگیری از انواع مختلف درد که به واسطه وضع اندامی بد شکل می‌گیرند، کمک می‌کند.

هنگامی که روی زمین نشسته و غذا می‌خورید این شرایط اثری آرامش‌بخش روی ذهن و بدن شما دارد. بدن آرام بهتر می‌تواند روی غذای مصرفی تمرکز کند که به نوبه خود از پرخوری جلوگیری می‌کند.

ایستادن منظم از یک حالت نشسته روی زمین بدون نیاز به کمک می‌تواند به شکل‌گیری یک زندگی طولانی‌تر کمک کند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در نشریه European Journal of Preventive Cardiology منتشر شد، نشان داد که توانایی بلند شدن از یک موقعیت نشسته روی زمین بدون هیچ گونه حمایتی با افزایش طول عمر مرتبط است.

در حقیقت، حالت سوخاسانا به‌خوبی ترازشده شرایط خوبی را برای یک وضعیت آرامش‌بخش و در عین حال هوشیار برای بدن و ذهن فراهم می‌کند. همچنین، این حالت نشستن به کاهش تنش عضلانی و باز کردن چاکرا (مرکز انرژی) کمک می‌کند.

بهبود گوارش

افزون بر این، این حالت نشسته امکان آرامش ذهن و اعمال فشار روی قسمت پایینی ستون فقرات را فراهم می‌کند که تن‌آرامی را تسهیل می‌کند. همچنین، تنش عضلانی بهبود می‌یابد و فشار خون بالا افت می‌کند.

بخوانید:  گزارش تصویری از گلباران ایران برابر افغانستان

به طور خلاصه، هنگامی که در حالت سوخاسانا نشسته و غذا می‌خورید هم وعده غذایی خود را میل می‌کنید و هم به طور همزمان یوگا انجام می‌دهید.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

نشستن روی زمین در حالت چهارزانو بدن را قدرتمندتر و انعطاف‌پذیرتر می‌سازد. این حالت نشسته کشش کفل‌ها، زانوها و قوزک‌ها را موجب می‌شود. همچنین انعطاف‌پذیری در ستون فقرات، شانه‌ها و سینه را افزایش می‌دهد و از این رو انعطاف‌پذیری کلی را بهبود بخشیده و توانایی دفع برخی بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.

با گردش خون خوب این اطمینان حاصل می‌شود که تمام اندام‌های بدن به میزان کافی اکسیژن و مواد مغذی برای ارائه عملکرد درست خود را دریافت می‌کنند. برای افرادی که دارای مشکلات گردش خون هستند نشستن روی زمین در حالت درست هنگام غذا خوردن توصیه شده است.

غذا خوردن در حالت نشسته روی زمین می‌تواند به بهبود پیوندهای خانوادگی کمک کند و همچنین وضع اندامی درست به آرامش ذهن و بدن کمک می کند که به یک زندگی کم یا بدون استرس منجر می‌شود.

قدرت و انعطاف‌پذیری بیشتر امکان صاف ایستادن بدون مشکل و بلند کردن اجسام سنگین بدون اینکه آسیبی به کمر وارد شود را فراهم می‌کند.

وضع اندامی خوب برای کاهش فشار روی برخی عضلات و مفاصل، به‌ویژه در ناحیه کمر و گردن، اهمیت دارد. نشستن در حالت چهارزانو روی زمین برای غذا خوردن این امکان را فراهم می‌کند تا به طور خودکار وضعیت خود را اصلاح کنید.

بهبود گردش خون

افزون بر این، این حالت نشسته موجب می‌شود تا آهسته‌تر غذا بخورید. بر همین اساس، معده و مغز از زمان کافی برای تشخیص اینکه چه زمانی سیر شده‌اید، برخوردار هستند.

بخوانید:  در تلاش برای ساخت اماکن جدید در مناطق محروم لرستان هستیم

نشستن روی زمین در وضعیت چهارزانو و غذا خوردن برای دستگاه گوارش انسان خوب است. حرکت رو به جلو و عقب در نتیجه خم شدن برای خوردن غذا و بازگشت به وضعیت طبیعی نشستن به عضلات شکم در ترشح شیره‌های گوارشی کمک می‌کند، که برای گوارش سریع و مناسب مورد نیاز هستند.

افزایش طول عمر

نشستن روی زمین هنگام غذا خوردن به همراه خانواده می‌تواند روشی جدید برای برقراری ارتباط بین اعضای خانواده باشد. هنگامی که روی زمین نشسته‌اید و همسطح با فرزندان خود هستید، برقراری ارتباط با آنها و درک اینکه چه احساسات و عواطفی دارند راحت‌تر است.

هنگامی که روی زمین می‌نشینید و غذای خود را می‌خورید، در حقیقت، نوعی از حالت یوگا را انجام می‌دهید. این حالت ممکن است سوخاسانا، سواستیکاسانا یا سیدهاسانا باشد. اگرچه این حالت‌های نشسته به نظر ساده و راحت می‌رسند، اما تمرین کردن آنها با هدفی مشخص فواید سلامت بسیاری را ارائه می‌کند.

از سوی دیگر، نشستن طولانی‌مدت روی صندلی به شکل‌گیری ضعف و درد در ناحیه کمر، عضلات شکمی ضعیف و کفل‌های سفت و انعطاف‌ناپذیر منجر می‌شود.


آیا این خبر مفید بود؟

ارتقای پیوند خانوادگی

به گزارش خبرگزاری برنا و به نقل از Health ؛ نشستن روی زمین در وضعیت چهارزانو و غذا خوردن برای دستگاه گوارش انسان خوب است. حرکت رو به جلو و عقب در نتیجه خم شدن برای خوردن غذا و بازگشت به وضعیت طبیعی نشستن به عضلات شکم در ترشح شیره‌های گوارشی کمک می‌کند، که برای گوارش سریع و مناسب مورد نیاز هستند.

 

در مقابل، نشستن طولانی‌مدت روی صندلی یا نیمکت و قوز کردن روی میز یا رایانه می‌تواند به وضع اندامی ضعیف و ضعف در ناحیه کمر منجر شود.

بخوانید:  زمان ثبت‌نام آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی اعلام شد +جزئیات

در سوخاسانا (حالت چهارزانو) در شرایطی که پاها ریلکس هستند روی زمین می‌نشینید، در شرایطی که ستون فقرات صاف قرار گرفته و قفسه سینه باز می‌شود. ساق پاها تقریبا به حالت موازی قرار گرفته و پایین پاها زیر زانوی مخالف قرار می‌گیرند. این حالتی پایدار برای انجام کارهای بالاتنه مانند چرخش شانه و کشش گردن است.

بنابر این مطالعه، بلند شدن از یک وضعیت نشسته نیازمند انعطاف‌پذیری و قدرت بدنی قابل توجه است که برای پرهیز از حوادث شایع، صدمات و زمین خوردن‌ها نیاز هستند.

بنابر آیورودا، پزشکی سنتی هندی، تمامی این موارد با یکدیگر همکاری می‌کنند تا از گوارش درست و مناسب غذای مصرفی اطمینان حاصل شود. گوارش بهینه غذا عامل کلیدی برای بدن سالم محسوب می‌شود.

در گذشته، مردم هنگام غذا خوردن روی زمین می‌نشستند. اگرچه در بیشتر کشورهای غربی دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی نیستیم، اما در برخی فرهنگ‌ها همچنان شاهد ادامه آن هستیم. این سنت باستانی در یوگا و آیورودا، پزشکی سنتی هندی، ریشه دارد و همچنین از فواید سلامت با پشتیبانی علمی برخوردار است.

این به دلیل آن رخ می‌دهد که عصب واگ عملکرد بهتری ارائه می‌کند و سیگنال‌ها را در وضعیت نشسته بهینه‌تر انتقال می‌دهد. عصب واگ انتقال سیگنال‌ها از معده به مغز را هنگام غذا خوردن بر عهده دارد و به مغز می‌گوید که آیا سیر شده‌اید یا خیر.

پشتیبانی از وضع اندامی صحیح

نشستن روی زمین در حالت چهارزانو به منظور غذا خوردن برای سیستم گردش خون انسان نیز مفید است. هنگامی که روی زمین نشسته‌اید، خون راحت‌تر از طریق قلب به دیگر نقاط بدن پمپ می‌شود. همچنین، نشستن روی زمین به سلامت قلب کمک می کند، زیرا فشار اضافی روی این اندام هنگام غذا خوردن را کاهش می‌دهد.

کمک به کاهش وزن