فیلم‌های سینمایی را مخفی می‌کنند!

آمار و ارقام نشان می دهد وضعیت پاییز 1401 سینمای ایران تا امروز به لحاظ گیشه نگران کننده است که این مسأله هم جریانی عجیب نیست چرا که اتفاقی نو را به سینما نیاوردیم که برداشتی داشته باشیم.

نکته اول این که فیلم ها طبیعتا بعد از مدتی بیات شده و اصولا فضای فیلم با گذشت چند سال عملا آن جذابیت لازم را برای مخاطب نخواهد داشت.

 بدیهی است با چنین شرایطی شکست اقتصادی فیلم های مانده در صف اکران می تواند عاملی موثر در عدم حضور سرمایه گذاران در تولید فیلم های جدید باشد.

«بی مادر» به کارگردانی مرتضی فاطمی

نکته دوم اینکه مگر نگاه داشتن فیلم برای زمان اکران مناسب تضمینی است که ما مطمئن باشیم فیلم مان را می توانیم در شرایط مساعدتری در گیشه اکران کنیم و  فروش بهتری را تجربه کنیم. 

انتهای پیام/

با اضافه شدن چند فیلم کمدی مانند بخارست به اکران این روزها البته می توان امیدوار بود که به زودی شرایطی متفاوت در راه باشد. 

لیست فیلمها نشان می دهد که این آثار می تواننند در سینما درخشش داشته باشند و حتی عاملی موثر در روشن شدن چراغ سینما باشند به شرط آنکه تصمیم به اکران بگیرند و البته شرایط بهتری برای اکران به آنها پیشنهاد شود.

«درب» به کارگردانی هادی محقق

فیلم درب

«بی رؤیا» به کارگردانی آرین وزیردفتری

طبیعتاً سینما می تواند وضعیت روحی و روانی مساعدی را ایجاد کند اگر به آن اعتماد شود.

«۲۸۸۸» به کارگردانی کیوان علیمحمدی و علی اکبر حیدری

تعدادی از فیلم های زیر می توانند ناجی  سینمای خلوت امروز باشند  اگر دل به این ریسک بدهند.

بخوانید:  رشد ۳۴ هزار واحدی شاخص کل بورس

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف


منبع

«خائن کشی» به کارگردانی مسعود کیمیایی

ملاقات خصوصی

به دلیل شرایط خاص سینماها و فروش نرفتن بسیاری از فیلم ها برخی از فیلمسازان که اتفاقا تعدادشان کم نیست و البته  فیلم های نامداری مانند ملاقات خصوصی نیز در همین لیست دیده می شوند  برای اکران فیلم شان ظاهراً هیچ تصمیمی ندارند و این مسئله از چند زاویه قابل بررسی است. 

«شهرک» به کارگردانی علی حضرتی

«لایه های دروغ» به کارگردانی رامین سهراب

«ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس

«برف آخر» به کارگردانی امیرحسین عسگری

 نکته جالب تر اینکه به رغم ماندن چند فیلم در صف نوبت و عدم علاقه صاحبان فیلم به اکران در شرایط فعلی مجوز آثار مختلف جهت پروانه تولید صادر می شود و این نشان از این دارد که بازار تولید کماکان گرم است اما خبری از اکران نیست.

 اما شرایط مساعد اکران چه زمانی است؟

«دسته دختران» به کارگردانی منیر قیدی


آیا این خبر مفید بود؟

«نگهبان شب» به کارگردانی رضا میرکریمی

طبیعی است که وقتی فیلمی حدود 10 میلیارد تومان هزینه تولید در سال گذشته را روی دست تیم تهیه و تولید گذاشته است به دنبال این بوده که در اقتصاد سینما نیز به بهره برداری برسد و این در حالی است که 10 میلیارد بودجه برای تولید یک فیلم که هنوز تکلیف اکران آن مشخص نیست عملا سرمایه داران دیگر را برای ورود به دنیای سینما مشوق نیست و شاید این مسئله روی تولیدات سال آتی و حتی سال جاری موثر باشد. 

بخوانید:  اعتراض آلمانی‌ها به بحران انرژی

نکته دیگر آنکه وضعیت فعلی سینما نشان از آن دارد که مخاطبین سبد فیلم دیدن و سریال دیدنشان را از سینما و تلویزیون به سمت شبکه نمایش خانگی سوق دادند و عملا تمام آنچه را که از سینما وتلویزیون توقع دارند در شبکه نمایش خانگی با سریال های جذاب و فیلم های دسته اول دنیا پیدا می کنند .

آیا به لحاظ وضعیت اقتصادی یا به لحاظ شرایط موجود بر جامعه موقعیتی که مردم دوباره به سالن های سینما لبخند بزنند وجود دارد؟

«ضد» به کارگردانی امیرعباس ربیعی

این فیلم ها کی اکران می شود؟

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگ وهنر برنا ؛ این روزها شاهد پدیده ای جدید در سینمای ایران هستیم که البته نمی توانیم در خصوص آن قضاوتی داشته باشیم.

با نگاهی به لیست فیلم های موجود  که در نوبت اکران هم نیستند و حتی علاقه ای برای اکران نشان نمی دهند به این نتیجه می رسیم که آثاری از جشنواره سال گذشته و خارج از جشنواره روی دست فیلمسازان مانده و عملا تصمیمی برای اکران آن وجود ندارد و این به آن معنی نیست که سازندگان فیلم برنامه ای مشخص و معین برای آتی داشته باشند همه چیز را سپرده اند و این یعنی یک شکست اقتصادی برای سینما به تدبیر و تعامل میان مدیران و صاحبان فیلم ها نیاز دارد.