قدیمی‌ترین سیاه چاله کشف شد

ستاره‌شناسان تخمین می‌زنند که سیاه چاله‌هایی مانند سیاه چاله مرکز کهکشان ما، کهکشان راه شیری، در طول میلیاردها سال توسعه یافته‌اند.

براساس نظریه‌های فعلی، این سیاه چاله حدود شش میلیون برابر جرم خورشید است و به قدری عظیم است که یک میلیارد سال طول کشیده تا به اندازه مشاهده شده خود برسد.

این سیاه چاله نیز مانند تمام سیاه چاله‌ها در حال مصرف مواد از کهکشان میزبان خود است که در نتیجه احتمالا حدود ۱۰۰ برابر کوچک‌تر از کهکشان راه شیری است.

انتهای پیام/منبع

این سیاه چاله که با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب شناسایی شده، در حال بلعیدن کهکشانی باستانی به نام GN – Z۱۱ با فاصله ۱۳٫۴ میلیارد سال نوری است.

قدیمی‌ترین سیاه چاله کشف شد

به گزارش خبرنگار علم و فناوری خبرگزاری برنا؛ دانشمندان قدیمی‌ترین سیاه چاله را تاکنون کشف کرده‌اند که قدمت آن به بیش از ۱۳ میلیارد سال پیش باز می‌گردد.

هنگامی که یک سیاه چاله گاز زیادی مصرف می‌کند، هوا را مانند یک باد فوق سریع دور می‌کند، که می‌تواند تشکیل ستاره را متوقف کند و به آرامی کهکشان را بکشد؛ همچنین خود سیاه چاله را خواهد کشت، چرا که منبع سوخت آن را قطع خواهد کرد.

از آنجایی که سیاه چاله بسیار دور است، بیش از ۱۳ میلیارد سال طول می‌کشد تا نور اطراف آن به زمین برسد و این یعنی چیزی که دانشمندان مشاهده می کنند، صحنه‌ای از مدت‌ها پیش است؛ در نتیجه، نمی‌توان فهمید که جرم و کهکشان میزبان آن چقدر دوام می‌آورند.

بخوانید:  حضور با شکوه و حماسی در 22 بهمن‌ماه مظهر اقتدار نظام است