قرارداد بندر چابهار با هند تقریبا نهایی شده است/ ایجاد هاب توسط کشورهای قطر عمان و امارات در چابهار و بندرعباس


در گفتگو با برنا مطرح شد؛

صفری: قرارداد بندر چابهار با هند تقریبا نهایی شده است/ ایجاد هاب توسط کشورهای قطر عمان و امارات در چابهار و بندرعباس

معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: کشورهای آسیای مرکزی و روس ها در چابهار هاب درست می کنند که این هاب ها محل رفت و آمد کالاها است و به اضافه کشور عمان و امارات و قطر بطور موازی هاب در بندرعباس و چابهار ایجاد می‌کنند.

مهدی صفری، معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در خصوص بندر چابهار گفت: بندر چابهار یک نقطه کلیدی از شمال به جنوب و مربوط به اقیانوس هند است در چابهار قرارداد ما با هندی‌ها تقریبا نهایی و بخش اول آن امضاء شده است و بخش دوم آن هم بزودی امضاء خواهد شد که این امر ظرفیت را بین 7 میلیون تن تا 8 میلیون را افزایش خواهد داد. 

وی افزود: در مقایسه  با سال گذشته صد در صد فعالیت این بندر افزایش پیدا کرده است، بخصوص با کریدور شمال به جنوب که ترانزیت کشورهای قزاقستان، روسیه، قرقیزستان و ترکمنستان شروع شده است و کالاهایی همچون ذغال و گوگرد از چابهار و بندرعباس عبور می‌کند یک جهش بزرگ است ما روی 5 میلیون تن ذغال قرارداد بستیم. در صورتی که این 50 میلیون تن می تواند جهش خوبی داشته باشد. 

معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از فعال شدن جرثقیل ها خبر داد و اظهار داشت: تمرکز دولت، وزارت راه و مسکن و شهرسازی و معاونت مربوطه دریایی روی چابهار است که بتوانیم آن را فعال کنیم. نکته مهمتر اینکه کشورهای آسیای مرکزی و روس ها در چابهار هاب درست می کنند که این هاب ها محل رفت و آمد کالاها است و به اضافه کشور عمان و امارات و قطر بطور موازی هاب در بندرعباس و چابهار ایجاد می‌کنند.

مهدی صفری با بیان اینکه موضوع دلارزدایی با روسیه انجام شده است، گفت: بیشتر صادرات ایران به هند توسط تجار بخش خصوصی انجام می‌شود که اکنون سازوکار روپیه – ریال را ایجاد کردند و در بخش انرژی  هم که سازو کار مالی با یورو انجام میگیرد همتای من به زودی به ایران سفر خواهد کرد و در این مورد بحث بیشتری خواهیم داشت و شکل تهاتر شکل گرفته است. 

این دیپلمات عالیرتبه در پایان گفت: اکنون صادرات ما نسبت به گذشته افزایش 30-40 درصد به هند داشته است و در بخش هایی مثل انرژی در ابعاد فرآورده ها و کودها رشد بسیار خوبی در شش ماه دوم خواهد داشت.

انتهای پیام/ 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

منبع