قصد دخالت در امور داخلی ایران را نداریم

وی در ادامه ضمن اشاره به برخی مواضع تند در اروپا، بر ضرورت همکاری هر چه بیشتر اتحادیه اروپا و ایران تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: مطالبات مسالمت آمیز موضوعی جدای از آشوب، قتل، آتش افروزی و عملیات تروریستی است.

بورل در ادامه به پیشرفت های خوب به دست آمده در نیویورک و وین اشاره نمود.

جوزپ بورل نیز در این گفتگوی تلفنی ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های حاصله در مسیر احیای برجام و اهمیت همکاری میان آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران، گفت: توافق ایران و امریکا در تبادل زندانیان موضوع مهمی است و آن را گامی رو به جلو برای دستیابی به توافق می دانیم.

وزیر امور خارجه کشورمان یادآور شد جمهوری اسلامی ایران از پشتوانه قوی مردمی و دموکراسی کارآمد برخوردار است. اینجا سرزمین کودتای مخملی یا رنگین نیست. ایران لنگرگاه ثبات و امنیت پایدار منطقه است.


آیا این خبر مفید بود؟

امیرعبداللهیان در خصوص تحولات جاری کشور گفت: مرگ مرحوم مهسا امینی مایه تاسف همه ماست. در این خصوص گزارش دقیق و علمی پزشکی قانونی از سوی تعداد قابل توجهی از پزشکان فوق تخصص و افراد خبره ارائه شده است. همچنین اقدامات قضایی نیز در جریان است، البته این موضوع برای برخی مقامات غربی فقط یک بهانه است. پرسش این است که غرب در خصوص صدها پرونده قتل عمد زنان و کودکان در کانادا و آمریکا بویژه بدست پلیس چه کرده است؟! نمی شود در اروپا خشن ترین مقابله با اغتشاش ، عملی خوب و پسندیده باشد، اما همان کار  در چارچوب قانونی در ایران  سرکوب قلمداد شود.

بخوانید:  درمان هزار زوج نابارور بی بضاعت در کلینیک طهورا

بورل در پایان به توضیحات ایران در خصوص تاکید بر عدم ارسال سلاح و پهباد برای بکارگیری در جنگ اوکراین اشاره کرد و آنرا در خور توجه دانست.

انتهای پیام/

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالفمنبع

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، در گفتگوی حسین امیرعبداللهیان با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مورد آخرین تحولات مربوط به مذاکرات لغو تحریم و روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا و مسائل اخیر در ایران تبادل نظر بعمل آمد.

امیر عبداللهیان در ادامه یاد آور شد: ما با روسیه همکاری دفاعی داریم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر ، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است.

امیر عبداللهیان درادامه به نقش جمهوری اسلامی و سردار سلیمانی در مقابله با داعش در عراق و سوریه و در نتیجه انتفاع اروپا از امنیت در قاره خود اشاره کرد.

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: ما قصد دخالت در امور داخلی ایران را نداریم.

 امیرعبداللهیان ضمن قدردانی از تلاش های سازنده جوزپ بورل برای کمک به بازگشت همه طرف ها به تعهدات خود در توافق ، گفت: علیرغم برخی اظهارات متعارض رسانه ای طرف امریکایی، اکنون گامهای رسیدن به توافق در مسیر درستی قرار دارد و در همین راستا، ما از همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی در مسیر فنی استقبال کردیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: البته ما به چارچوب بزرگ تری برای همکاری اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران نگاه می کنیم. بنا بر این توصیه می کنیم اروپایی ها با رویکردی واقع بینانه به موضوع بنگرند.

بخوانید:  ضرورت بازنگری در قوانین بیمه کارگری در صنعت چاپ/ باید از تجربه کارگران ماهر استفاده کرد