لزوم تقویت هم‌گرایی، نقطه مشترک دیدگاه‌های مسئولان فرهنگی

او هم‌چنین، به صورت‌مصداقی به برخی از این عرصه اشاره‌ و با مهم‌برشمردن نقش فعالیت‌های کتاب‌محور و قصه‌گویی در ارایه آموزه‌ها به دانش‌آموزان اظهار‌کرد: به اشتراک‌گذاری تجربه‌های کانون در این زمینه‌ها از جمله حرکت‌ سازنده‌ای است که مورد استقبال قرار‌دارد.

وی دراین میان، بازنگری کتاب‌های درسی و گسترش مدارس فنی‌وحرفه‌ای را مهم دانست و تصریح‌کرد: تقویت هویت ملی نیز از جایگاه ممتازی برخوردار است و برهمین اساس، نیاز‌مند تلاش مضاعف برای ایجاد حس تعلق به ایران اسلامی و احساس عزت‌مندی افراد جامعه، به ویژه دانش‌آموزان هستیم.

مدیر‌کل آموزش و پرورش استان گیلان هم تاکید وزیر این مجموعه بر لزوم هم‌گرایی را نقطه آغاز سخنان خود قرار‌داد و با یادآورشدن سیاست‌های دستگاه متولی تعلیم و تربیت کشور بر پرهیز از تمرکز‌گرایی و اگذاری بخشی از تصمیم‌گیری‌ها به استان‌ها گفت: این امر به بومی‌سازی برنامه‌ها و کیفیت‌بخشی به فعالیت‌ها کمک‌می‌کند.

این مسئول فرهنگی هم‌چنین، به نیاز‌های کانون در زمینه تعمیر و تجهیز فضاهای آموزشی پرداخت و خواستار همراهی مجموعه‌های فرهنگی در ایجاد پل‌های ارتباط با خیران شد.


آیا این خبر مفید بود؟

اشتراک‌گذاری تجربه‌ها مورد استقبال‌است

به گزارش خبرگزاری برنا از گیلان ؛ ششمین جلسه هماهنگی مدیران اداره‌های آموزش و پرورش استان گیلان با بررسی در مصوبه‌‌های نشست پیشین و ریل‌گذاری برنامه‌ها مبتنی بر سیاست‌های کلان نظام و وزارت آموزش و پرورش درحوزه تعلیم و تربیت کشور، برگزار‌شد.

شاکری‌نیا‌ در ادامه، برطرف‌سازی کمبود فضا‌های آموزشی در شهرستان‌های رشت، فومن و رودسر و تربیت معلمان شایسته را در دستور‌کار خواند و با اشاره به تعامل با آموزش و پرورش، نوسازی مدارس و کانون پرورش فکری گفت: معرفی دانشجو‌معلمان برای طی‌کردن دوره‌های کارورزی در مراکز فرهنگی کانون، مد‌نظر قرار‌دارد.

بخوانید:  می‌خواهیم برای مردم ایران افتخارآفرینی کنیم

تقویت‌ هویت‌ملی در اولویت باشد

پیگیری طرح مولد‌سازی و استفاده بهینه از منابع، دنبال‌کردن امور حقوقی و دعوت از دستگاه‌های عضو این شورا جهت همراه‌سازی کارکنان و مخاطبان در اردوی جهادی «شهید روح‌الله عجمیان» و رنگ‌آمیزی 350 فضای آموزشی، پایان‌بخش سخنان دقیق در این نشست بود.

ایرج شاکری‌نیا در همین زمینه به کارکرد‌ شورا‌های فرهنگی، اداری، آموزشی و پژوهشی دانشگاه فرهنگیان اشاره‌کرد و ضمن خاطر‌نشان‌کردن برنامه‌های این شورا‌ها در تعامل با دستگاه‌ها و مجموعه‌های فرهنگی گفت: توسعه و تجهیز فضا‌های آموزشی، کیفیت‌بخشی به برنامه‌های فرهنگی و پژوهشی، از جمله این اهداف به‌شمار‌می‌رود.

وی درهمین‌حال از روند تکمیل مرکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در شهرستان خمام سخن‌به‌میان‌آورد و ابراز امیدواری‌کرد که این مهم تا هفته دولت سال 1402 محقق‌شود.

او هم‌چنین از ضرورت بهره‌گیری از فضا‌های آموزشی دستگاه‌های فرهنگی سخن‌گفت و از پیشنهاد‌های مدیر‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، استقبال‌ و برتعهد آموزش و پرورش استان در این زمینه تاکید‌کرد.

پایان‌بخش این نشست که 30 خرداد 1402 در اداره‌کل آموزش و پرورش استان گیلان در رشت صورت‌گرفت، تعیین محل برگزاری جلسه آتی اعضای این شورا بود و مقرر‌شد اداره‌کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس گیلان، میزبانی نشست آینده مدیران آموزش و پرورش استان را برعهده داشته‌باشد.

سید‌جلیل میرعظیمی در ادامه، ظرفیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را مورد‌توجه قرارداد و با توان‌مند ‌توصیف‌کردن سرمایه‌های انسانی این مجموعه‌فرهنگی‌گفت: فراهم‌سازی بستر‌های لازم برای کارورزی و تجربه‌اندوزی نو‌معلمان وکارکنان مجموعه‌های فرهنگی استان در مراکز فرهنگی هنری، از عرصه‌های نقش‌آفرینی کانون پرورش فکری در این زمینه‌است.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

بخوانید:  چهارمین دفتر خدمات الکترونیک قضایی جیرفت افتتاح شدمنبع

انتهای پیام/

مدیر‌کل کانون استان گیلان در این هم‌نشینی فرهنگی، به روند رو‌به‌رشد همکاری‌ها اشاره و با خاطر‌نشان‌کردن سیاست‌های آموزش و پرورش و رویکرد مبتنی بر هم‌گرایی و هم‌افزایی اظهار‌کرد: واحد‌برشمردن مجموعه‌های فعال در عرصه آموزش و پرورش، ‌امید‌بخش است و کانون نیز با تمامی ظرفیت‌ها برای تحقق آن کمک‌می‌کند.

ابراز خرسندی مسئولان از استمرار و نتیجه‌بخشی این نشست‌های هماهنگی و تا‌کید بر ضرورت افزایش هم‌گرایی‌ها، فصل مشترک صحبت‌های مدیران فعالان در عرصه تعلیم و تربیت استان گیلان بود.

photo_۲۰۲۳-۰۶-۲۰_۱۴-۳۶-۰۵

پژوهش، مقدم بر برنامه‌ریزی قرار‌گیرد

علی دقیق درادامه به تشریح  اقدامات مجموعه تحت مدیریت خود در زمینه توسعه، تعمیر و تجهیز فضا‌های آموزشی در استان پرداخت و از همراهی خیّران مدرسه‌ساز در پیش‌برد برنامه‌ها سخن‌به‌میان‌آورد.

محمد‌فائزی هم‌چنین از اهمیت برگزاری جلسه مدیران اداره‌های آموزش و پرورش سخن‌گفت و با تبیین این موضوع‌که برآیند این نشست‌ها برطرف‌سازی موانع و ارایه‌راهکار‌ها است، افزود: بر همین اساس نیز از دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات اعضای شورا بهره‌مند خواهیم‌شد.

سید‌جلیل میرعظیمی درپایان به ضرورت اجرای ویژه‌برنامه و مهرواره‌های مشترک اشاره  پیشنهاد‌کرد تا در سایه نشست‌های کارشناسی، بستر‌های افزایش برنامه‌های تعاملی فراهم‌شود.

وی درهمین‌حال از ضرورت بهره‌گیری از اعتبار پژوهشی دستگاه‌ها برای نیاز‌سنجی، برنامه‌ریزی و ترسیم چشم‌انداز برنامه‌ها صحبت‌کرد و با بیان‌این‌که حرکت‌ در این مسیر، به نتیجه‌بخشی طرح‌های فرهنگی و عمرانی منجر‌می‌شود، بر لزوم  تمرکز افزون‌تر بر این مهم تاکید‌کرد.

 

او طرح‌ریزی برنامه‌های تحولی مورد تاکید وزیر آموزش و پرورش را در اولویت دانست و بر همراهی این دانشگاه با دیگر اعضای شورای هماهنگی اداره‌های آموزش و پرورش استان گیلان تاکید‌کرد.

بخوانید:  بهره مندی از آموزه های قرآنی موجب تعالی جامعه می شود

تشکیل کارگروه برای به‌روز‌رسانی و بومی‌سازی سند چشم‌انداز آموزش و پرورش و تاکید‌ وزیر این مجموعه برلزوم  ارایه 10 برنامه استانی، با تمرکز بر 7 طرح تحولی نیز مورد توجه فائزی قرارداشت و وی با اشاره به برخی از موضوع‌های محوری اظهار‌کرد: توسعه زیرساخت‌ها، عدالت آموزشی و تقویت مدارس دولتی، بازطراحی نظام رصد شایستگی‌های معلمان، به‌کارگیری مدیران متعهد و انقلابی، از اهم موارد محسوب‌می‌شود.

تسهیل در امضای قرارداد واگذاری مجموعه آموزشی تحت‌مدیریت آموزش و پرورش جهت فعالیت کانون پرورش فکری آستانه اشرفیه، بهره‌گیری کانون زبان استان گیلان از فضا‌های آموزشی مدارس و فراهم‌سازی فرصت استقرار مرکز سیار روستایی کانون زیاز در پارکینگ مجتمع آموزشی امام علی(ع) بخش رحیم‌آباد شهرستان رودسر، ازدیگر خواسته‌های کانون استان گیلان بود که در صحبت‌های میرعظیمی به آن اشاره‌شد.

لزوم هم‌گرایی و پرهیز از حرکت‌های جزیره‌ای

مدیر‌‌کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گیلان هم صحبت‌های خود را با قدردانی مسئولان عضو این شورا آغاز‌کرد و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری(مد‌ظله‌العالی» در ارتباط با ضرورت مهارت‌آموزی به نسل کودک و نوجوان گفت: ضروری است برای نیل به این اهداف، افتتاح، تعمیر و تجهیز هنر‌ستان‌ها مورد توجه ویژه قرارداشته‌باشد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان هم این نشست‌ها را بستری برای هم‌فکری، هم‌دلی و جلوگیری از آسیب‌های حرکت‌های جزیره‌ای خواند و  به تشریح برنامه‌ها و طرح خواسته‌ها پرداخت.