لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی چیست؟

مزایای لیست شدن رمزارزها

علاوه بر این دو مورد، در صورتی که یک توکن در یک پلتفرم با رگولاتوری معتبر لیست شود، سرمایه‌گذاران و تریدرها متوجه می‌شوند که این رمزارز، تمام شرایط و قوانین رگولاتوری را نیز رعایت کرده و در نتیجه احتمال پایدار ماندن و موفقیت طولانی‌مدت آن رمزارز نیز بیشتر خواهد بود.

از لیست خارج شدن ارز دیجیتال

لیست شدن مهم‌ترین اتفاقی است که برای یک ارز دیجیتال رخ می‌دهد. پس از لیست‌شدن، امکان دسترسی خیلی سریع و راحت به آن توکن فراهم می‌شود. افراد بسیار بیشتری می‌توانند به آن رمزارز خاص دسترسی داشته باشند و خرید و فروش با آن ارز دیجیتال، بسیار ساده‌تر می‌شود. با لیست شدن یک ارز دیجیتال، لیکوئیدیتی آن به شکل قابل توجهی افزایش یافته و در بین تریدرها، شناخته می‌شود. بدین شکل افرادی که به سرمایه‌گذاری علاقمند هستند، می‌توانند آن ارز را خریداری کرده و به‌عنوان بخشی از سرمایه خود، آن را نگهداری کنند.

افزایش قیمت ارز دیجیتال پس از لیست شدن

لیست شدن به فرآیند افزوده شدن یک ارز دیجیتال به «لیست توکن‌های یک صرافی ارز دیجیتال» گفته می‌شود. به عبارت ساده‌تر، پس از لیست شدن یک ارز دیجیتال در یک صرافی، امکان خرید، فروش و معامله با آن ارز دیجیتال، فراهم می‌شود. اصطلاح «لیست شدن» یک مفهوم مورد استفاده در دنیای بورس است، در دنیای رمزارزها نیز به این معنا است که یک توکن یا کوین، به لیست سرمایه‌های قابل تعامل افزوده شده است.

لیست شدن یک رمزارز در یک صرافی ارز دیجیتال، معمولا یکی از مهم‌ترین رویدادهایی است که باعث افزایش قیمت کریپتوکارنسی می‌شود. در اغلب موارد، اعلام زمان لیست‌شدن یک رمزارز، باعث می‌شود که تریدرها با نگاهی خوش‌بینانه آن ارز دیجیتال را بررسی کنند. در نتیجه تقاضا برای خرید آن ارز نیز بیشتر شده و در ادامه همه این اتفاقات، قیمت آن هم افزایش می‌یابد.

بخوانید:  برگزاری شب شعر و خاطره مرد میدان

تخلفات حقوقی یا حتی اخلاقی مثل کلاهبرداری یا تقلب توسعه‌دهندگان یک رمزارز نیز می‌تواند باعث خارج شدن آن از لیست صرافی ارز دیجیتال شود. تغییرات استراتژیک یک صرافی ارز دیجیتال نیز ممکن است باعث حذف ارزهای دیجیتالی شود که نتوانند در راستای تغییرات جدید فعالیت کنند.

لیست شدن ارز دیجیتال، افزایش دسترسی و افزایش قیمت

لیست شدن یک رمزارز در یک صرافی ارز دیجیتال، چندین مزیت کلیدی دارد. اولین و مهم‌ترین مزیت این رویداد، افزایش قابل توجه میزان نقدینگی یک توکن و در نتیجه افزایش میزان دسترسی تریدرها به آن رمزارز است. دومین مزیت مهم این است که اگر یک توکن در یک صرافی ارز دیجیتال معتبر و مشهور لیست شود، میزان اعتبار آن توکن نیز به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد. با افزایش اعتبار یک توکن، افراد بیشتری به سوی آن جذب شده و میزان تقاضا برای آن نیز بیشتر می‌شود.

بنابراین باید تاکید کنیم که لیست‌شدن به‌تنهایی نمی‌تواند به موفقیت و افزایش غیر قابل تصور قیمت یک رمزارز منجر شود. بلکه چندین عامل به‌صورت هم‌زمان باید وجود داشته باشند که اعتبار ارز دیجیتال و قیمت آن را در بالاترین سطح ممکن نگه دارند. توسعه مداوم پروژه رمزارز، داشتن یک استراتژی قابل اتکا برای ترویج توکن و اعتمادسازی با کامیونیتی، بخشی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین عواملی هستند که برای بالا رفتن و از آن مهم‌تر بالا ماندن ارزش یک ارز دیجیتال، اهمیت دارند.

مزایای لیست شدن رمزارزها

لیست‌شدن تنها عامل افزایش قیمت نیست و پس از آن، قیمت رمزارز به عوامل دیگری مثل سطح نقدینگی و میزان اعتماد تریدرها به صرافی ارز دیجیتال هم بستگی دارد. نقدینگی بالا و اطمینان کافی به صرافی ارز دیجیتال، به افزایش میزان تقاضا برای خرید توکن منجر شده و پس از آن نیز باعث بیشتر شدن قیمت کریپتوکارنسی خواهد شد.

بخوانید:  پرونده لیگ برتر هندبال با چهارمی برای سپاهان بسته شد

این محتوا حاوی تبلیغات میباشدمنبع

لیست شدن رمزارز در صرافی ارز دیجیتال

نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که در مقابل لیست شدن یک رمزارز، رویداد خارج شدن از لیست یا Dilisting نیز وجود دارد. در فرآیند خارج شدن از لیست، توکن یا رمزارز مشخصی از لیست صرافی ارز دیجیتال، حذف می‌شود. یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل Dilisting یک ارز دیجیتال، کاهش حجم معاملات آن رمزارز است. معمولا صرافی ارز دیجیتال سرمایه‌های با نقدینگی کم را از لیست خود خارج می‌کند تا منابع خود را به توکن‌های ارزشمندتر تخصیص دهد.

با وجود این‌که لیست شدن یک رمزارز در یک صرافی ارز دیجیتال، یکی از مهم‌ترین رویدادهای چرخه حیات آن ارز به‌حساب می‌آید، اما نمی‌توان این رویداد را تضمین نهایی برای موفقیت آن کریپتوکارنسی در نظر گرفت. این رویداد، تنها بخشی از فرآیند موفقیت است که در صورت داشتن یک برنامه توسعه پایدار، در نظر گرفتن استراتژی قابل پیاده‌سازی و اعتمادسازی بین کامیونیتی رمزارز، می‌تواند نقطه شروع آغاز موفقیت‌های یک ارز دیجیتال با ارزش باشد.

افزایش قیمت ارز دیجیتال

دیگر دلیل مهمی که می‌تواند به خارج شدن از لیست بینجامد، تغییر پیش‌شرط‌های رگولاتوری است. در صورتی که توکن‌ها نتوانند شرایط و نیازهای قانونی یا تکنیکال رگولاتوری را برآورده کنند، از لیست صرافی ارز دیجیتال خارج خواهند شد. مشکلات امنیتی مثل بلاک‌چین آسیب‌پذیر یا وقوع حمله هکرها، از دیگر عواملی است که احتمال دارد صرافی ارز دیجیتال یک رمزارز را از لیست خود خارج کند.

 

ارزهای زیادی در بازار وجود داشتند که حتی پس از لیست شدن، با کاهش قیمت و از بین‌رفتن ارزش، مواجه شدند. این اتفاق ناگوار زمانی رخ می‌دهد که شرایط بازار چندان خوب نباشد و از سوی دیگر، اعلام خبر لیست‌شدن رمزارز، تنها دلیلی باشد که باعث افزایش قیمت آن رمزارز شود. در این شرایط، توجه و علاقه اولیه تریدرها، به همان سرعتی که ایجاد شده بود، از بین می‌رود. در نهایت نیز اگر رمزارز به‌اندازه کافی توسعه پیدا نکند و پشتیبانی از آن نیز قوی نباشد، قیمت آن به‌مرور کاهش یافته و ارزش رمزارز به‌کلی از بین می‌رود.

بخوانید:  برنامه های هفته بسیج ناحیه امام‌هادی (ع) کرج تشریح شد