مجوز ۸.۹ میلیارد دلار سرمایه خارجی در دولت سیزدهم/ روسیه در جایگاه نخست سرمایه گذاری در ایران

این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته ۷۹ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش دو میلیارد و ۲۱۵ میلیون دلار در این بخش تصویب شده بود.

بیشترین سرمایه خارجی که سال گذشته وارد ایران شده، از سمت روسیه بوده و امارات، افغانستان، ترکیه و چین با اختلاف در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در واقع بیشتر از ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری فقط متعلق به روسیه است.

همچنین علی فکری، رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در همین راستا اظهار داشت: در سال اول دولت سیزدهم برای ۸.۹ میلیارد دلار سرمایه خارجی مجوز صادر شد. از این مقدار تاکنون پنج میلیارد دلار مجوز معتبر باقی مانده و ۳.۹ میلیارد دلار از مجوزها در سال اول دولت سیزدهم باطل شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری برنا، بررسی جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت در مورد وضعیت سرمایه گذاری نشان می‌دهد که در نیمه نخست امسال، ۷۳ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش ۳۸۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار در بخش صنعت، معدن و تجارت تصویب شده که از لحاظ تعداد ۷.۵ و از نظر ارزش ۸۲.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

به لحاظ تعداد پروژه‌ها، سهم بخش صنعت ۸۹، معدن ۷ و تجارت ۴ درصد بوده است. همچنین از این تعداد در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت، ۲۷ مورد در حال بهره برداری و مابقی در حال طی مراحل اجرایی است.

در این میان از بین ۵۲ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش، ۲۴ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۳۴ شرکت به صورت مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۱۵ مورد به صورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می‌شود.

بخوانید:  دیوانگاره «زنان سرزمین من» تغییر می‌کند
بعد از برجام حدود ۱۰.۴ میلیارد دلار سرمایه خارجی در کشور جذب شده، در‌حالی‌که از این مقدار فقط مجوز ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی باطل نشد.

انتهای پیام/منبع

توتال در سال‌های بعد از برجام آمده بود تا با یک نمایش، اراده سیاسی اروپا برای حضور در ایران را القا کند؛ اما واقعیت این بود که اروپا هیچ‌گاه نخواست موانع همکاری‌های راهبردی اقتصادی با ایران را رفع کند.