مخالفت وزارت میراث فرهنگی با آب گیری سد چم شیر/ مقصر ماجرای مرمت گنبد مسجد امام اصفهان به زودی معرفی می شود


مخالفت وزارت میراث فرهنگی با آب گیری سد چم شیر/ مقصر ماجرای مرمت گنبد مسجد امام اصفهان به زودی معرفی می شود

معاون میراث فرهنگی درباره آبگیری سد چمشیر و زیر آب رفتن ۱۲۰ محوطه باستانی گفت: پژوهشگاه میراث فرهنگی در این خصوص ورود و رسماً اعلام کرده که آبگیری بخش بزرگی از آثار را از بین می‌برد، ما به عنوان وزارت میراث مخالفت خود را اعلام کرده ایم.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی خبرگزاری برنا، علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی در ادامه نشست خبری امروز خود با اصحاب رسانه در خصوص وضعیت آبگیری سد چمشیر و زیر آب رفتن ۱۲۰ محوطه باستانی گفت: پژوهشگاه میراث و گردشگری مطالعه‌ای در این خصوص انجام داده و عنوان کرده آثار باستانی زیادی دارد.

وی افزود: این مطالب از سال ۱۳۸۹ مطرح است، ۳۰ محوطه کاوش شده و همچنان کاوش در ۱۸ محوطه دیگر ادامه دارد، آثار نفیسی در آن بخش وجود دارد و وزارت میراث نظر خود را در خصوص سد و نیروگاه چم شیر عنوان کرده، طبق قانون باید کار در صورت برخورد به آثار باستانی متوقف شود.

معاون میراث فرهنگی تأکید کرد: پژوهشگاه میراث فرهنگی در این خصوص ورود و رسماً اعلام کرده که آبگیری بخش بزرگی از آثار را از بین می‌برد، ما به عنوان وزارت میراث مخالفت خود را اعلام کرده ایم.

دارابی در ادامه در خصوص قصوری که در مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام اصفهان  رخ داده، گفت: یونسکو گزارشی در خصوص مرمت شیخ لطف الله و مسجد امام خواست که ارائه شد. در خصوص گنبد مسجد امام وقتی داربست‌ها باز شد، مشکلات خودنمایی کرد. کارگروهی تشکیل دادیم و همچنین کارگروه‌هایی در یزد و خوزستان تشکیل شد. گزارش کارگروه درخصوص مرمت مسجد امام نیمه دی ماه ارائه خواهد شد. هر کس قصور کرده باشد معرفی خواهد شد و تقصیر را گردن داربست‌ها نمی‌اندازیم.

وی درباره آخرین اطلاعات درباره پرتره مظفرالدین شاه که سال‌ها پیش از کاخ گلستان ناپدید شده است، گفت: برخی از پرونده‌ها زمان بر هستند. این تابلو در لیست اموال آمده و در ۱۳۱۲ و ۱۳۱۷ در فهرست اموال بوده و حتا تا ۱۳۴۷ هم بوده اما اطلاعاتی در خصوص اینکه چه زمانی و چگونه از کاخ گلستان خارج و در حراجی به فروش رسیده در دست نیست.

دارابی تأکید کرد: کارگروهی شکل گرفته و صاحبنظران گزارشات خود را ارائه داده‌اند، همچنین مکاتباتی در سطح بین الملل انجام دادیم.

 

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

منبع