مدیر عامل پالایشگاه آبادان: ورود ایران به جمع معدود کشورهای دارای لیسانس طراحی واحد پالایشگاهی دنیا / فاز دو نماد اشتغال زایی

او تصریح کرد: مشارکت ده ها شرکت طراحی، تولیدی، دانش بنیان و فناور در این ابر پروژه در نوع خود یکی از کم نظیرترین پروژه‌های صنعت پالایش کشور را به ارمغان آورده است.

مقام عالی وزارت نفت در آبادان تشریح کرد: طراحی واحد‌های بزرگ و پیچیده‌ای همچون واحد پالایشی ۵۱ با ظرفیت ۲۱۰ هزار بشکه در روز توسط طراحان و متخصصان کشورمان و همچنین ساخت تجهیزات پیشرفته صنعتی همچون نمک زداها، مبدل‌ها، واحد تولید نیتروژن و… توسط شرکت های دانش بنیان و فناور، نشان از تعهد و قدرت بالای صنعتی و دانشی متخصصین جوان کشور عزیز اسلامی‌مان دارد.

قیم تصریح کرد: در بخش دوم این پروژه طی سه الی چهار سال آینده شاهد اشتغال به کار بیش از چهار هزار نفر در روز خواهیم شد که امیدواریم با به کارگیری حداکثر نیروهای بومی توسط پیمانکاران، نقش مثبتی در اشتغالزایی منطقه ایفا شود.

 


آیا این خبر مفید بود؟

فراهم سازی اشتغال ملی و بومی

او با اشاره به اینکه ظرفیت اسمی پالایشگاه آبادان با راه‌اندازی این واحد به مرز ۶۴۰ هزار بشکه در روز رسیده، گفت: عظمت این واحد پالایشگاهی مهم هنگامی مشخص می‌شود که آن را با ظرفیت مجموع پالایشگاه های تبریز(۱۲۰ هزار بشکه در روز) ، لاوان(۶۰ هزار بشکه در روز) و کرمانشاه(۲۰ هزار بشکه در روز) مقایسه کنیم.

او ادامه داد: قطع ارسال تجهیزات مورد نیاز پروژه از منابع خارجی در زمان کرونا سبب شد بسیاری از تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور ساخته شود.

این مقام مسوول وزرات نفت در آبادان اظهار کرد: با توجه به اینکه بیش از ۴۰ درصد از تجهیزهای بخش اول فاز دو در داخل کشور ساخته شده، باعث صرفه جویی ارزی و رونق اقتصادی چند صد میلیون یورویی کشور و شرکت های ایرانی شده که این حجم از مشارکت اقتصادی در بخش دوم فاز دو گسترده‌تر خواهد شد.

بخوانید:  هنرستان فنی وحرفه ای دخترانه در شهر اقبالیه افتتاح شد

دولت سیزدهم و عمل به مسوولیت های اجتماعی

کاهش مصرف انرژی و آلاینده های زیست محیطی

تکمیل زنجیره ارزش افزوده و افزایش سود پالایشگاه آبادان

حکیم قیم امروز در آستانه بهره برداری رسمی از ابر پروژه فاز دو پالایشگاه که به زودی با حضور رییس جمهور در آبادان به انجام خواهد رسید، در گفت و گویی اختصاصی با خبرنگار برنا از آبادان با بیان اینکه واحد ۵۱ فاز دو پالایشگاه آبادان اولین و بزرگترین واحد پالایشی کشور و منطقه جنوب غرب آسیا است، اظهار کرد: این مگا پروژه توسط متخصصین ایرانی طراحی، اجرا و راه‌اندازی شده که با اجرای این ابر پروژه، ایران به جمع معدود کشورهای صاحب لیسانس طراحی واحد‌های پالایشگاهی در دنیا پیوسته است.

صرفه جویی ارزی و رونق اقتصادی شرکت های ایرانی

قیم در پایان تصریح کرد: ان شاء الله با شروع بخش دوم فاز دو در ابتدای سال جدید، شاهد اشتغال به کار جوانان بومی منطقه باشیم.

قیم با بیان اینکه یکی از افتخارهای ما این است که ابر پروژه فاز دو در زمان شدیدترین تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان آغاز و راه‌اندازی شده، اضافه کرد: در زمان انجام این پروژه بزرگ دشمنان هر آنچه در توان داشتند برای جلوگیری از به سر انجام رسیدن پروژه و موفقیت آن انجام دادند، اما اراده پولادین جوانان متخصص کشور با اتکا به فضل الهی حماسه‌ای دیگر خلق کرد.

انتهای پیام/

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان با بیان اینکه فاز دو با آخرین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی های روز دنیا طراحی و ساخته شده، افزود: با کاهش میزان مصرف انرژی و استفاده از بلندترین دودکش‌ها و فلرها در این واحد صنعتی، به میزان قابل توجهی نسبت به واحد‌های پالایشی قدیمی، کاهش آلاینده های زیست محیطی را شاهدیم، همچنین با استفاده از آب گردشی به جای آب یکبار گذر در سیستم خنک کننده این مجتمع، حداقل پساب را به همراه داشته و آلایندگی آب و هوای آن در محدوده استانداردهای زیست محیطی است.

بخوانید:  تمرین شاداب سرخپوشان بعد از جلسه فنی

فاز دو نماد تعهد و قدرت بالای دانش و تخصص جوانان ایرانی

او اضافه کرد: راه اندازی این واحد ۲۱۰ هزار بشکه ای در راستای منویات رهبری، به میزان ۱۰ درصد به ظرفیت پالایشی کشور افزوده و به همین میزان از خام فروشی نفت در کشور می‌کاهد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان بیان کرد: ابر پروژه فاز دو به عنوان بزرگترین طرح ملی طی پنج سال گذشته، بعد از پروژه فاز سه، بزرگترین پروژه پالایشگاه آبادان پس از جنگ تحمیلی است؛ این پروژه زمینه ساز پیشنهاد طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه آبادان به ۶۴۰ هزار بشکه بود که آینده این مجتمع عظیم پالایشی کشور را به کلی تغییر خواهد داد.

مدیر عامل پالایشگاه آبادان با اشاره به اینکه اجرای بخش اول فاز دو طی پنج سال گذشته با اشتغال بیش از ۶ میلیون نفر ساعت نقش مهمی در ایجاد اشتغال این منطقه مرزی داشته، افزود: به ویژه طی یکسال و نیم گذشته و در دولت سیزدهم تعداد پرسنل این پروژه به بیشترین حد خود یعنی اشتغال بیش از هفت هزار و ۴۰۰ نفر در روز رسید.

این مقام مسوول وزارت نفت در آبادان با اشاره به نگاه ویژه دولت به منطقه اروند، اظهار کرد: دولت مردمی سیزدهم از ابتدای روی کار آمدن و مخصوصا طی ۱۵ ماه گذشته با نگاه خاص به مسوولیت‌های اجتماعی در آبادان و اختصاص صدها میلیارد تومان به صورت مستقیم و غیر مستقیم، در پی خدمت به مردم شریف آبادان و خرمشهر بوده، در همین راستا علاوه بر خدمات عمرانی و فرهنگی گسترده، با جذب ۳۰۰ نفر از جوانان شهرستان های آبادان و خرمشهر و اروندکنار، عزم خود را در خدمت رسانی به مردم این منطقه به اثبات رساند.

بخوانید:  باشگاه استقلال هر گونه مذاکره با مربی دیگری را تکذیب کرد

قیم بیان کرد: فاز دو پالایشگاه آبادان با تولید فرآورده‌های نفتی استانداردهای یورو ۴ و ۵ سبب کاهش آلاینده های زیست محیطی خواهد شد.

مقام عالی وزارت نفت در آبادان راه اندازی فاز دو را باعث کاهش تولید نفت کوره و تولید محصول های باکیفیت بالاتر و ارزش افزوده بیشتر بیان کرد و توضیح داد: در این سطح حاشیه سود پالایشگاه آبادان افزایش یافته زیرا در این طرح عظیم با تبدیل نفت کوره به مواد با ارزشی همچون نفتگاز( گازوییل) زنجیره ارزشی پالایشی تکمیل تر شده و سودآوری بیشتری را به همراه خواهد آورد.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع