مراجعه ۶۰ درصدی خودروهای بدون بیمه نامه شخص ثالث پس از اجرای قانون عدم سوختگیری

سیدکاظم عزیزی معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل‌و‌نقل و سوخت کشور در گفت‌وگو با خبرنگارنفت خبرگزاری برنا، با اشاره به ماده 48 قانون بیمه اجباری خسارات وارده به شخص ثالث، تصریح کرد: بر اساس این ماده قانونی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت مکلف است از صدور کارت سوخت و تخصیص سهمیه سوخت برای وسایل نقلیه فاقد بیمه نامه شخص ثالث جلوگیری به عمل آورد.

وی ادامه داد: صاحبان خودرو هایی که اقدام به دریافت بیمه نامه طی مهلت یک ماهه نکردند مطابق قانون از تخصیص سهمیه سوخت محروم شدند و درصورت عدم دریافت بیمه نامه جدید کماکان از سهمیه سوخت برخوردار نخواهند بود‌.

عزیزی در خاتمه خاطر نشان کرد: مقدمات اجرای این طرح برای خودرو های بنزین سوز با اولویت تاکسی ها و وانت بار ها فراهم شده است و این گروه هم پس از اطلاع رسانی به تدریج وارد لیست خواهند شد و مورد اعمال این قانون قرار خواهند گرفت.

این مقام مسئول با اشاره به عدم اجرای این قانون در طی سالهای گذشته تصریح کرد: هماهنگی بین دستگاه ها و ارسال اطلاعات به صورت برخط شکل نگرفته بوده و با پیگیری ها و هماهنگی هایی که اخیرا صورت گرفته در ابتدای سال جاری ما توانستیم این طرح را با خودروهای گازوئیل سوز آغاز کنیم.

معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور تصریح کرد: از ۵۶ هزار خودرویی که در لیست عدم تخصیص سهمیه سوخت قرار گرفتند تاکنون حدود ۳۲ هزار خودرو اقدام به دریافت بیمه نامه کردند و ۲۴ هزار خودرو همچنان در لیست فاقد سهمیه سوخت هستند.

بخوانید:  داستان غم انگیز یک خودکشی دسته جمعی

عزیزی افزود: در تبصره ی ذیل این ماده قانونی بیمه مرکزی و نیروی انتظامی مکلف شده اند اطلاعات مربوط به وسیله نقلیه را به صورت برخط در اختیار ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: این طرح در چندین گام تعریف شد که مرحله نخست آن در تیر ماه سال جاری عملیاتی شد و همچنین گام دوم در شهریور ماه و گام سوم در آبان ماه و گام چهارم در دی ماه اجرایی شد. در مجموع حدود ۵۶ هزار خودروی گازوئیل سوز فاقد بیمه نامه شخص ثالث شناسایی شدند.

انتهای پیام/منبع

وی تاکید کرد: میزان صرفه جویی حاصل از عدم تخصیص سهمیه سوخت به خودروهای فاقد بیمه نامه شخص ثالث حدود ۱.۵ میلیون لیتر گازوئیل در روز و به عبارت دیگر بیش از ۵۰۰ میلیون لیتر در سال می باشد که معادل حدود نیم میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای کشور بوده است.

وی همچنین تصریح کرد: بخش عمده ای از صاحبان این خودروها بعد از هشدار و دریافت پیامک، بیمه نامه شخص ثالث خود را تمدید کردند و با تایید اطلاعات آنها ازسوی ستاد مدیریت حمل نقل سوخت، روال سوخت گیری این خودروها به حالت عادی برگشت.

عزیزی عنوان کرد: در ابتدا ما به تمام این ۵۶ هزار خودرو از طریق پیامک، اطلاع رسانی کردیم همچنین به مدت یک ماه صاحبان این خودروها هنگام سوخت گیری در جایگاهها پیغام هشدار بیمه را مشاهده نمودند.