مردم باید در تعیین سرنوشت خود فعالانه شرکت کنند

رئیس کل دادگستری استان کرمان: مردم باید در تعیین سرنوشت خود فعالانه شرکت کنند

به گزارش خبرگزاری برنا؛ حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم حمیدی، توصیه به مشارکت همگان در انتخابات را مهمترین معروف دانست و ادامه داد: فردی که انتخاب می‌شود؛ باید قدرت و شهامت لازم را داشته باشد و در مقابل تشر‌ها نترسد و عقب نشینی نکند و اگر یک قدرت استکباری به او اخم کرد، نهراسد و با پشتیبانی مردم به شجاعت به جلو برود.
وی در ادامه ضمن تاکید بر این مطلب که امنیت و اقتدار در سایه صدور و اجرای احکام دقیق قضایی محقق می‌گردد، خاطرنشان کرد: در ابتدای کار قضایی خود سوگند یاد کرده ایم و همواره بر این سوگند پایبند هستیم تا برای اجرای عدالت و احقاق حق مردم تلاش کنیم و جای خرسندی است که شما مردم نیز همواره قدردان خدمتگزاران خود در دستگاه‌های مختلف از جمله در دستگاه قضایی هستید.
رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن تقدیر از تلاش قضات و کارکنان اداری دادگستری، مدیران و کارکنان سازمان‌های تابعه، وکلا و کارشناسان در مسیر تحقق عدالت، تصریح کرد: قوه قضاییه یکی از ارکان بزرگ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که امروز به الگویی موفق در نظام اسلامی تبدیل شده است.
حجت الاسلام والمسلمین حمیدی بیان کرد: در سال گذشته ۷۰۱ هزار و ۴۱۵ پرونده به دادسراها، دادگاه‌ها و دادگاه‌های تجدید نظر وارد شده است که ۱۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن رشد داشته است و همچنین در این مدت، ۶۸۷ هزار و ۹۸۹ پرونده نیز در محاکم استان رسیدگی و مختومه شده که این میزان نیز ۱۵ درصد رشد داشته است و در مجموع نرخ رسیدگی به پرونده‌ها ۹۸ درصد بوده است.
وی با اشاره به این مطلب که قوه قضاییه در راه حق و اجرای عدالت تلاش شبانه روزی انجام می‌دهد و با وجود همه مشکلات و نارسایی‌های موجود، افتخار دارد در هر سال میلیون‌ها خدمت را در سطح کشور به مردم ارائه کند، اظهارداشت: مردم در برابر دستگاه قضایی وظیفه دارند، قانون مداری، قانون پذیری، پرهیز از اقدامات خودسرانه و تمکین از قانون را همواره مد نظر داشته باشند.
رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن تاکید بر این مطلب که یکی از مشکلات امروز ما در دستگاه قضایی، اقدامات خودسرانه مردم است، گفت: متاسفانه در برخی از نقاط استان و کشور می‌بینیم که برخی افراد اگر ظلمی، اجحافی، قتل عمدی و … صورت گیرد؛ در جهت انتقام‌جویی بر می‌آیند که این خلاف دستورات قرآنی است و هرگونه اختلاف و نزاع باید از سوی دستگاه قضایی و مراجع مربوطه مورد رسیدگی قرار گیرد.
وی افزود: خداوند مردم را امر می‌کند که در زمان بروز اختلافات و مشکلات به پیغمبر مراجعه کنید و در زمانی که پیامبر (ص) در بین ما حضور ندارند، نزاع‌ها و اختلافات مردم باید از طریق مراجع قضایی و انتظامی و سایر مراجع قانونی رسیدگی شود.
حجت الاسلام و المسلمین حمیدی عنوان کرد: زمانی که یک پرونده چند مسیر قضایی را در دادگاه بدوی، تجدیدنظر و سایر مراحل دادرسی طی کرده است و منجر به صدور رای شده است، رای صادره باید مورد تمکین طرفین پرونده قرار گیرد.
وی با تاکید بر این مطلب که اتکای قوه قضاییه به احکام دین و ارکان اسلام است، گفت: یکی از تکالیف پیامبران عظیم الشان، قضاوت کردن در میان مردم بوده و قضاوت عادلانه به عنوان یک اصل اساسی در قرآن کریم مطرح شده است.
وی بر تحقق عدالت در مسیر قضاوت تاکید کرد و ادامه داد: عدالت یک معنای مطلق است که شامل همه می‌شود و حتی اگر طرفین یک پرونده مسلمان نباشند و قاضی مسلمان باشد؛ نیز عدالت اسلامی و قضاوت اسلامی باید محقق شود.
انتهای پیام

بخوانید:  دژاگه به شایعات قوت دادمنبع

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که موضوع انتخابات بسیار مهم است، گفت: مردم باید در تعیین سرنوشت خود فعالانه شرکت کنند و در این رابطه باید توجه داشت که آمدن پای صندوق رای لازم است؛ اما کافی نیست و انتخاب فرد اصلح، آن را تکمیل می‌کند.