مرکز مهر خانواده امید کودکان جهت بازگشت والدین به زندگی مشترک است

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین؛ جلسه توسعه کمی و کیفی مراکز مهرخانواده استان قزوین با حضور نمایندگان دستگاه های همکار با هدف هم اندیشی و هم افزایی ارگان‌ها و دستگاه های اجرایی برای بهبود وضعیت مراکز مهر خانواده استان در سالن جلسات معاونت پیشگیری دادگستری قزوین برگزار شد.

 منبع

فولیان در ادامه گفت: باید هرچه سریعتر اقدامات لازم در خصوص سازو کار اجرایی مرکز مهر خانواده در راستایِ بهبود امور، استفاده از نیروهای متخصص و مجرب در زمینه مشاوره و مددکاری و استقرار این مرکز در فضای مناسب تر صورت گیرد.

انتهای پیام

وی بیان کرد: اطفالی که به این مراکز هدایت می شوند به لحاظ کم بودن سن و به سبب قرار گرفتن در بحران جدایی والدین دارای روحیه بسیار شکننده ای هستند و بیشتر درمعرض آسیب قرار دارند.

علی فولیان در این نشست اظهارداشت: هدف از تشکیل مراکز مهر خانواده، فراهم آوردن محیط مناسبت  و آرامش بخش تری برای کودکان و ایجاد فضایی برای تعامل بهتر والدین و بازگشت به زندگی مشترک است.

فولیان تصریح کرد: با این پیش زمینه و در بازدید از مرکز مهر خانواده مرکز استان قزوین و ارزیابی انجام شده از اوضاع و احوال آن مرکز، مشاهده شد متاسفانه شرایط محیطی این مرکز به هیچ وجه مناسب نبوده و از کیفیت لازم و مورد انتظار برخوردار نیست و با آنچه که هدف قانونگذار از تشکیل و راه اندازی این مراکز که فراهم آوردن محیط آرامش بخش و مفرح توام با امنیت و به دور از فضای پر تنش و آسیب کلانتری جهت ملاقات فرزندان با والدین است مغایرت دارد.

بخوانید:  رشد تولید آلومینیوم ، فولاد خام و محصولات فولادی در نیمه نخست ۱۴۰۱

وی با استناد ماده ۶۸ آیین نامه اجرایی قانون حمایت از خانواده یادآورشد: در اجرای تبصره ماده ۴۱ این قانون، موظفیم در هر حوزه قضایی، محل یا مکانهایی را با فضای متناسب با روحیات اطفال با همکاری و استفاده از امکانات و منابع انسانی سازمان بهزیستی و ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت و درمان یا سایر مراکز ذیربط با تعداد کافی مددکار اجتماعی به ویژه زنان و درصورت نیاز، مأمور انتظامی، جهت ملاقات والدین با اطفال اختصاص دهیم.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قزوین اضافه کرد: به منظور بهره برداری از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد و مدافع حقوق کودک ضمن مکاتبه با این سازمان ها می بایست این موضوع توسط بهزیستی استان اطلاع رسانی شود تا فقط جهت تجهیز مراکز از منابع مالی مجمع خیرین استفاده شود.

وی گفت: با توجه به راه اندازی دفتر حمایت از حقوق زنان، کودکان و خانواده در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری قزوین، شهروندان می توانند در حین رسیدگی به پرونده های طلاق از ظرفیت این دفتر برای ارجاع و تبیین شرایط مخاطره آمیز و آسیب های احتمالی به اطفال، بهره مند شوند.

این مقام قضائی ضمن تاکید بر مسئولیت اجتماعی شهرداری در تخصیص مکان مناسب برای استقرار این مرکز در مکان مناسب تراظهارداشت: مطابق بند 5 ماده 7 دستورالعمل اجرایی نحوه فعالیت مراکز مهر خانواده قوه قضائیه به صراحت اشاره شده که رئیس حوزه قضائی جهت واگذاری فضای فیزیکی مناسب باید از امکانات حوزه قضائی و یا ظرفیت سایر سازمان های همسو مانند آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، شهرداری استفاده کند. 

وی بیان کرد: به استناد این ماده قانونی و به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت تمامی ادارات مرتبط با مراکز مهر خانواده که به موجب قانون واجد تکلیف هستند، ضروری است هر چه سریعتر تفاهم نامه ای جامع بین ادارات مرتبط با مراکز مهر خانواده در جهت ارتقاء و بهبود و توسعه کمی و کیفی مراکز مهر خانواده استان قزوین تدوین و اجرایی شود.

بخوانید:  شهید شوشتری زندگی خود را وقف اتحاد امت اسلام کرد