مزیت های تجاری ایران و آفریقا

باغبان ادامه داد: پتانسیل بالای معادن آفریقا، برکسی پوشیده نیست اما محدودیت زیرساخت‌های مناسب یعنی جاده و ریل، امکان جابه‌جایی  و انتقال سنگ‌ها و منابع معدنی استخراج شده به بنادر این کشورها را دشوار کرده است.

وی با اشاره به کالاهای وارداتی ایران از آفریقا، تصریح کرد: محصولات کشاورزی و دامی تولیدشده در این قاره می‌تواند بخشی از نیازهای سبد پروتئین خانوارها از جمله گوشت قرمز و سفید و همچنین نیاز کشور به علوفه‌های دامی و دانه‌های روغنی را تامین کند.

باغبان با بیان اینکه فعالیت‌های آموزشی را می‌توان در حوزه‌های مختلف با کشورهای آفریقایی تعریف کرد، گفت: در حال حاضر دانشجویان زیادی از قاره آفریقا برای تحصیل در ایران حضور دارند آنها زبان فارسی را به خوبی یاد گرفته‌اند و می‌توانند تبلیغات منفی که علیه ایران در رسانه‌های غرب صورت می‌گیرد را خنثی کنند؛ به بیان دیگر دانشجویان آفریقایی سفرای خوبی برای تبلیغ فرهنگ و ظرفیت‌های تجاری ما هستند.

به گفته باغبان؛ کود اوره عمده نیاز کشورهای آفریقایی از ایران است چراکه پایه اصلی اقتصادی این کشور کشاورزی است.

 

 منبع

باغبان با اشاره به فراوانی سنگ‌های معدنی مورد نیاز در صنایع معدنی کشوردر آفریقا، بیان کرد: سنگ آهن، سنگ مس، منکنز، کبالت، لیتیوم، کرومیت، اورانیوم، بوکسیت و… به وفور در قاره آفریقا وجود دارد. بدون تردید استخراج این سنگ‌ها از طریق سرمایه گذاری مشترک و یا مالکیت کامل معدن می‌تواند به تقویت صنایع کشور کمک کند.

این مقام مسئول با تاکید بر فراهم بودن فضا برای کشت فراسرزمینی، تصریح کرد: با برخی کشورها تفاهم‌نامه‌ های در این زمینه امضا شده است اما به نظر می‌رسد که  قوانین و مقررات در این موضوع باید تسهیل‌گر و شفاف شوند.

بخوانید:  طلسم پرسپولیس برابر دو تیم صنعتی

این مقام مسئول از شناسایی منابع عظیم نفت و گازی جدید در این قاره خبر داد و گفت: شرکت‌های ایرانی سابقه طولانی در شناسایی، استخراج، پالایش و فرآوری محصولات نفتی دارند بنابراین در این زمینه می‌توان پروژه‌های خوبی را تعریف کرد؛ کشورهای آفریقایی‌ در حوزه انرژی و برق مشکلاتی دارند این در حالی است که در ایران شرکت‌های قوی بسیاری در زمینه تولید انرژی‌ و ساخت نیروگاه فعالیت دارند.

مدیر کل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر صادرات خدمات فنی و مهندسی، گفت: کشورهای آفریقایی اغلب در حال توسعه و یا کمتر توسعه یافته هستند؛ نرخ رشد در این کشورها به علت تعدد فعالیت‌های زیربنایی، بالاتر از میانگین جهانی است و این فرصتی مناسب برای حضور در اجرای انواع پروژه‌های زیرساختی و صادرات دانش فنی شرکت‌های فنی و مهندسی ایران و همچنین صادرات کالاها و مصالح ساختمانی است.

 به گفته وی؛ معادن، دیگر مزیت‌ تجاری قاره آفریقا محسوب می‌شود در این قاره کلیه عناصر متنوع موجود در جدول مندلیف، به وفور یافت می‌شود؛ کشورهای این قاره دارنده ذخایر قابل توجهی از سنگ‌های قیمتی از جمله طلا و الماس هستند.

وی ادامه داد: در بخش‌های کالایی نیز می‌توان به صادرات آهن‌آلات، فولاد، قیر، خودرو و قطعات خودرو، ماشین آلات کشاورزی، کمباین، تراکتور، پهپادها و دستگاه‌های سم پاشی و آبیاری، محصولات پلاستیکی و پلیمری، انواع فرش و موکت و کفپوشها،  انواع مصالح ساختمانی، لوازم خانگی و … مبادرت کرد.

 

 

لیلا باغبان، مدیر کل آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران آفریقا را قاره فرصت‌های ناشناخته نامید و گفت: به نظر می‌رسد تجار ایرانی از ظرفیت‌های کشاورزی و تجاری قاره آفریقا کمترین بهره را برده‌اند؛ در حالی‌که این قاره به ‌دلیل شرایط آب و هوایی و قرار گرفتن در خط استوا پتانسیل بالایی در تولیدات محصولات کشاورزی دارد. از این‌رو همزمان با صادرات ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی و بذر، کود، سم، واکسن‌های دامی و دانش فنی مورد نیاز برای کشاورزی و دامپروری می توان با ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در کشورهای این قاره ، ارزش افزوده بیشتری را نصیب کشور کرد.

بخوانید:  هند به دنبال توسعه همکاری های انرژی با روسیه

مدیر کل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران، کمبود دارو و تجهیزات پزشکی را یکی دیگر از نیازهای قاره آفریقا دانست و افزود: شرکت‌های دانش بنیان ایرانی می‌توانند در این حوزه وارد عمل شوند و در زمینه ساخت وساز و تجهیز بیمارستان‌ها و صادرات دارو و تجهیزات بیمارستانی و همچنین اعزام و استقرار پزشکان در این کشورها فعالیت داشته باشند هرچند هم اکنون هلال احمر ایران در برخی از کشورهای آفریقایی شعبه دارد و فعالیت می‌کند.

 

وی تصریح کرد: آموزش‌های کوتاه مدت مبتنی بر مهارت و حرفه آموزی یکی دیگر از ظرفیت‌های مناسب برای استفاده از نیروی انسانی جوان و ارزان در این قاره به‌ویژه برای شرکت‌های علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این کشورها را فراهم  می کند.

 

این مقام مسئول در پایان با تاکید بر امنیت کشورهایی آفریقایی افزود: بر خلاف تصور بعضی از تجار و فعالان اقتصادی، بسیاری از مناطق و کشورهای این قاره به‌ویژه برای فعالیت اقتصادی و تجاری و سرمایه‌گذاری امن است و هم اکنون از لحاظ امنیتی مشکلی در این کشورها وجود ندارد و دولت ج.ا.ایران نیز برای توسعه روابط اقتصادی با این قاره مصمم است

 

 

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری برنا، مدیر کل آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران ضمن برشمردن مزیت‌های تجاری ایران و قاره آفریقا، گفت: ایران می‌تواند از ظرفیت‌های معادن و محصولات کشاورزی آفریقا بهره بگیرد و در نقطه مقابل می‌توان مبادرت به صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی به این قاره کرد