مشکل بخار عینک ها برطرف شد!

آنان افزودند : مه‌گرفتگی، طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد که سطوح شفاف در آن‌ها بسیار مهم هستند؛ از جمله فعالیت‌هایی که به عینک، پنجره، شیشه جلو، آینه یا حسگر‌های نوری نیاز دارند. این پوشش جدید، افزایش قابل توجه دما را ارائه می‌دهد و حتی در شرایط ابری نیز به طور موثر عمل می‌کند. لحظه بسیار هیجان‌انگیزی بود که شاهد بودیم این پوشش به طور قابل اعتمادی تحت شرایط سخت دنیای واقعی عمل می‌کند.

منبع

پوشش بسیار نازکی که از طلا ساخته شده است، می‌تواند از مه‌گرفتگی، تاری و بخار عینک جلوگیری کند.


مشکل بخار عینک ها برطرف شد!

محققان می‌گویند که این روش بهتر از روش‌های سنتی ضد مه است که سطوح را با مولکول‌هایی می‌پوشانند تا آب را جذب کنند و در نتیجه، تراکم به صورت یکنواخت پخش شود. این گروه پژوهشی، طرحی را می‌خواستند که در وهله اول از شکل گرفتن میعان جلوگیری کند. آن‌ها این کار را با گرم کردن ملایم شیشه آغاز کردند که شبیه به گرم کردن شیشه عقب خودرو است.

بخوانید:  ضعف خراسان شمالی در استفاده از ظرفیت های گردشگری و تاریخی

خوشه‌های کوچک و بسیار نازک طلا بین دو لایه اکسید تیتانیوم قرار می‌گیرند تا اثر گرمایی را افزایش دهند. هنگامی که این پوشش روی شیشه عینک قرار می‌گیرد، به جذب اشعه مادون قرمز خورشید کمک می‌کند و می‌تواند شیشه را به آرامی تا دمای هشت درجه سلسیوس گرم کند تا از تشکیل شدن میعان جلوگیری شود.

خبرگزاری برنا- گروه علمی و فناوری؛ پژوهشگران “مؤسسه فناوری فدرال زوریخ”، پوششی ساخته‌اند که می‌تواند این مشکل  را برطرف کند. این لایه شفاف و بسیار نازک که از طلا ساخته شده است، می‌تواند نور خورشید را به گرما تبدیل کند، سطح شیشه را تا هشت درجه سلسیوس گرم کند و جلوی تشکیل شدن میعان را بگیرد.