مقابله دمشق با سرقت 1 میلیون تن گندم و جو الحسکه توسط اشغالگران آمریکایی

نظامیان اشغالگر آمریکایی و شبه نظامیان عضو گروه دموکراتیک سوریه طی سال‌های گذشته با ایجاد پست‌های ایست وبازرسی نظامی در جاده ها و اعمال مالیات‌های شنگین مانع فروش غلات این استان به مراکز دولتی سوریه شدند.

رئیس اتحادیه کشاورزان استان الحسکه هم می‌گوید که با حضور اشغالگران آمریکایی و ترکیه‌ای، کشاورزان شرق سوریه با شرایط دشواری روبرو هستند، آنها و مزدورانشان هر کاری می‌کنند تا کشاورزان محصولات خود را نتوانند به مراکز دولتی خرید غلات برسانند.

انتهای پیام/


آیا این خبر مفید بود؟

عبدالله العبدالله، مدیر شعبه بنیاد غلات سوریه نیز به نوبه خود به اسپوتنیک گفت که سه مرکز برای دریافت گندم از کشاورزان آماده شده و دو میلیون و ۲۵۹ هزار کیسه ویژه بارگیری غلات و انبارهای ویژه تخلیه آن آماده شده است.

به گزارش خبرگزاری برنا، «علی خلوف الجاسم»، مدیر کشاورزی و اصلاحات ارضی در استان الحسکه سوریه می‌گوید که این اداره تولید گندم از سطح زیر کشت را برای فصل جاری، ۶۷۷ هزار تن برآورد کرده است.

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالفمنبع

وی با اشاره به تمایل همه کشاورزان استان الحسکه برای رساندن محصولات خود به مراکز دولتی گفت: با وجود اینکه قیمت‌ها و مشوق‌های شبه نظامیان کُرد بیشتر است و آنها با توجه به اینکه مساحت بیشتری از جغرافیای الحسکه را تحت کنترل خود دارند، مراکز خرید غلات بیشتری را هم در نظر گرفته‌اند؛ اما کشاورزان از حیث وطن دوستی و برای صیانت از اقتصاد و معیشت مردم کشورشان خواهان فروش آنها به مراکز دولتی هستند.

بخوانید:  ثبت یک میلیون درخواست مجوز در درگاه ملی مجوز‌های کشور

نهادهای دولتی سوریه در استان الحسکه در رقابت شدید با شبه نظامیان کُرد تحت حمایت ارتش آمریکا  برای به دست آوردن بیش‌ترین میزان گندم در فصل جاری تسهیلاتی را ارائه داده اند تا کشاورزان را  در مناطق خارج از کنترل دولت سوریه تشویق کند تا گندم خود را به مراکز مورد اعتماد دولت بفروشند.

الجاسم افزود: 16 کمیته در تمام مناطق استان از جمله مناطق تحت نفوذ آمریکا از مالکیه تا مرکده  قامشلی، الحسکه، عامودا و الدرباسیه شناسایی شده است که برای مناطق دارای پروانه گواهی مبدا صادر می‌کند و برای مناطق فاقد پروانه، بر اساس تشخیص از سوی کمیته‌های تعیین شده از سوی اداره گواهی مبدا صادر می‌شود تا کشاورزان بتوانند به مراکز دولتی خرید غلات دسترسی داشته باشند.

او  در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک افزود:میزان تولید جو از تمامی مناطق کشاورزی قابل برداشت در استان الحسکه نیز ۲۷۰ هزار تن برآورد می‌شود که در مجموع تولید گندم و جو این استان حدود یک میلیون تن و معادل نیمی از تولید مورد انتظار دولت سوریه در سطح کشور است.

الجاسم با بیان اینکه استان الحسکه کانون کشت گندم در روسیه محسوب می‌شود، گفت: کمیته فروش غلات در الحسکه اعلام کرده که در اول ماه ژوئن(۱۱ خرداد ماه) آتی آماده خرید گندم در دو مرکز ثروت حیوانی و جرمز الحسکه است و در  بیست و پنجم همین ماه مه جاری(4 خرداد) هم آماده تحویل محصولات جو در مرکز ثروت حیوانی شهر القامشلی در شمال استان الحسکه است.

 

العبدالله حضور نظامیان اشغالگر آمریکایی و شبه نظامیان گروه دموکراتیک سوریه را بزرگ‌ترین مانع پیش روی کشاورزان منطقه الجزیره در شرق سوریه دانست و گفت: اشغالگران مانع رسیدن کشاورزان به مراکز دولتی فروش غلات می‌‎شوند تا ملت سوریه را از امرار معاش و یک لقمه نان محروم کنند.

بخوانید:  سورپرایز بزرگ در شکم یک دایناسور!

نیروهای آمریکایی از زمان اشغال شرق سوریه غلات و نفت این منطقه را به سرقت برده و با کامیون‌های خود و از طریق گذرگاه‌های غیرقانونی به شمال عراق منتقل می‌کنند.