مهاجرانی: وقت آن رسیده که قلعه نویی به قولی که داده عمل کند / امثال دایی و مهدوی کیا سرمایه‌های ورزش ما هستند


حشمت مهاجرانی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری برنا، در خصوص وضعیت تیم ملی پس از مشخص شدن رقبای ایران در مرحله سوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۴، لیگ برتر، جوانگرایی و… صحبت‌هایی را مطرح کرد که ماحصل آن را می‌توانید در زیر بخوانید:

قرعه ایران در مرحله سوم جام جهانی مشخص شد، نظرتان در مورد حریفان ایران در این مرحله چیست؟

به نظرم ما با قرعه بسیار خوبی روبرو شده ایم و بعید می‌دانم در این مرحله با مشکل خاصی روبرو باشیم و برای صعود به جام جهانی به مشکلی بربخوریم. حریفان ما در این مرحله تیم‌هایی هستند که تیم ملی ما می‌تواند آنها را از پیش روی بردارد.

پس می‌توان از حالا حضورمان را در جام جهانی بعدی قطعی بدانیم؟

بله، همین طور است. شاید اگر ما خودمان هم می‌خواستیم حریفان مان را انتخاب کنیم، نمی‌توانستیم به این قشنگی انتخاب کنیم. قرعه‌ای که برای ما به دست آمده در مقایسه با گروه‌های دیگر آسان‌تر است و با توجه به این که در این مرحله از هر گروه دو تیم به جام جهانی صعود می‌کنند، می‌توانیم به راحتی حضور در جام جهانی آینده را تجربه کنیم.

در این بین برگزاری همزمان لیگ برتر و بازی‌های تیم ملی نیازمند یک برنامه‌ریزی خاص است. در این خصوص چه صحبتی دارید؟

ما باید به تیم ملی و بازی‌های لیگ توجه خاص داشته باشیم و نباید شرایط به گونه‌ای باشد که هر یک از این رقابت‌ها لطمه بخورد. در یک کلام باید برنامه ریزی فدراسیون و سازمان لیگ به گونه‌ای باشد نه لیگ فدای تیم ملی شود و نه جام جهانی فدای لیگ. این دو باید در یک مسیر و هم سوی هم باشد تا بتوانیم از خروجی لیگ برتر برای کمک به تیم ملی استفاده کرد و در سوی دیگر حضور در تیم ملی این انگیزه را برای بازیکنان حاضر در لیگ ایجاد کند که برای پوشیدن پیراهن تیم ملی، سطح کمی و کیفی لیگ‌مان هم بالاتر از قبل برود.

بخوانید:  برگزاری نشست علمی آسیب شناسی و چالش های آزادسازی سهام عدالت وارائه الگوی مطلوب آن در قم

مهاجرانی: وقت آن رسیده که قلعه نویی به قولی که داده عمل کند / امثال دایی و مهدوی کیا سرمایه‌های ورزش ما هستند

ارزیابی‌تان از حضور مهدی مهدوی کیا به عنوان یکی از مهمانان ویژه مراسم قرعه کشی این مرحله از رقابت‌های انتخابی جام جهانی چیست؟

برای رقابت‌های  جام جهانی قطر، علی دایی نماینده فوتبال ایران در مراسم قرعه کشی بود و این بار فیفا و AFC از مهدی مهدوی کیا به عنوان یکی از برترین بازیکنان ایران و آسیا دعوت کرد تا در این مراسم حاضر شود. امثال دایی و مهدوی کیا اسطوره‌های فوتبال ایران به شمار می‌روند و باعث افتخار ما در مجامع بین‌المللی هستند.به اعتقاد من  سرمایه‌های این مملکت فقط منابع زیرزمینی مانند نفت و گاز و… نیست، نیرو‌های انسانی این چنینی هم می‌توانند سرمایه‌های ارزشمندی برای ما باشند. این چهره‌ها و نیرو‌های انسانی هستند که نام ایران را در عرصه ورزش بار‌ها مطرح کرده‌اند و باعث افتخار ما و ورزش ما هستند و باید قدرشان را بیشتر بدانیم.

در دو بازی اخیر تیم ملی یکسری انتقادات به تیم امیر قلعه‌نویی وارد شد، در این خصوص چه راهکاری را برای بهتر شدن شرایط پیشنهاد می‌کنید؟

به هرحال تیم ملی ما شرایط خاصی دارد و همه مردم و هواداران از این تیم انتظار دارند. به اعتقاد من زمان آن رسیده است که امیر قلعه نویی به عنوان سرمربی تیم ملی به قول خود در مورد جوان‌تر کردن تیم ملی و تغییر نسل، عمل کند. به نظرم با قرعه و این حریفانی که نصیب ایران شده، بهترین زمان برای تغییر نسل نصیب تیم ملی شده است. البته باید به این مساله توجه داشته باشیم که به یکباره نمی‌توان انتظار تغییرات زیاد و کلی در تیم ملی داشت. ما در این مسیر، دو هدف کوتاه مدت و بلند مدت را در پیش داریم که براین اساس باید خیلی حساب شده برای تغییر نسل و جوانگرایی اقدام کنیم. با بهره‌گیری از این شیوه به طور حتم می‌توان موفقیت تیم ملی تا چند سال آینده را هم تضمین کنیم و در جام جهانی هم می‌توانیم شرایط بهتری را برای فوتبال‌مان در این تورنمنت معتبر فوتبال دنیا رقم بزنیم.

بخوانید:  تشدید نظارت ها از هتل هاو رستوران های همدان

گفت و گو از سمیه قدیری

انتهای پیام/منبع